logo Wroclaw3

 

 ibuk baner2

 
 

Kontrast:

Maj 2017
N P W Ś C Pt S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Sieci współpracy

siec

Sieci wspólpracy jako wsparcie dla placówek oświatowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, DBP we Wrocławiu realizuje wsparcie przedszkoli i szkół i innych placówek oświatowych. Wprowadzony system wspomagania stanowi model unowocześnienia dotychczasowego systemu wspomagania szkół jako działania m.in. koncentrującego się na potrzebach szkoły jako całości, uwzględniającego formy wsparcia do potrzeb danej szkoły, mającego charakter całościowy i długofalowy. Jednym z elementów wspomagania rozwoju szkół jest organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

Zatem sieć współpracy i samokształcenia to międzyszkolny zespół nauczycieli i dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest:
- wymiana doświadczeń między uczestnikami,
- analiza dobrych praktyk stosowanych przez uczestników,
- poszerzenie ich kompetencji,
- tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby szkół uczestniczących w sieci,
- nawiązywanie kontaktów i współpracy między szkołami.
Podobnie jak w przypadku procesu wspomagania, członkowie sieci mogą korzystać zarówno z własnych doświadczeń, ale również z metodycznego i merytorycznego wsparcia zewnętrznych ekspertów. Powyższe cele można realizować za pośrednictwem narzędzi nowoczesnych technologii, jak i spotkań osobistych.

Promocja - pomysły, warsztat i świadomość wizerunku

Promocja pomysły warsztat i świadomość wizerunku 1

Zapewne wiele razy zastanawialiście się jak pokazać efekty pracy z uczniami, nauczycielami czy rodzicami.
W jaki sposób zaprezentować podejmowane działania: projekty, konkursy, zajęcia, wycieczki i jak zachęcić innych do uczestnictwa w nich.
Na pewno dobrze wiedzieć:
- Czy Twoja promocja dociera do tych adresatów, którzy Cię interesują?
- Czy jest skuteczna i czy jest dobrze odbierana?
- Jak sobie radzić z promocją w Internecie?

Na te, i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkań. Będziemy wzajemnie uczyć się, wymieniać doświadczenia oraz dobrye praktyki, a także rozwijania kreatywności. Spróbujemy razem opracować indywidualne pomysły na promocję: szkoły, biblioteki, klasy, projektu, działania i… siebie.

Proponujemy tematykę: webwriting w oświacie i kulturze, łatwy TiK, marka i wizerunek. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje. Do sieci zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem.

Rekrutacja do grupy - drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy. Zapraszamy do współpracy.

Rozpoczynamy we wrześniu 2017 r. 

Tematy poszczególnych spotkań będą zgodne z Państwa potrzebami. Dokładny harmonogram, plan, cele pracy sieci ustalimy wspólnie, tak aby jak najlepiej spełnić Państwa oczekiwania. Będziemy spotykać się stacjonarnie oraz na darmowej platformie internetowej. Na bieżąco będziemy mieli możliwość wymiany doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami. Na dysku w chmurze zgromadzimy materiały edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Koordynator sieci: Beata Malentowicz
tel. 71 3772819, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci

Zapraszamy do sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli eduakcji wczesnoszkolnej - Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci.

Terminy spotkań:

12.01.2017 - godz. 16.00
01.02.2017 - godz. 15.00
09.03.2017 - godz. 16.00
19.04.2017 - godz. 15.00
16.05.2017 - godz. 16.00

Celem sieci współpracy i samokształcenia stworzenie grupy wsparcia, w ramach której będzie możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, a także poszerzenia kompetencji uczestników z zakresu nowych technologii oraz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Podczas spotkań w formie warsztatów uczestnicy pogłębią wiedzę oraz umiejętności, pomocne w przygotowaniu nowoczesnych i efektywnych zajęć edukacyjnych.

Rekrutacja do grupy - drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowyZapraszamy do zapisów.

Nowe technologie są obecne w życiu coraz młodszych dzieci i mają coraz większy wpływ na ich życie i rozwój. Dzieci z łatwością potrafią obsługiwać smartfony, tablety i komputery, jednak często traktują je tylko jako zabawkę, „zabijacze czasu", a nie jako wsparcie w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Podczas spotkań sieci Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci nauczyciele będą mieli okazję do poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń związanych z wykorzystaniem technologii IT w codziennej praktyce nauczania. Poznają narzędzia TiK, które będą pomocne w przygotowaniu nieszablonowych i efektywnych zajęć edukacyjnych, które dodatkowo wspierają rozwój uczniów.

Tematy poszczególnych spotkań będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami grupy. Dokładny harmonogram, plan, cele pracy sieci zostaną wspólnie uzgodnione z uczestnikami sieci, tak aby jak najlepiej spełnić ich oczekiwania. Ponadto użytkownicy sieci będą mogli spotykać się na darmowej platformie internetowej. Na bieżąco będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami (forum dyskusyjne). Na serwisie gromadzone będą również treści edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Koordynator sieci: Aleksandra Nalazek

tel. 71 3772826, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy

W październiku 2015 r. rozpoczęła działalność sieć nauczycieli bibliotekarzy, których obszarem zainteresowania jest aktywność edukacyjna. 
W bieżącym roku szkolnym będą podejmowane działania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Zjazd uczestniczek Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy
Dnia 23 maja 2017 roku (wtorek) odbędzie się 4. spotkanie członkiń sieci o nazwie Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy działającej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.
Spotkanie zaplanowano na godziny od 10.00 do 15.00. Miejscem szkolenia jest Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.
Przebieg spotkania:
1. Omówienie i zaprezentowanie praktycznego działania programu o nazwie LucidPress, dzięki któremu w prosty sposób można przygotować ulotkę, plakat czy broszurę.
2. Dyskusja na temat aktualnej sytuacji w oświacie (podstawy programowej, status quo nauczycieli bibliotekarzy itp.).
3. Ewaluacja całorocznej pracy sieci (prezentacja podsumowująca pracę przygotowana w programie Emaze).
4. Diagnoza potrzeb szkoleniowych uczestniczek sieci w nowym roku szkolnym 2017/2018.
5. Pożegnanie.

 

Sprawozdanie z pracy za rok 2015-2016

Koordynator sieci: Urszula Tobolska

tel. 71 3772826, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regionalizm w bibliotece pedagogicznej

Regionalizm w bibliotece - prezentacja efektów pracy uczestników sieci współpracy - strona interenetowa z zasobami o Dolnym Śląsku. Strona jest na bieżąco uzupełnieniana o nowe materiały.

Sieć wspólpracy zakończyła działania w grudniu 2015 roku.

regionalizm1

Materiały o Dolnym Śląsku opracowane i udostępnione przez bibliotekarzy dolnośląskich bibliotek pedagogicznych. Strona jest na bieżąco aktualizowana.

Zapraszamy do przesyłania materiałów.