logo Wroclaw3

 

 ibuk baner2

 
 

Kontrast:

Czerwiec 2017
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Spotkania literackie

15 czerwca 2016 r. godz. 11.00 odbyła się prelekcja z ilustracjami dr Marka Sikorskiego, pt. „Na tropach smoka wawelskiego”.

2smoku wawelskim pisało wielu dawnych i współczesnych historyków i to bardzo poważnie. Ta bajeczna historia była kiedyś głośnym mitem narodowym, który dziś jest na nowo odkrywany. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej. Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o legendarnym księciu Kraku jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem. Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór. Nie każdy potwór musiał być smokiem! W polskiej historiografii doszło do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego. Kronikarz Mistrz Wincenty Kadłubek był pierwszym autorem historii o wawelskiej bestii. Jednakże nie pisał on o smoku, lecz o potworze zwanym „olophagiem” („całożercą”). Dopiero w końcu XVI wieku zaczęto pisać o tej postaci jako o smoku. O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego będzie ta prelekcja, której towarzyszy pokaz materiału ilustracyjnego oraz promocja książki „Na tropach smoka wawelskiego”.

 

Uwaga!  Prelekcja "Kamień smoczy. Historia pewnej mistyfikacji medycznej"została przełożona na październik, o dokładnym terminie powiadomimy. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia.

1

W dawnych czasach uczeni przyrodnicy wierzyli, że smok, mimo że uważano go za wcielenie diabła, posiadał własności lecznicze. Podkreślano, że krew smoka, sadło smoka, kości smoka oraz kamień smoczy mają własności uzdrawiające. Starożytny historyk Pliniusz Starszy jako jeden z pierwszych autorów pisał o rzekomym kamieniu w głowie smoka. Jego przekaz o tym został poważnie potraktowany przez potomnych i przeszedł do tradycyjnej wiedzy o smokach. O smoczym kamieniu wspomniano w różnych średniowiecznych zielnikach i poradnikach medycznych oraz w traktatach o przyrodzie, jak np. "Das Buch der Natur" Konrada z Megenbergu (1309-1374) lub "Gart der Gesundheit". Podkreślano jego lecznicze własności, skuteczne w przypadku zatrucia jadem groźnych zwierząt i w chorobach, takich jak krwotoki. Również w nowożytnych dziełach na temat świata gadów i smoków wspominano i to poważnie o kamieniu smoczym. O nim pisali m.in. dawni uczeni przyrodnicy: W dawnej Polsce też znano historię tego kamienia smoczego. O nim wspominał ksiądz Benedykt Chmielowski w pochodzącym z I poł. XVIII wieku leksykonie pt. "Nowe Ateny". Najgłośniejsza historia o smoczym kamieniu pochodzi z Lucerny w Szwajcarii. Otóż w 1421 roku pewien chłop o nazwisku Stämpfli zobaczył w górach koło Rothenburga ognistego smoka, który leciał w kierunku Pilatusa (niem. Berg Pilatus) w Alpach. W pewnym momencie spadło coś na ziemię, a to zdarzenie zaszokowało obserwatora i popadł on ze strachu w omdlenie. Jak już doszedł do siebie, zobaczył okrągły okrwawiony kamień porzucony przez smoka. W 1509 roku sprzedał go Rudi, wnuk Stämpfliego, lekarzowi Martinowi Schriberowi, który wykorzystał łatwowierność ludzi i chwalił rzekome cudowne własności smoczego kamienia. Historia tego przedmiotu i jego sprzedaży została nawet udokumentowana pisemnie i potwierdzona przez świadków. W 1519 roku wykorzystywano ten kamień do leczenia skutków zarazy, a w 1523 roku miejscowi lekarze potwierdzili rzekome medyczne własności tego kamienia, przy którego pomocy leczono różne choroby, m.in. krwotoki. O tym i o innych z tym związanych osobliwościach jest prelekcja Kamień smoczy. Historia pewnej mistyfikacji medycznej.

Dr Marek Sikorski jest historykiem sztuki i autorem wielu książek. Spotkaniu towarzyszy promocja książki pt. Smoki i smokobójstwo. Na temat autora zob.: www.marek-sikorski-autor.blog.pl 

Polecamy film na temat jednej z ksiązek o smoku wawelskim: Smok wawelski – książka Marka Sikorskiego

Spotkanie nieodpłatne, obowiązują zapisy.

Kontakt: 
Aleksandra Nalazek, 71 377 28 26, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

legendy

02 kwietnia obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, z tej okazji gościliśmy uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na spotkaniu z autorką książek dla dzieci i młodzieży Mariolą Jarocką. Spotkanie odbyło się 7 kwietnia 2016 r. Podczas spotkania były prezentowane fragmenty z książek:

"Legendy polskie"- "Nadprzyrodzone siły, postaci nie z tego świata, cuda  – czynią opowieści czarownymi. Czytamy z dreszczykiem na plecach. Mroki lasów, sylwetki czarownic na niebie, czarcie łapki odbite w kamieniu, nocne wołania z okien wieży – poruszają wyobraźnię. Trudno takie wrażenia połączyć z elementami dydaktycznymi. Jednak legendy tym różnią się od innych fantastycznych fabuł, że związane są z miejscami, które usytuowane są w konkretnej przestrzeni. Legendy tłumaczą wydarzenia historyczne. Autorka postanowiła zaprezentować legendy na ich rodzimym gruncie, przypomnieć skąd pochodzą, z jakimi miejscami należy je łączyć. Takie złożenie czarowności i dydaktyki. Mieszanka ryzykowna, ale udana. Wiedza z zakresu geografii, historii wprowadzona została dyskretnie, nie przykryła treści czarownych opowieści o cudach". 
"Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą" - "Autorka połączyła ciekawostki poszczególnych miast regionu Polski z ich baśniami i legendami. Do każdego regionu wędruje się za pomocą małej mapki, na której widnieją ślady stópek i wypisanych miejsc, gdzie się zatrzyma i opowie o nich. W każdym przedstawionym regionie znajdziemy przepiękne fotografie lub ilustracje. Po wędrówkach, czas na odpoczynek w postaci baśni, bądź legendy danego miejsca. I tak do każdej następnej wycieczki".

W roku 2015 odbyły się:

Spotkanie świąteczne dla najmłodszych
Spotkanie poetyckie z Izabelą Moniką Bill i Tadeszem Lira-Śliwą
Spotkanie poetyckie dla młodzieży z Kołem Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie Oddział we Wrocławiu
Warsztaty literacko-artystyczne dla uczniów z autorami zrzeszonymi we Wrocławskim Oddziale Stowarzyszenia Autorów Polskich
Cykl spotkań literackich autorów zrzeszonych we Wrocławskim Oddziale Stowarzyszenia Autorów Polskich.