Logo biblioteki w Świdnicy

Baner Jednostki Oświatowej Samoreządu Województwa Dolnosląskiego

 facebook50 3 BIP6

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

  • Zdjęcie biblioteki

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 2.08.2021 do 6.08.2021 Biblioteka będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

Cytat na lipiec

 

Rzeźba z brązu. Mężczyzna siedzący na ławce w parku czytający książkę. Obok niego stoi kobieta ubrana w długą suknię.Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni.

 

 Przysłowie chińskie

 

 

 

 

 

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że w okresie wakacji Biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00.

Zbiory do wypożyczenia można zamawiać drogą elektroniczną lub telefonicznie 74 8 520 520. Na życzenie przygotowujemy potrzebne materiały biblioteczne.

Wpłat za wydanie karty bibliotecznej, przedłużenie ważności konta bibliotecznego, kary za przetrzymanie zbiorów prosimy dokonywać na konto Biblioteki 49 1090 2398 0000 0001 4178 2824.

 

Wojewódzki program NESTOR

Projekty i programy - Wojewódzki Program NestorW imieniu Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu biorącej udział w programie NESTOR, którego celem jest aktywizacja osób starszych oraz zwiększenie ich roli w życiu społecznym, zachęcamy seniorów do aktywnego uczestniczenia w  proponowanych działaniach:

- Spotkania z książką

- Książka na receptę

- Moje miejsce - Dolny Śląsk

- Senior + smartfon.

Więcej informacji o poszczególnych zadaniach można znaleźć w materiale audiowizualnym Projekt Nestor

 

Osoby niepełnosprawne w bibliotece

Na fioletowym tle niebieskie sylwetki osób z niepełnosprawnościami. Napis: Osoby niepełnosprawne w bibliotceBiblioteki jako podmioty publiczne są zobowiązane do zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Chcąc ułatwić bibliotekarzom wzbogacenie wiedzy na temat uwzględniania potrzeb użytkowników z niepełnosprawnościami w planowanej i prowadzonej działalności, a także usuwanie barier  opracowaliśmy kolekcję dokumentów dostępnych w sieci. Zawiera ona artykuły, książki, adresy stron internetowych projektów i fundacji oraz wideoporadniki.

 

 

Wydawcy Dzieciom

Dziewczynka ogląda  otwartą książkę. Napis: Wydawcy dzieciom Zapraszamy Nauczycieli bibliotekarzy i Rodziców do zapoznania się  z ofertą 15 oficyn wydających książki adresowane do dzieci i nastolatków. Wśród zróżnicowanej oferty znajdują się między innymi książki edukacyjne i popularnonaukowe napisane i zilustrowane przez polskich i zagranicznych autorów. Mamy nadzieję, że zaprezentowana oferta ułatwi obserwację rynku wydawniczego i wybór wartościowych książek służących rozbudzaniu i kształtowaniu zainteresowań czytelniczych młodych czytelników.

 

 

 

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży

Leżąca na piasku otwarta książka. Nad nią białe słońce. Napis: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieżyW celu ułatwienia nauczycielom zaplanowania działań wychowawczych, profilaktycznych i pomocowych dotyczących zdrowia psychicznego dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów w czasie pandemii i po powrocie do nauki stacjonarnej, pracownik Biblioteki przygotował  bogatą kolekcję dokumentów dostępnych w sieci na temat pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży. Kolekcja obejmuje raporty, przepisy prawne, programy i scenariusze zajęć, które mogą stać się inspiracją działań podejmowanych przez wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych.

 

 

Patotreści w Internecie. Raport o problemie

Logo fundacji Dajemy Dzieciom SiłęZachęcamy Nauczycieli, Rodziców oraz Opiekunów do zapoznania się z dokumentem Patotreści w Internecie. Raport o problemie. Został on opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Raport przedstawia szczególnie szkodliwy dla najmłodszych odbiorców problem nadawania w sieci patologicznych treści, które wywołują negatywne emocje i promują niebezpieczne zachowania.

 

Poradnik dla Rodziców Dzieci w wirtualnej sieci

Okładka poradnika Dzieci w wirtualnej sieciRodzicom polecamy broszurę  Dzieci w wirtualnej sieci. Jak chronić dziecko przed zagrożeniami cyfrowego świata? Autorki Bogna Białecka i Aleksandra Maria Gil w syntetyczny sposób przedstawiają uzależnienie dzieci od smartfona i gier komputerowych, pornografię internetową, cyfrowy detoks. Publikacja powstała we współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Fundacją Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczństwie.

 

 

 

 

Patroni roku 2021

Zdjęcia Patronów 2021 rokuPatronami 2021 r. ustanowionymi przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zostali kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. Rok 2021 jest także rokiem Konstytucji 3 Maja.

 

 

 

 

Kosmiczne bajanie Pana Lema

Kolorowa grafika wektorowa -  kosmosUczniów  i dorosłych zainteresowanych życiem i twórczością Stanisława Lema zapraszamy do udział w Kosmicznym bajaniu, którego narratorem jest sam Autor "Bajek robotów". Scenariusz spotkania ułożyła Pani Wanda Śliwowska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy.

 

Prezent od IBUK Libra - książka polecana w lipcu

Okładka książki Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności Catherine A. SandersonW ramach akcji "Prezent od IBUK Libra" zachęcamy do  lektury książki Catherine A. Sanderson zatytułowanej Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności.  Autorka podsumowuje odkrycia psychologii społecznej, które pozwalają zrozumieć naszą bardzo ludzką skłonność do milczenia w obliczu złych zachowań. Na wstrząsających przykładach pokazuje, jaką rolę ta cisza odgrywa w przyzwoleniu, by złe zachowania były kontynuowane. Wyjaśnia, że nasze przekonanie, że tylko z gruntu źli ludzie dopuszczają się strasznych czynów, jest nieprawdziwe. Opisuje czynniki, które sprawiają, że zamiast wstać, sprzeciwić się, wezwać pomoc, stanąć w czyjejś obronie – wybieramy święty spokój i anonimowość. Publikacja ukazała się w 2020 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Jest dostępna do 31 lipca na stronie wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN IBUK Libra.

 

Czasopisma dla nauczycieli i nie tylko...

Okładki czasopism dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej w ŚwidnicyZachęcamy nauczycieli  i osoby zainteresowane najnowszymi informacjami z pedagogiki i nauk pokrewnych do czytania czasopism ogólnopedagogicznych, przedmiotowo-metodycznych, psychologicznych, bibliotekarskich, które posiadamy w naszych zbiorach. Kolekcja liczy ponad 100 tytułów.  Polecamy dostępne online artykuły opublikowane w czerwcowym numerze dwumiesięcznika "Chemia w Szkole", "Fizyka w Szkole z Astronomią" oraz "Geografia w Szkole".

 

Nowe książki

Nowości 2021 Biblioteki Pedagogicznej w ŚwidnicyZapraszamy do zapoznania się z nowościami zakupionymi dla Czytelników naszej Biblioteki. Życzymy miłej lektury.