Logo Academica

Reforma edukacji- co dalej po gimnazjum

Uczeń opuszczający gimnazjum ma przed sobą kilka dróg, może wybrać edukację w liceum, technikum lub w szkole zawodowej. Jeżeli w międzyczasie ukończył 18 lat, może również zdecydować, że nie będzie kontynuował nauki, ponieważ gimnazjum jest ostatnim obowiązkowym stopniem edukacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało wprowadzenie reform. Znikną gimnazja i szkoły zawodowe. Pojawią się 4-letnie licea oraz 5-letnie technika i szkoły branżowe.

Od początku września 2017 r. obecny system edukacji ulegnie zasadniczym zmianom. Gimnazja zaczną być wygaszane, a 3-letnie zasadnicze szkoły zawodowe ulegną likwidacji. Po zakończeniu reformy dzieci mają realizować program edukacyjny w 8-letnich szkołach podstawowych, 4-letnich liceach i 5-letnich technikach, a także – w dwustopniowych szkołach branżowych. Przysposobienie do pracy uzyskają w 3-letnich szkołach specjalnych.

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/