webowa

moodle logo

Przegląd prasy

finansowanie oświaty
Nowe wymogi dotyczące oceny pracy dyrektora
MEN pracuje nad zmianami dotyczącymi kwalifikacji dyrektora szkoły. Chodzi o dostosowanie przepisów do zmian w ocenianiu pedagogów, a konkretnie do poszerzenia skali ocen i likwidacji oceny dorobku zawodowego. Co do zasady konieczne będzie uzyskanie bardzo dobrej oceny pracy.

pace w owiacie

Przyspieszenie podwyżki o kolejne 5 proc. jeszcze w tym roku, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, m.in. stażu dla nauczyciela stażysty do 9 miesięcy, dodatkowe świadczenie „na start” dla nauczycieli zaczynających karierę zawodową, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł oraz zmniejszenie biurokracji.
zerówki

Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenia dające taką możliwość.
zmiany w prawie oświatowym

Oświatowa "Solidarność" jest gotowa do podpisania porozumienia z rządem, ale chcemy porozumienia ze wszystkimi centralami związkowymi – powiedziała we wtorek po kolejnej turze rozmów wicepremier Beata Szydło. Rząd jest otwarty na kontynuację rozmów – podkreśliła.
minister edukacji i premier

Szczegółowy opis działania rady pedagogicznej uregulowany w statucie
W statucie szkoły trzeba uregulować zarówno kompetencje wicedyrektora szkoły, jak i szczegółowe zasady podejmowania rozstrzygnięć przez radę pedagogiczną. Należy jednak uważać, by nie wyjść poza upoważnienie ustawowe. Może być to bowiem zakwestionowane w sądzie.
Skreślenie z listy uczniów uregulowane w statucie
Problemy z poprawnym skreśleniem ucznia z listy uczniów często weryfikowane są przez sądy także dlatego, że taki mechanizm wpisano w postępowanie administracyjne mocno związane z tym działaniem.

Polska szkoła niezbyt dobrze radzi sobie z kształceniem przyszłych innowatorów. Tłumi kreatywność, a premiuje posłuszeństwo i podporządkowanie - wynika z ekspertyzy resortu przedsiębiorczości.

Gdy w szkole wydarzy się wypadek, dyrektor musi powołać zespół, który zbada sprawę i sporządzi protokół. To, kto odpowiada za wypadek, zależy od okoliczności zdarzenia. Odpowiedzialność organu prowadzącego jest wyłączona, gdy winę za wypadek ponosi wyłącznie uczeń.

Według rzecznika praw dziecka podpisany w Warszawie dokument dotyczący ochrony praw osób nieheteroseksualnych może naruszać Konstytucję. A mianowicie prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami. Największe wątpliwości rzecznika zrodziły plany wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO.

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/