webowa

moodle logo

Zachowania seksualne młodzieży

Connell, Raewyn (1944- ).    Socjologia płci :   płeć w ujęciu globalnym /    Warszawa :   Wydawnictwo Naukowe PWN,   2013.

Socjologia płci to autorska koncepcja spojrzenia na relacje płciowe we współczesnym świecie z punktu widzenia socjologii. Raewyn Connell w jasny i przystępny sposób pokazuje zakorzenione mity dotyczące różnic płciowych, analizuje znaczenie płci w codziennym życiu jednostek z różnych stron świata, nie zapominając przy tym o kwestiach makrostrukturalnych – polityki prowadzonej prowadzonej przez rządy i organizacje ponadnarodowe. Ta bardzo ciekawa i inspirująca praca uświadamia znaczenie nadawane byciu kobietą bądź mężczyzną w życiu społecznym oraz zależność myślenia w kategoriach płciowych od kontekstu historycznego i geograficznego.

Czub, Magdalena.    Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie /    Sopot :   Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,   2015.

Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie o wpływ wykorzystania na rozwój i ogólne funkcjonowanie młodego człowieka. Szczegółowo opisuje naturę zjawiska wykorzystywania seksualnego i mechanizmy powstawania konsekwencji takiego doświadczenia. Omawia definicje i formy molestowania, jego możliwe następstwa i zróżnicowane reakcje na nie. Wszystkie rozważania odnosi do aktualnie prężnie się rozwijającej dyscypliny – psychopatologii rozwojowej. Dodatkowo podpowiada, jak rozpoznać symptomy wykorzystywania seksualnego, jak postępować w przypadku podejrzenia, że dziecko zostało wykorzystane, jakie kroki podjąć, aby pomóc dziecku i rodzinie, oraz jak poradzić sobie z pojawiającymi się każdego dnia dylematami. Książka stanowi cenną pomoc dla profesjonalistów, którzy dzięki niej poszerzą wiedzę oraz kompetencje w dziedzinie diagnozy, terapii i organizacji wsparcia społecznego dla dzieci wykorzystywanych seksualnie.

Dąbkowska, Monika.    Zachowania seksualne dzieci i młodzieży z dysfunkcjami poznawczymi, emocjonalnymi i behawioralnymi :   oblicza problemów dziecka i rodziców /    Toruń :   Wydawnictwo Adam Marszałek,   cop. 2013.

Celem tej książki jest pokazanie wieloaspektowości zachowań seksualnych u dzieci i młodzieży obarczonych zaburzeniami poznawczymi, emocjonalnymi i behawioralnymi. Wychodząc z perspektywy pedagogicznej, ukazuje ona badany problem z uwzględnieniem psychologii rozwojowej, ale też i psychologii klinicznej z koniecznym nierzadko odwołaniem się do wiedzy psychiatrycznej. Postulowana praca w zespole wieloprofesjonalnym, z wzajemną eksploracją obszarów wiedzy, przy korzystaniu ze zbliżonego zakresu pojęć i terminologii ułatwiającej wzajemne porozumienie pozwoli na lepsze zrozumienie istoty zachowań seksualnych dzieci/adolescentów z dysfunkcjami w sferze psychiki, dostrzeżenia potencjalnych zagrożeń przejawianych problemowych zachowań w tym obszarze i - co najważniejsze z punktu widzenia zaniepokojonych rodziców i wychowawców - umożliwi sformułowanie kierunków oddziaływań.

Jaczewski, Andrzej (1929- ).    Seksualność dzieci i młodzieży :   pół wieku badań i refleksji /    Warszawa :   "Difin",   2014.

Z recenzji prof. dr. hab. Zbigniewa Izdebskiego: Książka Profesora Andrzeja Jaczewskiego nie dotyczy tylko problematyki seksualności dzieci i młodzieży. Autor podejmuje w niej także inne, ważne dla rozwoju młodzieży, problemy. Jednym z nich jest kwestia funkcjonowania gimnazjów. Autor podaje wiele ważnych argumentów związanych ze specyfiką rozwoju w okresie dojrzewania, które – Jego zdaniem – pozwalają na zdecydowane opowiedzenie się za gimnazjami. Widzi też jednak pilną potrzebę modernizacji tego typu szkoły i daje – w tym zakresie – wiele praktycznych rad. Inny problem, który Profesor Jaczewski podejmuje na łamach książki, to rola rodziny w procesie wychowania seksualnego.

GooglePlusinstagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/