Awaryjne recepty na nagłe zastępstwo - ciekawe pomysły na zajęcia

Szkolenie adresowane do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, szkół podstawowych klas IV-VIII, szkół ponapodstawowych oraz nauczycieli bibliotekarzy.

Cel szkolenia : Przedstawienie różnorodnych propozycji zajęć na nieplanowane spotkania z klasą.

Treści : Podczas szkolenia zostaną przedstawione pomysły na awaryjne zastępstwa po to, by nauczyciel mógł dostosować własne propozycje przeprowadzenia lekcji do grupy.

Propozycje te są zróżnicowane pod względem formy i etapów nauczania:
- w obszarze edukacji wczesnoszkolnej, zostaną przedstawione pomysły pobudzające dziecięcą kreatywność (kreatywne rysowanie) oraz wyobraźnię (jak: zabawy słowem,
skojarzenia, rymy, układanki wyrazów, wykreślanki, rebusy). Padają też propozycje zabaw wprowadzających uczniów najmłodszych w zakodowany świat oraz wykorzystania
komputera w procesie dydaktycznym.
- dla poziomu szkół podstawowych (klasy 4-6 ) będą zaprezentowane m.in. zabawy rozwijające logiczne myślenie, układanie rebusów, zagadek, krzyżówek. Są to też pomysły na aktywność polonistyczną, jak przekształcanie jednej formy tekstu w inną (z wykorzystaniem np. tekstów legend).
- dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) będą przedstawione m.in. zabawy twórcze, zagadki logiczne, tworzenie dialogów na podstawie obejrzanego filmu (bez prowadzonej w nim konwersacji), ćwiczenia w kreatywnym pisaniu krótkiego opowiadania, a także sztuki portretowania postaci.
- dla uczniów szkół ponadpodstawowych będą przedstawione m.in. ćwiczenia rozwijania krótkich zdań w coraz dłuższe (elaboracja), zabawy w układaniu palindromów,
zastosowanie gier edukacyjnych (np. karty typu TABOO), sprawdzanie znajomości lektur na podstawie zaproponowanych coraz łatwiejszych fragmentów, wykorzystanie Mega Scrabble poza murami szkoły, zabawy i gry wzbogacające słownictwo uczniów, tworzenie memów.

Kontakt: Beata Malentowicz
tel.: 71 3772819

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników