logo: Fronter

Przegląd prasy

płace w oświacie
Nowelizacja Karty Nauczyciela czeka już tylko na podpis prezydenta. Główne zmiany dotyczą awansu zawodowego, oceniania i wynagrodzeń. Pedagodzy o pół roku szybciej dostaną podwyżki zapowiadane na 2020 rok. Zmiany nie budzą jednak większego entuzjazmu - z krytyką spotyka się zwłaszcza tryb ich wprowadzania.

zerówki

Od nowego roku akademickiego obowiązuje nowy system kształcenia nauczycieli pracujących w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej. Osoby, które już rozpoczęły studia, nie muszą się niczego obawiać - dla nich nic się nie zmieni.
zmiany w prawie oświatowym

W nowej podstawie programowej znacznie silniej niż dotychczas zarysowano związki wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej - wyjaśnia resort edukacji. Podkreśla, że jest wiele programów kładących nacisk na aktywność - w tym programy turystyczno-krajoznawcze.

Kalendarz roku szkolnego 2019/2020
Sprawdź, kiedy wypadają przerwy świąteczne, ferie zimowe i letnie oraz kiedy rozpoczynają i kończą się zajęcia w roku szkolnym 2019/2020.
Nadchodzą upały! Sprawdź, jak zorganizować zajęcia
W związku z coraz wyższymi temperaturami MEN przypomina o konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W ostateczności należy rozważyć skrócenie lekcji a nawet zawieszenie zajęć.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ustanowić Pełnomocnika Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki. Miałby mieć rangę sekretarza stanu w tym resorcie i zajmować się m.in. analizą zgłaszanych przy edukacyjnym „Okrągłym stole” propozycji w zakresie wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki.
Gdy w szkole wydarzy się wypadek, dyrektor musi powołać zespół, który zbada sprawę i sporządzi protokół. To, kto odpowiada za wypadek, zależy od okoliczności zdarzenia. Odpowiedzialność organu prowadzącego jest wyłączona, gdy winę za wypadek ponosi wyłącznie uczeń.

Według rzecznika praw dziecka podpisany w Warszawie dokument dotyczący ochrony praw osób nieheteroseksualnych może naruszać Konstytucję. A mianowicie prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami. Największe wątpliwości rzecznika zrodziły plany wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO.
Procedowana obecnie nowelizacja Karty Nauczyciela pozbawia nauczycieli przedszkolnych dodatku za wychowawstwo - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego, nazywając działanie Ministerstwa Edukacji Narodowej "skandalicznym wykluczeniem". Zainteresowani mówią z kolei o kuriozum.

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   logo: Wrocławskie Wydawnictwo EMKA