logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Herb Województwa Dolnośląskiego        

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

               logo: IBUK libra

 

                logo: Academica

 

Trudne sytuacje

seksolatkiSeksolatki :jak rozmawiać z młodzieżą o seksie? /Izabela Jąderek.  Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, cop. 2016. --   182, [2] s. : il. ;21 cm.
Spis treści: 1. Dojrzewanie psychoseksualne dziewcząt i chłopców. 2. Normy seksualne. 3. Erotyzm i zachowania seksualne młodzieży. Ryzykowne zachowania seksualne. 4. Asertywność seksualna. 5. Przemoc na tle seksualnym. Zagrożenia i przeciwdziałanie. 6. Pornografia. 7. Cyberprzemoc. 8. Bezpieczeństwo w szkole i domu - propozycje dobrych praktyk.
cyfrowi rodziceUhls, Yalda T.. Cyfrowi rodzice : dzieci w sieci : jak być czujnym, a nie przeczulonym / Kraków : IUVI, 2016. Grzegrzółka, Irmina.

"Cyfrowi rodzice" są wyważonym i świetnie napisanym poradnikiem dla rodziców e-dzieci. Autorka nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie (i co czasem spędza sen z powiek), oddzielając fakty od mitów. Rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ukazując go w kontekście wychowywania dzieci i młodzieży. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że jesteśmy pierwszym pokoleniem rodziców dzieci w sieci. Dynamiczny świat nowych aplikacji i internetowych mód (snapchaty, miniblogi, tweety itd.) jest nie do ogarnięcia dla większości dorosłych, dlatego autorka opracowała wskazówki, jak w nim nawigować, będąc jednocześnie aktywnym i czujnym, ale nie przeczulonym rodzicem.

Jak - dlaczego - kiedy rozmawiać z młodymi zagrożonymi samobójstwem /Claudine Fox, KeithHawton ; [tłumaczenie: rozdziały]
Zbiór informacji na temat celowych samouszkodzeń wśród nastolatków (częstotliwość występowania zachowań samobójczych u młodzieży w USA i Wielkiej Brytanii, czynniki ryzyka, rozpoznanie nastolatków z grupy ryzyka, usługi zdrowotne, następstwa prób samobójczych, zapobieganie zachowaniom samobójczym - m.in. szkolne programy edukacyjne i ośrodki interwencji kryzysowej). To praktyczny poradnik dla profesjonalistów i rodziców, mających do czynienia z młodymi ludźmi, co do których istnieje ryzyko, że albo dokonają samouszkodzenia, albo podejmą próbę samobójstwa. "Autorzy omawiają czynniki ryzyka, włączając w to depresję, nadużywanie substancji odurzających i zachowania antyspołeczne. Przedstawiają również krytyczną analizę podstawowych instrumentów oceniania ryzyka. Opisują, jak można pokierować zachowaniami samobójczymi i zapobiec im oraz omawiają terapie dla tych, którzy dokonali samouszkodzenia, włączając w to programy zapobiegania samobójstwom w szkołach i terapię rodzin. Mowa jest także o popularnych mitach, dotyczących autodestrukcji i różnych definicjach, funkcjonujących w tej dziedzinie.

Stres dziecka czyli jak pomóc w trudnych sytuacjach /Dorota Kalinowska.  Warszawa : Świat Książki, 2014. --   181, [1] s. ;19 cm.
Z poradnika rodzice dowiedzą się: jak rozpoznać stres u dziecka i z czego on wynika, jakie są najczęstsze sytuacje stresowe oraz strategie rozładowywania napięcia emocjonalnego, z których dzieci korzystają. Przyjęło się uważać, że dzieciństwo jest czasem radości, beztroski i szczęścia. Nic bardziej mylnego. Jest ogromna różnica w postrzeganiu i ocenianiu dziecięcej rzeczywistości przez dzieci i przez osoby dorosłe. Często to, co dla nas jest obojętne lub wywołuje tylko lekkie napięcie, dla dzieci może być źródłem ogromnego stresu, którego się nie spodziewamy. To, co dla nas jest normalne i bezpieczne, dla dzieci może okazać się zagrażające i burzące ich porządek świata.Depresja i myśli samobójcze u nastolatków /[oprac. Leszek Rutkowski].  [Warszawa] : PARPAMEDIA Wydawnictwo Edukacyjne, [2011]. --   [16] s. : il. kolor. ;15x15 cm.

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram Bibliotekiyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                                              logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu