logo Wroclaw3

 

 ibuk baner2

 
 

Kontrast:

Listopad 2017
N P W Ś C Pt S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Nowości wydawnicze

rok niepodległej 

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy Państwa do skorzystania z naszych nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

JP przywódca

Anna Paterek, Józef Piłsudski. Warszawa : Przedsiębiorstwo Handlowo-Wydawnicze "Arystoteles" sp.j. Marek Matusiak, 2017.

Publikacja prezentuje biografię Józefa Klemensa Piłsudskiego – patrioty, który całe swoje życie podporządkował walce o wolność Polski. Książka opisuje rzadko wspominane w innych publikacjach wydarzenia z dzieciństwa oraz młodości Piłsudskiego, a także te znane z czasów legionowych oraz z lat późniejszych, gdy był mężem stanu, pełnił najważniejsze funkcje w państwie: naczelnika, premiera i marszałka. Całość publikacji uzupełniona została bogatym materiałem ilustracyjnym z czasów, gdy kształtowały się podwaliny niepodległej Rzeczpospolitej. 

Trudna

Władysław Zajewski, Trudna droga do niepodległości : (XIX-XX wiek). Kraków : Arcana, 2017.

Publikacja przynosi odpowiedzi na wiele pytań: Jaka była rzeczywista polityka brytyjska na Kongresie Wiedeńskim w kwestii polskiej? Kto naprawdę zmierzał do rekonstrukcji państwa polskiego? Czy Aleksander I był szlachetnym idealistą, czy bardzo ostrożnym i przebiegłym politykiem? Jakie były rzeczywiste przyczyny wybuchu powstania listopadowego? Dlaczego Słowacki zniszczył II i III część Kordiana? Dlaczego „sprawa grecka” i „sprawa belgijska” zakończyły się pomyślnie, a „sprawa polska” zakończyła się niepowodzeniem? Czy była możliwa polska „bitwa pod Valmy” z udziałem Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszki? Co zadecydowało o tym, że gen. Jan Skrzynecki wstrzymał się z wytoczeniem walnej bitwy Iwanowi Paskiewiczowi? Czy Polska Piłsudskiego mogła zlikwidować władzę bolszewików?

Wywalczyć

Tomasz Stańczyk, Wywalczyć Polskę : Józef Piłsudski i Legiony. Warszawa : Bellona, cop. 2017.

Publikacja w całości poświęcona legionom stworzonym przez Józefa Piłsudskiego, które walczyły na froncie wschodnim po stronie Austro-Węgier i Niemiec w okresie I wojny światowej. Po tzw. kryzysie przysięgowym zostały rozwiązane.

Wszystkie prezentowane publikacje można zamówić w Katalogu książek Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Zapraszamy również do skorzystania z innych naszych nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zobacz wykaz propozycji w układzie alfabetycznym

Zapisz

Zapisz