Przemoc w rodzinie - przemoc ekonomiczna/Jaszczak-Kuźmińska, Dorota. Oprac. [Warszawa] : PARPAMEDIA Wydawnictwo Edukacyjne, [2012].

Zależność finansowa jest bardzo prostym i łatwym sposobem na podporządkowanie sobie kogoś, na stworzenie także zależności pozamaterialnej, na manipulowanie. Oczywiście przyczyna przemocy nie tkwi w zależności czy dysproporcji, bo przecież każde dziecko jest zależne od rodzica i jednocześnie jest od niego słabsze, a nie każdy rodzic krzywdzi swoje dzieci. Problem tkwi w krzywdzącym wykorzystywaniu przewagi i zależności, by kogoś zniewolić, poniżyć, podporządkować. To także świadome i sukcesywne budowanie tej przewagi, np. poprzez uniemożliwianie podjęcia pracy współmałżonkowi. W przypadku przemocy ekonomicznej celem nie tyle jest zubożenie finansowe osoby, wobec której podejmuje się zachowania tego typu, ale jej podporządkowanie. Broszura omawia najczęściej stosowane formy przemocy ekonomicznej.

Źródło adnotacji

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników