logo: Fronter

Przegląd prasy

Szkoły zawodowe muszą uatrakcyjnić ofertę, by przyciągnąć dobrych nauczycieli
Zmiany w kształceniu zawodowym od 1 września 2019 r.  Nauczyciele zawodu mają zdefiniowane pensum, 20 godzin tygodniowo.

Od nowego roku akademickiego obowiązuje nowy system kształcenia nauczycieli pracujących w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej. Osoby, które już rozpoczęły studia, nie muszą się niczego obawiać - dla nich nic się nie zmieni.

Zgodnie z nowelizacją Karty nauczyciela od września średnie wynagrodzenia nauczycieli w poszczególnych grupach awansu zawodowego wzrastają o 9,6 proc. Teraz minister proporcjonalnie podwyższył wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, które jest jednym ze składników średniego wynagrodzenia.

Kalendarz roku szkolnego 2019/2020
Sprawdź, kiedy wypadają przerwy świąteczne, ferie zimowe i letnie oraz kiedy rozpoczynają i kończą się zajęcia w roku szkolnym 2019/2020.

1000 plus pochodne. Do samorządów trafią 24 mln zł na świadczenie na start
W związku z coraz wyższymi temperaturami MEN przypomina o konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W ostateczności należy rozważyć skrócenie lekcji a nawet zawieszenie zajęć.

Statut szkoły powinien określać sankcje, jakie można nałożyć na ucznia, który łamie szkolne zasady. O poważniejszych czynach - stanowiących przestępstwa lub wykroczenia - należy powiadamiać sąd rodzinny. Nie ma tu do końca znaczenia wiek dziecka, bo jeżeli złe zachowanie się powtarza, to sąd rodzinny może uznać dziecko za zdemoralizowane.
Gdy w szkole wydarzy się wypadek, dyrektor musi powołać zespół, który zbada sprawę i sporządzi protokół. To, kto odpowiada za wypadek, zależy od okoliczności zdarzenia. Odpowiedzialność organu prowadzącego jest wyłączona, gdy winę za wypadek ponosi wyłącznie uczeń.

Spór o edukację seksualną w szkołach zaogniło podpisanie przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT+. W dokumencie znalazły się m.in. zapisy o wprowadzeniu do szkół zajęć zgodnych ze standardami WHO - wzbudziło to duży opór. Przeciwne było m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz rzecznik praw dziecka.
Od 1 do 15 września ZNP przeprowadzi wśród nauczycieli sondaż w dalszego losu protestu. Decyzja w sprawie ewentualnej akcji protestacyjnej zapadnie 16 września.

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   logo: Wrocławskie Wydawnictwo EMKA