Narodowe spotkanie z Lalką Bolesława Prusa

Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.
Lalka etykieta

Zapraszamy do zabawy i wzięcia udziału w quizie, w którym sprawdzisz jak dobrze znasz dzieło Bolesława Prusa.

Czy wiesz, gdzie rozgrywa się akcja „Lalki”, kim był Julian Ochocki, kto się z kim pojedynkował?

Sprawdź się w naszym quizie, który będzie dostępny 05 września na Facebooku Biblioteki.

Ponadto w Bibliotece będą wystawione egzemplarze powieści oraz wyeksponowane ciekawe fragmenty.

Bolesław Prus

Bolesław Prus (20 VIII 1847 - 19 V 1912)- biogram pisarza

Jego prawdziwe imię i nazwisko to Aleksander Głowacki. Zastąpił je pseudonimem, utworzonym od nazwy rodowego herbu. Mając w młodości plany kariery w dziedzinie nauk ścisłych, traktował swoje pierwsze humoreski prasowe jako niezbyt ambitną pracę zarobkową, do której w sam raz - jak sądził - pasował heraldyczny relikt szlachetczyzny. Nazwiskiem Głowacki sygnował tylko poważne rozprawy. Później, gdy uznał swoją twórczość literacką za działalność równie pożyteczną jak zajęcia naukowe, nie zmieniał już przyzwyczajeń publiczności do pseudonimu i pozostał przy Prusie.
Więcej na: http://literat.ug.edu.pl/autors/prus.htm

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem „Kto przeżył Lalkę – przeżył wiele” - płaszczyzny kontekstowe w utworze „Lalka” Bolesława Prusa

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników