logo Wroclaw3

 

 ibuk baner2

 
 

Kontrast:

Marzec 2017
N P W Ś C Pt S
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Sieci współpracy

siec

Sieci wspólpracy jako wsparcie dla placówek oświatowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, DBP we Wrocławiu realizuje wsparcie przedszkoli i szkół i innych placówek oświatowych. Wprowadzony system wspomagania stanowi model unowocześnienia dotychczasowego systemu wspomagania szkół jako działania m.in. koncentrującego się na potrzebach szkoły jako całości, uwzględniającego formy wsparcia do potrzeb danej szkoły, mającego charakter całościowy i długofalowy. Jednym z elementów wspomagania rozwoju szkół jest organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

Zatem sieć współpracy i samokształcenia to międzyszkolny zespół nauczycieli i dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest:
- wymiana doświadczeń między uczestnikami,
- analiza dobrych praktyk stosowanych przez uczestników,
- poszerzenie ich kompetencji,
- tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby szkół uczestniczących w sieci,
- nawiązywanie kontaktów i współpracy między szkołami.
Podobnie jak w przypadku procesu wspomagania, członkowie sieci mogą korzystać zarówno z własnych doświadczeń, ale również z metodycznego i merytorycznego wsparcia zewnętrznych ekspertów. Powyższe cele można realizować za pośrednictwem narzędzi nowoczesnych technologii, jak i spotkań osobistych.

Promocja - pomysły, narzędzia i świadomość wizerunku

Zapewne wiele razy zastanawiali się Państwo jak pokazać efekty pracy z uczniami, nauczycielami czy rodzicami. W jaki sposób zaprezentować podejmowane działania: projekty, konkursy, zajęcia, wycieczki i jak zachęcić innych do uczestnictwa w nich.
Na pewno dobrze wiedzieć: Czy Twoja promocja dociera do tych adresatów, którzy Cię interesują? Czy jest skuteczna i czy jest dobrze odbierana? Jak sobie radzić z promocją w Internecie?
Na te, i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkań sieci współpracy i samokształcenia pn. „Sztuka promocji – pomysły, warsztat i świadomość kreowania siebie”.

Będzie możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, a także rozwijania kreatywności. Spróbujemy razem opracować indywidualne pomysły na promocję: szkoły, biblioteki, klasy, projektu, działania i… siebie.
Proponujemy tematy: webwriting w oświacie i kulturze, łatwy TiK, marka i wizerunek. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje.

Do sieci zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą problematyką.

Rekrutacja do grupy - drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy. Zapraszamy do zapisów.

Tematy poszczególnych spotkań będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami. Dokładny harmonogram, plan, cele pracy sieci ustalimy wspólnie, tak aby jak najlepiej spełnić Państwa oczekiwania. Będziemy spotykać się stacjonarnie oraz na darmowej platformie internetowej. Na bieżąco będziemy mieli możliwość wymiany doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami. Na dysku w chmurze zgromadzimy materiały edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Koordynator sieci: Beata Malentowicz
tel. 71 3772819, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci

Zapraszamy do sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli eduakcji wczesnoszkolnej - Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci.

Terminy spotkań:

12.01.2017 - godz. 16.00
01.02.2017 - godz. 15.00
09.03.2017 - godz. 16.00
19.04.2017 - godz. 15.00
11.05.2017 - godz. 16.00

Celem sieci współpracy i samokształcenia stworzenie grupy wsparcia, w ramach której będzie możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, a także poszerzenia kompetencji uczestników z zakresu nowych technologii oraz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Podczas spotkań w formie warsztatów uczestnicy pogłębią wiedzę oraz umiejętności, pomocne w przygotowaniu nowoczesnych i efektywnych zajęć edukacyjnych.

Rekrutacja do grupy - drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowyZapraszamydo zapisów.

Nowe technologie są obecne w życiu coraz młodszych dzieci i mają coraz większy wpływ na ich życie i rozwój. Dzieci z łatwością potrafią obsługiwać smartfony, tablety i komputery, jednak często traktują je tylko jako zabawkę, „zabijacze czasu", a nie jako wsparcie w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Podczas spotkań sieci Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci nauczyciele będą mieli okazję do poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń związanych z wykorzystaniem technologii IT w codziennej praktyce nauczania. Poznają narzędzia TiK, które będą pomocne w przygotowaniu nieszablonowych i efektywnych zajęć edukacyjnych, które dodatkowo wspierają rozwój uczniów.

Tematy poszczególnych spotkań będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami grupy. Dokładny harmonogram, plan, cele pracy sieci zostaną wspólnie uzgodnione z uczestnikami sieci, tak aby jak najlepiej spełnić ich oczekiwania. Ponadto użytkownicy sieci będą mogli spotykać się na darmowej platformie internetowej. Na bieżąco będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami (forum dyskusyjne). Na serwisie gromadzone będą również treści edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Koordynator sieci: Aleksandra Nalazek

tel. 71 3772826, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy

W październiku 2015 r. rozpoczęła działalność sieć nauczycieli bibliotekarzy, których obszarem zainteresowania jest aktywność edukacyjna. 
W bieżącym roku szkolnym będą podejmowane działania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

14 marca 2017 roku (wtorek) odbędzie się pierwszy w roku 2017 (a trzeci w roku szkolnym 2016/2017) zjazd członkiń sieci o nazwie Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy działającej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.

Spotkanie zaplanowane jest w godzinach od 10.00 do 13.30. Miejscem spotkania jest Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.
Tematem spotkania będą możliwości projektowania i publikowania treści w programach, takich, jak: Lucidpress, Sway, Wix.

Pierwsza aplikacja Lucidpress posiada szeroki wachlarz wzorów, dzięki którym można zaprojektować broszurę, ulotkę, raport, czy inny materiał informacyjny. Treści umieszczone w Lucidpress mogą być publikowane na mediach społecznościowych, przesłane mailem, czy osadzone na stronie internetowej.

Sway jest cyfrową aplikacją opisową, która umożliwia szybkie i łatwe tworzenie raportów, prezentacji, prywatnych opowieści i nie tylko. Program prosty w obsłudze. Wystarczy dodać zawartość, a Sway zajmie się resztą.

Z Wix można stworzyć własną profesjonalną witrynę. To darmowy kreator strony internetowej. Jego zaletą jest prostota oraz wielość szablonów, dzięki którym wprowadzane materiały wyglądają przejrzyście i ciekawie.

Programy są dostępne przez przeglądarkę internetową i darmowe. Zapraszam!

Sprawozdanie z pracy za rok 2015-2016

Koordynator sieci: Urszula Tobolska

tel. 71 3772826, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regionalizm w bibliotece pedagogicznej

Regionalizm w bibliotece - prezentacja efektów pracy uczestników sieci współpracy - strona interenetowa z zasobami o Dolnym Śląsku. Strona jest na bieżąco uzupełnieniana o nowe materiały.

Sieć wspólpracy zakończyła działania w grudniu 2015 roku.

regionalizm1

Materiały o Dolnym Śląsku opracowane i udostępnione przez bibliotekarzy dolnośląskich bibliotek pedagogicznych. Strona jest na bieżąco aktualizowana.

Zapraszamy do przesyłania materiałów.