webowa

moodle logo

Poradnik dla organizatorów, rodziców i uczestników.

Z dniem 1 kwietnia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapoznania się z treścią ustawy oraz rozporządzenia.

Celem poradnika jest przekazanie w przystępny sposób wszystkim zainteresowanym, w szczególności organizatorom wypoczynku oraz rodzicom i opiekunom, głównych zasad dotyczących rejestracji, przebiegu i bezpieczeństwa wypoczynku dzieci i młodzieży, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Poradnik o dzieciach, przygotowaniach do wyjazdu, pierwszych dniach na kolonii, życiu codziennym, programie imprez, o kłopotach, rodzicach itp.

Dzieci do wakacji odliczają już tylko dni, nie mogąc się doczekać ponad dwóch miesięcy laby, braku zadań domowych i spania do późna. Dobrze jest wykorzystać ten wolny czas bardziej produktywnie: podszkolić język obcy, potrenować ulubioną dyscyplinę sportową, nauczyć się nowego tańca…, a to wszystko połączyć z zabawą, zawieraniem nowych znajomości i samodzielnym radzeniem sobie z dala od rodziców.

Wielu rodziców zastanawia się czy wysłać dziecko na obóz lub kolonię letnią? Pojawia się obawa przed "wrzuceniem pociechy na szeroką wodę"- bez rodziców, w obcej grupie rówieśniczej... Ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jakie są obowiązki organizatora obozu lub kolonii? Jakie kwalifikacje musi mieć kadra?

Praktyczne informacje na temat tego jak zgłosić obóz lub kolonię do kuratorium.

Zabawy: na dworze, w wodzie, w świetlicy, terenowe, dydaktyczne. Zawody: pojedyncze i grupowe. Skecze. Zagadki.Pląsy z nutami. Piosenki religijne z pokazywaniem. Ciekawostki.

Gry i zabawy ruchowe lubią zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Młodsze chętnie uczestniczą w prostych zabawach o niezbyt skomplikowanych regułach. Starsze wolą gry, w których występuje współzawodnictwo pomiędzy zespołami, toczy się walka o to, kto jest zręczniejszy, sprawniejszy, szybszy. Na koloniach wiele jest okazji do organizowania różnych zabaw i gier na powietrzu. Nie tylko urozmaicają one czas i wprowadzają dobry nastrój, ale także wpływają korzystnie na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Podnoszą sprawność fizyczną, angażują uczuciowo, dostarczają wiele emocji, dają zadowolenie z siebie, z własnej zręczności oraz ułatwiają pełne odprężenie psychiczne.

Wspaniale jeśli dzieci trafią na piękną i słoneczną pogodę. Plaża, wyjście w góry, czy nad jezioro, albo chociażby na spacer po okolicy, a może zabawy na świeżym powietrzu. Jednak zaczyna być gorzej, jeśli pogoda nie dopisuje, a atrakcji w ośrodku też niewiele.Okej, jeden dzień. Dwa. Ale możliwe jest, że przez cały wyjazd jest kicha. Leje, leje…i końca nie widać. 17 zabaw specjalnie dla Ciebie. Wykorzystuj je śmiało.

Materiał przeznaczony jest dla osób, które pracują z dziećmi przebywającymi m.in. na koloniach. Poradnik ma pomóc w przeprowadzeniu dla nich atrakcyjnych, urozmaiconych zajęć, aby czas spędzony poza szkołą nie prowadził do zachowań dysfunkcyjnych.

Propozycje zabaw, m.in. na koloniach i obozach, na świeżym powietrzu, w wodzie i nad wodą, gry sportowe, w pogodne wieczory oraz wymagające myślenia.

GooglePlusinstagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/