Komunikacja w pracy z dziećmi i młodzieżą : wprowadzenie do pedagogiki społecznej

Pat Petrie ; przekł. Joanna Gilewicz. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, cop. 2013. -- 174 s. : il. ;24 cm.

Zawarte w książce relacje stanowią istotę pracy z dziećmi i młodzieżą w różnego rodzaju instytucjach: żłobkach, przedszkolach, świetlicach, szkołach i domach dziecka. Ten praktyczny przewodnik uczy budowania relacji przez efektywną komunikację z dziećmi oraz dorosłymi w zgodzie z zasadami pedagogiki społecznej. Książka omawia komunikację werbalną i niewerbalną, empatię, rozwiązywanie konfliktów i pracę w grupach. Wyjaśnia, na czym polega komunikacja holistyczna, w której używa się głowy, rąk i serca; tłumaczy, jak rozpoznać emocjonalne, poznawcze i praktyczne potrzeby dziecka. Uczy także rozróżniać sferę osobistą, zawodową i prywatną w pracy pedagoga. Książka może być używana indywidualnie i w grupach.

"Jest to wyjątkowo przystępna i zajmująca książka, która z pewnością znajdzie uznanie wśród szerokiego kręgu profesjonalistów pracujących z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami. Autorce udało się ożywić praktyczny podręcznik niezwykle trafnymi i przemawiającymi do wyobraźni opisami przypadków. Dla studentów będzie to niewątpliwie stymulująca pomoc w nauce, wprowadzająca w niezwykłą różnorodność świata pedagogiki społecznej. Realistyczne, optymistyczne i wnikliwe podejście do subtelności relacji międzyludzkich i dynamiki grupowej zapewnia czytelnikom wiele interesujących spostrzeżeń i wzbudza zaufanie do zawodowych kompetencji autorki".

Mary Fawcett,
doradca pedagogiczny wychowawców dzieci przedszkolnych, autorka książki Learning Trough Child Observation

Relacje stanowią istotę pracy z dziećmi i młodzieżą w różnego rodzaju instytucjach: żłobkach, przedszkolach, świetlicach, szkołach i domach dziecka. Ten praktyczny przewodnik uczy budowania relacji przez efektywną komunikację z dziećmi oraz dorosłymi w zgodzie z zasadami pedagogiki społecznej.

Książka omawia komunikację werbalną i niewerbalną, empatię, rozwiązywanie konfliktów i pracę w grupach. Wyjaśnia, na czym polega komunikacja holistyczna, w której używa się głowy, rąk i serca; tłumaczy, jak rozpoznać emocjonalne, poznawcze i praktyczne potrzeby dziecka. Uczy także rozróżniać sferę osobistą , zawodową i prywatną w pracy pedagoga.
Książka może być używana indywidualnie i w grupach. Zawiera ćwiczenia, propozycje tematów do refleksji i dyskusji w grupie oraz sugestie obserwacji. Jest znakomitym źródłem porad i pomysłów dla wszystkich ludzi zajmujących się wychowaniem dzieci.

Pat Petrie, profesor pedagogiki w Thomas Coram Research Unit, Institute of Education w Wielkiej Brytanii, kierownik Centre for Understanding Social Pedagogy (CUSP). Przedmiotem jej zainteresowań jest polityka społeczna i oświatowa wobec dzieci w Wielkiej Brytanii i innych krajach w perspektywie pedagogiki społecznej. W swoich badaniach autorka zajmuje się działalnością instytucji opiekuńczych, pomocą dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin, rolą twórczości i sztuki w pedagogice społecznej oraz życiem młodzieży w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Jej publikacje budzą zainteresowanie w kraju i zagranicą.

Źródło adnotacji

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników