logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Herb Województwa Dolnośląskiego        

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

               logo: IBUK libra

 

                logo: Academica

 

Narkotyki i dopalacze

Narkotyki w kulturze młodzieżowej /Beata Hoffmann.  Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2014. --   170 s. ;24 cm.
Publikacja nie jest propozycją teoretycznych rozważań, nie ma charakteru polemicznego ani dogmatycznego, nie sytuuje problemu narkotykowego w obszarze dewiacji, patologii czy choroby. Celem Autorki było prześledzenie, jak zmieniała się funkcja substancji psychoaktywnych w swojej wielowiekowej historii. Zainteresowania Autorki skupiają się jednak przede wszystkim wokół obecności narkotyków w kulturze młodzieżowej, jak również w różnych obszarach współczesnej kultury dominującej, którą obecnie trudno jest oddzielić od kultury młodzieżowej. Szczególnie ważna wydaje się zmiana postaw młodzieży wobec substancji zarówno psychoaktywnych, jak i społecznych, widoczna w różnych obszarach życia społecznego, a przede wszystkim aktywności twórczej. Zadawała sobie pytanie, jak to wszystko wpłynęło na postrzeganie substancji psychoaktywnych przez młodych ludzi...
Fałszywa pomoc - narkotyki, dopalacze[Film] /scen. i reż. Marcin Wołkowicz.  Kraków : Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon Katarzyna Król : TuttoArts& Media, 2013. --   1 dysk optyczny (ok. 20 min) : dźw., kolor ;12 cm.
Film w formie fabularyzowanego dokumentu oparty na prawdziwej historii dziewczyny, która nie potrafi sobie poradzić z typowymi problemami etapu dorastania. Bohaterka filmu czuje się zagubiona w środowisku rówieśniczym. Nie radzi sobie również ze stresem związanym z nauką. Wszystko to sprawia, że samoocena bohaterki jest niska. Zaprzyjaźnia się z koleżanką z klasy, która stanowi jej przeciwieństwo, jest pewna siebie, nie przejmuje się zupełnie szkołą oraz ma duże powodzenie towarzyskie. Koleżanka podsuwa jej narkotyk - dopalacz, który ma stanowić cudowne remedium na problemy bohaterki ze stresem i niską samooceną. Skutki przyjęcia narkotyku są tragiczne, bohaterka ląduje na oddziale toksykologicznym szpitala. Podsumowaniem jest zawarta na płycie wypowiedź eksperta, który komentuje wydarzenia oraz zachowania bohaterek.  Film na płycie DVD ukazujący młodym ludziom zagrożenia wynikające z zażywania narkotyków i dopalaczy.
Kolekcjonerzy mocnych wrażeń[Film] : moda na dopalacze /scen. i reż. Renata Zając.  Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2011. --   1 dysk optyczny (18 min) : dźw., kolor. ;12 cm.
Film porusza nagłaśniany od dłuższego czasu w mediach problem sięgania przez młodych ludzi po środki określone potocznie mianem dopalaczy. Co tak naprawdę kryje się pod postacią niewinnie wyglądających pigułek i ziół? Czy fakt, że do niedawna można je było bez problemu kupić w wyspecjalizowanych sklepach, uśpił czujność rodziców i osób, które po nie sięgają? Czy dopalacze są równie groźne dla organizmu jak narkotyki? Na te i szereg innych ważnych pytań odpowiadają w filmie lekarze, psycholog, a także specjalista z zakresu medycyny sądowej. Dowiemy się, co tak naprawdę kryją w sobie magiczne pigułki, czy susz roślinny zawiera toksyczne środki o charakterze psychodelicznym, wreszcie, z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby sięgające po dopalacze.
Narkotyki i paranarkotyki :(perspektywa polska) /Piotr Jabłoński, Mariusz Jędrzejko ; Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego ; Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień ; Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im gen. Jerzego Ziętka w Katowicach.  Warszawa : Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, 2011. --   169 s. : il. ;24 cm
Niniejsze opracowanie, przeznaczone jest przede wszystkim dla pedagogów, psychologów szkolnych, nauczycieli oraz studentów kierunków pedagogicznych. Autor zwraca uwagę na wielowymiarowość zagrożeń narkotykowych. Tylko takie ujęcie daje bowiem możliwość ukazania złożonego charakteru tych zagrożeń, jak i zaproponowanie rozwiązań ograniczających tę patologię społeczną.
Pomimo setek badań i analiz nie jest znana rzeczywista liczba osób sięgających po narkotyki i substancje działające podobnie. Najprawdopodobniej w każdym roku ponad pół miliona osób w Polsce zażywa przynajmniej jedną z substancji narkotycznych (wliczane są w to także środki określane jako dopalacze). Z zamieszczonych w książce analiz wynika, iż w populacji nastolatków od 7 do 16% miało w ciągu ostatniego roku kontakt z jednym z narkotyków.
Moja córka narkomanka /Helena Rogal.  Warszawa : Lissner Studio, 2013. --   197, [2] s. ;20 cm.
Opowieść matki, która przez wiele lat walczyła z uzależnieniem córki od narkotyków.
Z recenzji: my - terapeuci, specjaliści terapii uzależnień, psycholodzy i inni `pomagacze`, próbujemy towarzyszyć rodzicom w koszmarnej drodze przez uzależnienie dziecka. Dziecko zatracające się w beznadziei uzależnienia to najtrudniejszy towarzysz naszego życia. Czy możemy wyobrazić sobie, co wtedy można czuć? Co dzieje się w głowach i sercach kochających? Moim zadanie - nie. To im - bliskim należy oddać głos.

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram Bibliotekiyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                                              logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu