logo: Fronter

Zagraj w kości, stwórz opowieść

Warsztaty popularyzujące czytelnictwo poprzez kreatywność uczniów, którzy tworzą swoje opowieści oraz ilustracje, a także je prezentują.

Podczas warsztatów uczniowie uczestniczą w seansie głośnego czytania Kamishibai. Następnie wraz z prowadzącym analizują przeczytaną historię, dyskutują o problematyce oraz prezentowanych wartościach, zastanawiają się nad możliwymi zakończeniami. W zespołach tworzą alternatywne historie z udziałem bohaterów opowieści (tekst i ilustracje) przy użyciu specjalnych kostek z piktogramami (Story Cubes), prezentują za pomocą teatrzyku Kamishibai.

Zajęcia adresowane do uczniów od klasy czwartej szkoły podstawowej
Czas – ok. 90 min.

Proponowane teksty do wykorzystania:

Kotka Milusia, autorzy: Elena Molissani, Alessando Sanna
To historia pewnego spotkania. Historia bardzo pouczająca. Czy kot i mysz znajdą wspólny język? Opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie, czym jest wolność i jakie są jej granice. Piękne pociągnięcia pędzla Alessando Sanny w ilustracjach Kotki Milusi sprawiają, że choć na chwilę wchodzimy w koci świat i widzimy go kocimy oczami. Dla wszystkich miłośników i miłośniczek kotów i kotek. Nie tylko tych najmłodszych.

Szukając Marudka, autor: Kumiko Yamamoto
Gorący, burzowy koniec lata w japońskim mieście, Leoś wyrusza na poszukiwania swojego psa Marudka... Wzruszająca opowieść o przyjaźni.

Trzeba będzie…, autorzy: Thierry Lenain i Olivier Tallec
Opowieść porusza najistotniejsze problemy współczesnego świata – wojny, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska w sposób przystępny i równocześnie poruszający dla młodych odbiorców. Wszystkie trudne kwestie opisane są oczami dziecka. Dziecko przeciwstawia im jednak piękno przyrody, miłość, możliwość zmiany i szukania rozwiązań dla istniejących problemów. Mimo, że świat daleki jest od ideału dziecko znajduje zaskakującą odpowiedź na trudności jakie widzi wokół. Książka pokazuje w sugestywny sposób problemy świata lecz równocześnie daje nadzieję że dzięki ich świadomości oraz obecności – zaangażowaniu jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze.

Lew w Paryżu, autor: Beatrice Alemagna
Lew w Paryżu zabiera czytelnika w niezwykłą podróż. W książce towarzyszymy pewnemu urzekającemu Lwu, który postanowił opuścić swą afrykańską sawannę, aby zyskać "pracę, miłość, przyszłość." Lew przybywa do Paryża i odkrywa miasto tak inne od tego co zna…. Pierwsze jego oceny są stonowane, ponieważ pomimo swojego imponująco lwiego wyglądu nie przyciąga niczyjej uwagi. Dzięki kilku ważnym spotkaniom i obserwacjom w końcu udaje mu się znaleźć swoje miejsce w nowym świecie - w samym sercu miasta. Historia o Lwie kryje w sobie jednak również inną opowieść, opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Lew w Paryżu zilustrowała wybitna włoska autorka książek albumowych Beatrice Alemagna. Oryginalna ilustracja łączy rysunek - rysowane postacie, portrety, oraz wstawione zdjęcia i plany, przywodzą na myśl pocztówkę, dziennik z podróży, dzięki którym odkrywamy wraz z podróżnym uroki miejskiego krajobrazu.

Mój przyjaciel Kemushi, autor: Nathalie Dargent.
Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii. Czas mija. Kiedy nadchodzą roztopy Kemushi bardzo się zmienił. W ogrodzie zaczynają się wiosenne porządki. Kemushi czeka …W końcu opuszcza swój domek, wdycha upojne zapachy kwitnących śliw i czereśni, kontempluje księżyc w pełni. Jest gotowy do dalszej drogi… Historia opowiada o przyrodzie i jej przemianach, o tym czym jest tożsamość i przemijanie. Poetyckiemu tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje wybitnej ilustratorki Mandany Sadat. Dla dzieci od lat 3-100

Rower Walentynki, autorzy: Christian Ferrari i Anne Brouillard
Książkowa adaptacja znanej piosenki dla dzieci. Zarówno mali jak i więksi, licząc do dziewięciu, dotrą wraz z bohaterka opowieści do jej zaskakującego finału. Bajka – wyliczanka z pięknymi, barwnymi ilustracjami, w której pełna humoru opowieść i atmosfera tajemniczości w ilustracjach, paradoksalnie, wspaniale ze sobą współgrają.

Bajka o Wiśle, autor: Magdalena Zarębska
Ekscytująca i żywiołowa podróż z Nurtem Rzeki. Nowoczesna bajka – przypowieść, ukazuje bieg rzeki Wisły od jej źródeł do ujścia (a nawet dalej…) widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek.
Doskonała pozycja o charakterze edukacyjnym. Piękne i wyraziste ilustracje flory i fauny rzeki i jej brzegów, przeplatane są przystankami w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski. Opowieść ta nie tylko ukazuje piękno i różnorodność Królowej Rzek, to opowieść o odwadze i ciekawości życia, które są niezbędnymi elementami aby osiągnąć cel. Ta opowieść jest jednak przede wszystkim zaproszeniem w podróż od Źródeł ku Nieznanemu aż po wymarzony Cel.
Dzięki “Bajce o Wiśle” nie tylko poznacie piękno i tajemnice Rzeki Wisły i przeżyjecie niezwykłą podróż, ale zrozumiecie też, że powrót do Źródeł jest możliwy.

Źródło opisów

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   logo: Wrocławskie Wydawnictwo EMKA