logo: Fronter

Więź rodziców a kreatywność dzieci

Więź rodziców a kreatywność dzieci/ Józef Szopiński. Warszawa: CeDeWu.pl, 2016. -- 213 s.: il. kolor.; 24 cm.

W pierwszej części książki Autor precyzuje pojęcie kreatywności, przedstawia rodzinę jako system i ukazuje zależności pomiędzy jakością relacji rodzinnych a poziomem kreatywności 300 polskich menedżerów. W tej części zastosowano metodę psychometryczną.
W drugiej części Autor posługuje się metodą biograficzną (studium przypadków) - pokazuje pozbywanie się dzięki psychoterapii lub warsztatom psychologicznym barier blokujących możliwości życiowe osób uwikłanych przez rodzica, któremu nie udało się stworzyć dobrych relacji małżeńskich. Z konieczności więc obie części pracy cechuje odmienny język.
Zdaniem Recenzentki pracy prof. dr hab. nauk o zdrowiu Marty Makary-Studzińskiej książka stanowi kompendium wiedzy z dziedziny kreatywności. Prezentuje wyniki badań empirycznych, które dowodzą, że dobre relacje w rodzinie macierzystej wspierają kształtowanie się cech osobowości, które umożliwiają kreatywne funkcjonowanie, a złe relacje w rodzinie budują bariery, które w dorosłym życiu przyjmują bardzo różnorodne formy nie tylko w życiu rodzinnym, ale i zawodowym.
Książka ma optymistyczny wymiar, pokazuje możliwości zmiany i kształtowania swojego życia, wbrew programom, czy sposobom zachowania się wyniesionym z domu rodzinnego.
Rodzina generacyjna przekazuje nam bowiem tylko jeden sposób zachowania, który mógł być użyteczny w okresie naszego dzieciństwa lub młodości, ale który w życiu dorosłym okazuje się nieadekwatny. Rodzina pełni ważną rolę w kształtowaniu naszych sposobów życia, ale ich nie determinuje. My możemy je świadomie kształtować według naszych obecnych pragnień. Niniejsza książka ukazuje takie właśnie możliwości.
Dr hab. Józef Szopiński od wielu lat łączy działalność naukową z pracą psychoterapeuty i trenera.
Przeprowadził około 100 warsztatów psychologicznych dla różnych grup zawodowych (właścicieli firm, menedżerów, sprzedawców, bezrobotnych, urzędników, księży i zakonnic).
Książka jest podsumowaniem badań naukowych Autora nad rodziną oraz jego 30-letniej pracy terapeutycznej i trenerskiej we własnej Specjalistycznej Poradni Małżeńskiej i Rodzinnej w Lublinie.

Źródło adnotacj

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   logo: Wrocławskie Wydawnictwo EMKA