Dzień czytania J.R.R. Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien - ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii – angielski filolog i pisarz. Najbardziej znany jako autor trylogii "Władca Pierścieni" i powieści "Hobbit", których akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia. Jeden z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

25 marca obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Fani Tolkiena obchodzą to święto w rozmaity sposób, na przykład organizują spotkania, imprezy cosplayowe i dyskusje dotyczące świata Śródziemia. W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena ustanowiono w 2003 roku. Zapraszamy do korzystania z materiałów opracowanych z okazji święta J.R.R.Tolkiena

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników