logo: Polona

Przegląd prasy

Jest już rozporządzenie - wszystkie szkoły od poniedziałku zdalnie
Od 9 listopada 2020 r. wszystkie szkoły pracują zdalnie - do domu idą również uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Wyjątkiem są zerówki i szkoły specjalne. Dyrektorzy szkół mają też zapewnić opiekę dzieciom medyków i osób zwalczających epidemię.
Zerówki w szkołach nadal stacjonarnie
Wszystkie szkoły od poniedziałku będą pracować zdalnie, również klasy 1-3 w podstawówkach. Normalnie działać mają natomiast żłobki, przedszkola i zerówki, również te w placówkach oświatowych. Otwarte będą też szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Kurator bez uprawnień do karania nauczyciela za protest
Jak zapowiada resort edukacji, nauczyciele biorący udział w obecnych protestach poniosą konsekwencje. Kuratoria ostro wzięły się do pracy i występują do dyrektorów szkół o informacje na ten temat. Tyle, że nie do końca mają prawo tak do żądania takich danych, jak i do wytaczania pedagogom dyscyplinarek.
Więcej czasu na niektórych zadaniach maturalnych
Jest już projekt rozporządzenia określającego zasady przeprowadzania nowej matury - tej, którą będą zdawać uczniowie, którzy uczą się w szkole po reformie edukacji. Pierwszy egzamin na nowych zasadach zdawać będą absolwenci z rocznika 2022/2023.
Dobre praktyki w zakresie zdalnej edukacji – poradnik MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik „Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19”. Materiał został opracowany na podstawie informacji zebranych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół. Poradnik zawiera wskazówki, jak organizować nauczanie na odległość czy nauczanie w wariancie mieszanym.
Czy szkoła przeniesiona w tryby edukacji zdalnej zaspokaja edukacyjne potrzeby uczniów? Czy rodzice nadal poszukują płatnych zajęć pozalekcyjnych? Jak podczas pandemii zmieniają się edukacyjne wybory rodziców i uczniów - zbadał CBOS.
Czy uczeń powinien mieć włączoną kamerkę w czasie lekcji zdalnej?

Wraz z edukacją zdalną do wielu z nas powróciły stawiane już wcześniej pytania i wątpliwości dotyczące korzystania z kamerki internetowej podczas lekcji. Nie wszyscy nauczyciele i nauczycielki mają jednakowe zdanie w tej sprawie. Są tacy, którzy wymagają jej używania, a są tacy, którzy uznają, że nie jest to konieczne.

Produkowane w Polsce gry komputerowe podbijają w ostatnich latach świat i stają się tematem artykułów w międzynarodowych mediach. Tym razem warto zwrócić uwagę na grę, która nawiązuje wprost do wydarzeń historycznych i ma walor edukacyjny. "Warsaw" jest polską grą komputerową z gatunku taktyczny RPG.

logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat