logo Wroclaw6

Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip

                Wiki logoLink

 

                webowa

 

               ibuk baner3

 

                moodle logo

 

                fronter

 

Integracja sensoryczna

codzienneCodzienne gry i zabawy dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego: 100 zajęć wzmacniających dzieci z problemami sensorycznymi/ Barbara Sher; przekład Katarzyna Bereda-Rosołek.  Gdańsk: Harmonia Universalis, 2018.- 279 stron; 24 cm.

Zawsze można znaleźć czas na zabawę! „To skarbnica pomysłów dla rodzin dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Zamiast sztywnego podręcznika Barbara Sher przygotowała zbiór gier i ćwiczeń, które pomagają poradzić sobie z trudnościami sensorycznymi – a wszystko w formie zabawy”. (Lucy Jane Miller, autorka Dzieci w świecie doznań).
Osoby z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego wykazują podwyższoną lub obniżoną wrażliwość na określone bodźce, co w różny sposób wpływa na ich codzienność. Dla rodziców zapewnienie odpowiedniego wsparcia dzieciom z trudnościami sensorycznymi może stanowić nie lada wyzwanie. Niniejsza publikacja zawiera propozycje sprawdzonych zabaw, które wzmocnią nie tylko układ sensoryczny dziecka, lecz także więzi rodzinne. W książce Czytelnik znajdzie: sto prostych, wesołych i skutecznych zabaw dla dzieci i rodziców; krótkie omówienie zaburzeń przetwarzania sensorycznego w przyjaznej formie; niebanalne pomysły, jak zainteresować dzieci zabawą, wykorzystując materiały, które są łatwo dostępne w każdym domu; jasne wskazówki dotyczące wieku uczestników gier oraz modyfikacje wybranych zabaw dla starszych dzieci. 

Żródło adnotacji

dzieci w swiecie doznan1Dzieci w świecie doznań: jak pomóc dzieciom z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego? /Lucy Jane Miller ; przedmowa Carol Stock Kranowitz; przekład Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska.  Gdańsk : Harmonia Universalis, 2016.- 528 s.: il.; 24 cm.

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego (sensory processing disorder – SPD) zmieniają sposób, w jaki dana osoba odbiera wrażenia smakowe, dotykowe, wzrokowe, ruchowe i związane ze świadomością własnego ciała. SPD sprawia, że codzienne czynności stają się wyzwaniem, i może skutkować problemami emocjonalnymi i społecznymi oraz trudnościami w nauce. Autorka dzieli się z czytelnikami rozległą wiedzą, nabytą dzięki wieloletniej pracy, i w przystępny sposób opowiada o objawach SPD, jego typach, diagnozie i terapii. W książce można też znaleźć rady dla całej rodziny dziecka o niezgranych zmysłach.

Źródło adnotacji

 

dziecko a integracja sensoryczna 1Dziecko a integracja sensoryczna/ A. Jean Ayres ; przekład Juliusz Okuniewski.  Gdańsk: Harmonia Universalis, 2018. - 231 stron: ilustracje; 30 cm.

Niniejsza publikacja w jasny sposób opisuje naturę zaburzeń integracji sensorycznej oraz pokazuje, jak te niedostrzegalne problemy niszczą życie chorym dzieciom i ich rodzicom, a także wskazuje, jak można pomóc takim osobom. Dzięki tej książce również dorośli od lat cierpiący na zaburzenia integracji sensorycznej mogą w większym stopniu zrozumieć to, co im się przytrafiło. Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla terapeutów zajęciowych i innych specjalistów, a także dla rodziców dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz dla osób dorosłych, które podejrzewają u siebie problemy z przetwarzaniem sensorycznym i mają nadzieję lepiej sobie z nimi radzić w przyszłości. 

Źródlo adnotacji 

 

elementy integracjiElementy integracji sensorycznej: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w przedszkolu/ Marta Szybkowska; [ilustracje Klaudia Leclerq].  Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2017. - 71 s., [10] k. tabl.: il.; 29 cm. 

Elementy integracji sensorycznej" to publikacja przeznaczona dla 2 grup wiekowych: 3- i 4-latków oraz 5- i 6-latków. W skład książki wchodzą: praktyczne informacje na temat tego, jak w warunkach przedszkolnych pomóc dzieciom z zaburzeniami SI, 30 propozycji zabaw stymulujących zmysły, 10 scenariuszy zajęć dla 2 grup wiekowych, 8 kart pracy nawiązujących do tematyki zajęć. Integralną częścią książki są również kolorowe pomoce dydaktyczne do pracy indywidualnej lub z grupą: ilustracje do scenariuszy, etykiety do zajęć.
Dodatkowo do książki dołączono specjalną gazetkę informacyjną dla rodziców w formacie A3.
Praktyczne materiały do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych to propozycje rozwiązań, które ułatwią organizację i realizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej (zgodnie z rozporządzeniem z 9 sierpnia 2017 r.). Przedstawione pomysły zajęć, zabaw i kart pracy pozwolą pracować na zajęciach terapeutycznych i wspomagających ciekawie i bez nudy.

Źródło adnotacji 

integracja sensoryczna przez cały rokIntegracja sensoryczna przez cały rok/ Magdalena Charbicka.  Warszawa: Difin, 2017. - 159 s. : il.; 23 cm.

 Książka napisana została w formie przewodnika dla osób niezwiązanych z terapią integracji sensorycznej, czyli rodziców, nauczycieli i innych specjalistów, aby przybliżyć im w sposób czytelny te zagadnienia.
W publikacji zawarte zostały definicje, podstawy teoretyczne założeń integracji sensorycznej oraz opisy charakteryzujące podstawowe systemy zmysłowe. Dużą część książki stanowią propozycje zabaw, historii, pomysły do wykorzystania zarówno przez rodziców w domu, jak i przez nauczycieli przedszkoli czy profesjonalistów zajmujących się na co dzień terapią. Uzupełnieniem książki są tabelki pomagające określić poziom funkcjonowania naszego dziecka.

Źródło adnotacji 

 

integracja sensoryczna odpowiedziIntegracja sensoryczna: odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczycieli : formularze, listy kontrolne i praktyczne narzędzia dla nauczycieli i rodziców /Jane Koomar [et al.] ; przekł. Katarzyna Bereda-Rosołek.  Gdańsk: Harmonia Universalis, 2014.- 70 s  il.; 30cm.

Publikacja jest zbiorem bardzo przydatnych i praktycznych informacji potrzebnych do zrozumienia zaburzeń przetwarzania sensorycznego. Przeznaczona jest przede wszystkim dla nauczycieli i rodziców oraz osób, które na co dzień prowadzą zajęcia z dziećmi. Oprócz ważnych zagadnień teoretycznych na temat integracji sensorycznej w książce można znaleźć liczne formularze, listy kontrolne i tabele służące do wstępnych badań i wykrywania problemów z przetwarzaniem sensorycznym u dzieci w różnym wieku. Wszystkie formularze są do wielokrotnego wykorzystania (format i układ wygodny do kopiowania).

Źródło adnotacji 

 

integracja sensoryczna skuteczne strategieIntegracja sensoryczna: skuteczne strategie w terapii dzieci i nastolatków/ Lindsey Biel; tłumaczenie Joanna Gołąb.  Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015. - 319 s.; 23 cm.

Problemy sensoryczne – nazywane zaburzeniami integracji sensorycznej – wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Ten praktyczny podręcznik zawierający liczne obserwacje kliniczne, rozwiązania rzeczywistych problemów i opisy konkretnych przypadków rzuca światło na doświadczenia sensoryczne ‒ niezwykle istotny aspekt zachowania dziecka. W zrozumiały sposób informuje, czym są problemy sensoryczne, jakie mają związki z innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego i jak je najlepiej leczyć.
Lindsey Biel jasno i ze współczuciem tłumaczy, że zapoznanie się z trudnościami z integracją sensoryczną jest niezwykle ważne w skutecznym leczeniu dzieci. Daje klinicystom praktyczne wskazówki mające na celu zrozumienie istoty tego typu zaburzeń, przekazując im całą wiedzę potrzebną do zwiększenia ich świadomości w zakresie problemów sensorycznych i udzielania właściwej, kompleksowej opieki.

 

Źródło adnotacji 

tworzenei wizei poprzez integracje sensorycznaTworzenie więzi poprzez integrację sensoryczną /Ellen Yack, Paula Aquilla, Shirley Sutton; przekł. Anna Zbróg. Gdańsk: Harmonia Universalis, 2014. -179, [1] s.: il.; 30 cm.

Niniejsza publikacja dotyczy zagadnienia integracji sensorycznej (SI) i jest przeznaczona dla terapeutów, nauczycieli i rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD – Autism Spectrum Disorder) i z innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju (PDD – Pervasive Developmental Disorders). Autorki – terapeutki zajęciowe z wieloletnim stażem – tłumaczą zawiłości teorii SI i funkcjonowania układów sensorycznych oraz prezentują zalety terapii zajęciowej. Książka ma także wymiar praktyczny – przedstawiono w niej technikę masażu Wilbarger i zasady konstruowania diety sensorycznej oraz scharakteryzowano sprawdzone strategie radzenia sobie z dysfunkcjami SI. Yack, Aquilla i Sutton skonstruowały także listy kontrolne ułatwiające diagnozę trudności dzieci z ASD i PDD, a w ostatnim rozdziale opisały, jak samodzielnie wykonać przydatne w terapii SI akcesoria i sprzęty.

Źródło adnotacji 

uczenie sie przez zmyslyUczenie się przez zmysły/ Violet F. Maas; [przekład: Dorota Szatkowska].  Gdańsk: Harmonia Universalis, 2016. -  185 s.: il.; 24 cm.

Uczenie się przez zmysły to książka adresowana zarówno do terapeutów, jak i rodziców. W przystępny sposób opisuje wpływ układów zmysłów na funkcjonowanie układu nerwowego. Wzajemne powiązania tych systemów determinują wzrost i rozwój, zdolność uczenia się nie tylko przedmiotów szkolnych, ale i codziennych umiejętności, a także relacje społeczne oraz równowagę między ciałem i umysłem. 
Książka zawiera następujące treści: omówienie teorii integracji sensorycznej (SI), czyli zwięzłe i przystępne opisy sposobu, w jaki mózg, układ nerwowy i układy zmysłów współpracują ze sobą,analizy przypadków dzieci z różnego typu problemami, wraz z opisem wpływu deficytów na umiejętność budowania relacji społecznych, wyniki w nauce, sprawność fizyczną i zdolności manualne, w tym pisanie, wskazówki dla rodziców, pracowników szkoły i służby zdrowia oraz odpowiedzi na często zadawane pytania, praktyczne porady na temat diagnozowania dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz terapii integracji sensorycznej u dzieci z porażeniem mózgowym, autyzmem, zespołem Downa, niepełnosprawnych intelektualnie i nadpobudliwych psychoruchowo.

Źródło adnotacji 

 

 

 

 

GooglePlusinstagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/

Współpracujemy:           

 

 

                                              SBP         Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich     dbc    Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego    DTR    CEKDiM    eMKa