webowa

moodle logo

Przyjaciele czytania - jak pracować z lekturą - NOWOŚĆ

Przyjaciele czytania - jak pracować z tekstem - czyli spotkanie z książką i o książkach, o zabawach słownych i pomysłach na czytanie. Szkolenie warsztatowe, podczas którego poznają Państwo różne sposoby pracy z tekstem ułatwiające uczniom czytanie książek, doskonalące rozumienie i analizę tekstu, pozwalające na łatwe sprawdzenie wiedzy o lekturze, bohaterach, epoce itd. Poznane ćwiczenia można z powodzeniem wykorzystać na zajciach lekcyjnych jak i pozalekcyjnych, także bibliotecznych.

Tematyka szkolenia:
1. Czytanie wrażeniowe.
2. Książki Podróżniczki – pomysł na współpracę międzyszkolną czy międzyklasową.
3. Bawimy się słowem i poznajemy historię czcionek: Stwórz swoje TYPO.
4. Czytanie ze zrozumieniem a nauczanie czytania ze zrozumieniem: sens, kontekst, stawianie pytań OTWARTYCH!, opowiadanie, kreatywność.
Ćwiczenia: łańcuch słów, kaligramy, szyfry : m.in. Odwrócony alfabet - Szachownica Polibiusza.
5. Kreatywna praca z lekturą:
- "prace ręczne” z lekturą: tęczowa akwarela, lektura w pudełku, lapbook, wieszak lekturowy, książka w torbie, triorama, bransoletki, a nawet wiatrak i coś na kształt projektora filmowego
6. Podróż z przygodami czyli stacja badawcza – sposób na lekturę.
7. Trimino – generator pomysłów.

Metody i formy pracy: miniwykład, prezentacja multimedialna, praca w grupie, ćwiczenia indywidualne.

Przewidywany czas szkolenia: 2,5 godz.

GooglePlusinstagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/