logo Wroclaw6

Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip        

                Wiki logoLink

 

                webowa

 

               ibuk baner3

 

                moodle logo

 

                fronter

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach prekonsultacji publicznych rozpoczęło w piątek 28 kwietnia przekazywanie do zaopiniowania wszystkim zainteresowanym osobom i podmiotom projekt podstawy programowej poszczególnych przedmiotów przewidzianych w ramowych planach nauczania dla publicznych szkół ponadpodstawowych.

MEN opublikowało projekty podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania dla wszystkich typów szkół. Do 9 grudnia czeka na opinie ekspertów, nauczycieli, rodziców, a także uczniów.

Cztery lekcje matematyki, pięć godzin polskiego w tygodniu przez całą szkołę podstawową, jedna lekcja historii w tygodniu od IV klasy i dwie lekcje historii od V klasy - przewiduje projekt ramowych planów nauczania dla 8-letniej szkoły podstawowej.

Szkoły nie są z gumy. Nie wszystkie zdołają pomieścić dodatkowe roczniki z nowych 7. i 8. klas. W niektórych placówkach takich klas może być 8-10, a nawet więcej. Pół biedy, jeśli podstawówka jest połączona z gimnazjum stanowiąc tzw. zespół szkół. Wtedy można uznać, że jakoś to będzie. Ale jeśli obie funkcjonują oddzielnie? Mocno od siebie oddalone? To co wtedy? Dzieci niby zostaną w podstawówce, ale na pół gwizdka, bo na lekcje będą chodzić do budynku po "wygaszanym" gimnazjum? I kto je będzie uczył? Nauczyciele z podstawówki, czy gimnazjalni? Tego coraz bardziej boją się rodzice.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawy wprowadzające reformę edukacji.

Wygaszanie gimnazjów może się rozpocząć 1 września 2017 roku. Dzieci, które skończą wówczas szóstą klasę nie pójdą wówczas do gimnazjów, ale - tak jak dawniej - będą kontynuowały naukę w klasie siódmej podstawówki. Tak wynika z zapowiedzi nowej minister edukacji Anny Zalewskiej dla radia RMF FM.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt podstawy programowej dla wszystkich typów szkół. Likwidacja gimnazjów utrzymana jest w mocy. Dodatkowo opublikowano listę lektur dla klas IVVIII. Z jednej strony lista nie jest specjalnie szokująca i zawiera sporo tytułów, które już na niej gościły, z drugiej nie jest chyba do końca przemyślana, przykładowo “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins pojawiły się jako propozycja dla ósmej klasy, a “Cyberiada” Stanisława Lema – dla szóstej, mimo iż druga z tych pozycji jest zdecydowanie bardziej wymagająca.

Nowy system edukacji zacznie być wprowadzany od 2017 r. Zmiany będą bardzo duże i dotkną uczniów w każdym wieku, ich rodziców oraz oczywiście nauczycieli. Najważniejsze to powrót ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum.

Minister Anna Zalewska ogłosiła, że duże zmiany w polskim systemie szkolnym zaczną się już w przyszłym roku

 

 

 

 

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/

Współpracujemy:           

 

 

                                              SBP         Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich     dbc    Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego    DTR    CEKDiM    eMKa