webowa

moodle logo

Słucham, tworzę, przedstawiam opowieści Kamishibai

Warsztaty popularyzujące czytelnictwo poprzez kreatywność uczniów, którzy tworzą swoje opowieści oraz ilustracje, a także je prezentują. Proponujemy dwa warianty zajęć:

1. Podczas warsztatów uczniowie uczestniczą w seansie głośnego czytania Kamishibai. Następnie wraz z prowadzącym analizują przeczytaną historię, dyskutują o problematyce oraz prezentowanych wartościach, zastanawiają się nad możliwymi zakończeniami. W zespołach tworzą kartę ilustracyjną Kamishibai np. ze swoim autorskim zakończeniem przeczytanej opowieści oraz piszą krótką treść opisującą ilustrację, prezentują za pomocą teatrzyku Kamishibai.

2. Podczas warsztatów uczniowie słuchają opowieści Kamishibai, tworzą alternatywne historie z udziałem bohaterów opowieści (tekst i ilustracje) przy użyciu specjalnych kostek z piktogramami (Story Cubes). Następnie prezentują je za pomocą teatrzyku Kamishibai.

Zajęcia adresowane do uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej
Czas – ok. 90 min.

Proponowane teksty do wykorzystania:

Kotka Milusia, autorzy: Elena Molissani, Alessando Sanna
To historia pewnego spotkania. Historia bardzo pouczająca. Czy kot i mysz znajdą wspólny język? Opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie, czym jest wolność i jakie są jej granice. Piękne pociągnięcia pędzla Alessando Sanny w ilustracjach Kotki Milusi sprawiają, że choć na chwilę wchodzimy w koci świat i widzimy go kocimy oczami. Dla wszystkich miłośników i miłośniczek kotów i kotek. Nie tylko tych najmłodszych.

Szukając Marudka, autor: Kumiko Yamamoto
Gorący, burzowy koniec lata w japońskim mieście, Leoś wyrusza na poszukiwania swojego psa Marudka... Wzruszająca opowieść o przyjaźni.

Trzeba będzie…, autorzy: Thierry Lenain i Olivier Tallec
Opowieść porusza najistotniejsze problemy współczesnego świata – wojny, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska w sposób przystępny i równocześnie poruszający dla młodych odbiorców. Wszystkie trudne kwestie opisane są oczami dziecka. Dziecko przeciwstawia im jednak piękno przyrody, miłość, możliwość zmiany i szukania rozwiązań dla istniejących problemów. Mimo, że świat daleki jest od ideału dziecko znajduje zaskakującą odpowiedź na trudności jakie widzi wokół. Książka pokazuje w sugestywny sposób problemy świata lecz równocześnie daje nadzieję że dzięki ich świadomości oraz obecności – zaangażowaniu jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze.

Lew w Paryżu, autor: Beatrice Alemagna
Lew w Paryżu zabiera czytelnika w niezwykłą podróż. W książce towarzyszymy pewnemu urzekającemu Lwu, który postanowił opuścić swą afrykańską sawannę, aby zyskać "pracę, miłość, przyszłość." Lew przybywa do Paryża i odkrywa miasto tak inne od tego co zna…. Pierwsze jego oceny są stonowane, ponieważ pomimo swojego imponująco lwiego wyglądu nie przyciąga niczyjej uwagi. Dzięki kilku ważnym spotkaniom i obserwacjom w końcu udaje mu się znaleźć swoje miejsce w nowym świecie - w samym sercu miasta. Historia o Lwie kryje w sobie jednak również inną opowieść, opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Lew w Paryżu zilustrowała wybitna włoska autorka książek albumowych Beatrice Alemagna. Oryginalna ilustracja łączy rysunek - rysowane postacie, portrety, oraz wstawione zdjęcia i plany, przywodzą na myśl pocztówkę, dziennik z podróży, dzięki którym odkrywamy wraz z podróżnym uroki miejskiego krajobrazu.

Mój przyjaciel Kemushi, autor: Nathalie Dargent.
Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii. Czas mija. Kiedy nadchodzą roztopy Kemushi bardzo się zmienił. W ogrodzie zaczynają się wiosenne porządki. Kemushi czeka …W końcu opuszcza swój domek, wdycha upojne zapachy kwitnących śliw i czereśni, kontempluje księżyc w pełni. Jest gotowy do dalszej drogi… Historia opowiada o przyrodzie i jej przemianach, o tym czym jest tożsamość i przemijanie. Poetyckiemu tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje wybitnej ilustratorki Mandany Sadat. Dla dzieci od lat 3-100

Rower Walentynki, autorzy: Christian Ferrari i Anne Brouillard
Książkowa adaptacja znanej piosenki dla dzieci. Zarówno mali jak i więksi, licząc do dziewięciu, dotrą wraz z bohaterka opowieści do jej zaskakującego finału. Bajka – wyliczanka z pięknymi, barwnymi ilustracjami, w której pełna humoru opowieść i atmosfera tajemniczości w ilustracjach, paradoksalnie, wspaniale ze sobą współgrają.

Źródło opisów

GooglePlusinstagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/