webowa

moodle logo

Zagadki Niepodległości - NOWOŚĆ

Zagadki Niepodległości to spotkanie z historią, które proponujemy w ramach zajęć organizowanych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zajęcia realizowane są w formie gry edukacyjnej, która ma na celu przybliżyć młodzieży okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy przyjmują rolę detektywów i reporterów i w oparciu o świadectwa z tamtych czasów (m.in. fragmenty książek, artykuły z czasopism, filmy dokumentalne, fotografie) rozwiązują zagadki dotyczące zagadnień związanych z kształtowaniem się państwowości po odzyskaniu niepodległości oraz postawy patriotycznej mieszkańców z różnych stron Polski.

Zajęcia adresowane są do uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej. Przewidywany czas - 90 minut.

Proponowane zadania:
1. Zadanie interaktywne "Ojcowie niepodległości" - dopasowanie ilustracji do opisów.
2. Zadanie "Legiony" - ułożenie tekstu pieśni patriotyczno/żołnierskiej z wykorzystaniem nagrań oraz przygotowanych maeriałów drukowanych.
3. Zadanie "Powstanie" - wykonanie plakatu na podstawie przygotowanych materiałów źródłowych. Przygotowany plakat powinien zawierać przynajmniej 4 ważne wydarzenia.
4. Zadanie "Moda "niepodległościowa" - ubranie żołnierza wylosowanej armii z lat 1918-1920 wg otrzymanych wskazówek.
5. Zadanie "Orlęta Lwowskie" - interaktywny miniquiz prawda-fałsz dotyczącego walk o Lwów w latach 1918-1920 oraz Cmentarza Orląt Lwowskich i Cmentarza Łyczakowskiego.
6. Zadanie "Alfabet Niepodległości" - wyjaśnienie znaczenia i symboliki wybranych wydarzeń z okresu międzywojennej Polski.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z zajęć:

w zagadki

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/