logo Wroclaw6

Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip        

                Wiki logoLink

 

                webowa

 

               ibuk baner3

 

                moodle logo

 

                fronter

 

2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza

Rok Henryka Sienkiewicza

Rok 2016 jest okazją do uczczenia twórczości Henryka Sienkiewicza w związku z 100. rocznicą śmierci znakomitego pisarza i publicysty, którego powieści krzepiły serca w trudnych dla Polski i Polaków czasach.

W celu uświetnienia świętowania rocznicy senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiająca rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Uchwała senatu podkreśla, że Henryk Sienkiewicz "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń". Senatorowie podkreślili, że dzieła pisarza są istotną częścią dziedzictwa kulturowego narodu oraz, że był i jest ambasadorem polskości za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Ouo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe współczesne znaczenie. Zaakcentowali też wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę.

HS webowa

Henryk Sienkiewicz w WEBowejDBP - materiały nie tylko edukacyjne

O Henryku Sienkiewiczu

Henryk Sienkiewicz urodził się we wsi Wola Okrzejewka w 1846 roku, jak syn zubożałego ziemianina. Po przeniesieniu się do Warszawy, ukończył tam gimnazjum i uczył się w Szkole Głównej Handlowej, a po jej zamknięciu na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale prawa i wydziale filozoficzno-historycznym. W trakcie studiów pisywał do „Przeglądu Tygodniowego” i „Tygodnika Ilustrowanego”.

Pierwsza napisana przez niego powieść „Na marne” spotkała się z dużym uznaniem.

W 1876 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych jako korespondent „Gazety Polskiej”, skąd słał „Listy z podróży”, dotyczące aktualnych problemów osadników i polskich emigrantów. Wówczas też zaczęły powstawać jego nowele takie jak „Szkice węglem” (1877) czy „Janko Muzykant”. Tworzone w tym czasie opowiadania były reakcją pisarza na problemy otaczającej go rzeczywistości w kraju i za granicą.

Wyjazd do Ameryki Północnej był pierwszą podróżą z licznych, odbywanych w trakcie całego życia.

W 1979 roku powrócił do kraju i objął funkcję redaktora w czasopiśmie „Słowo”. Właśnie na łamach tego czasopisma zaczął drukować „Trylogię” w latach 1883-1888. Powieści cieszyły się niesłabnącą popularnością, przyjmowane byłe z zachwytem i wdzięcznością przez czytelników, choć krytycy wielokrotnie zarzucali pisarzowi przekłamywanie historii.

Dzięki sukcesowi „Trylogii” Sienkiewicz uzyskał niezależność finansową, dzięki której mógł pozwolić sobie na podróże do Francji, Włoch, objechał też Półwysep Bałkański i Hiszpanię, natomiast w 1891 roku podjął wyprawę myśliwską do Afryki (swój zachwyt Czarnym Lądem wyraził w powieści „W pustyni i w puszczy”).

W 1896 roku wydał powieść „Quo vadis”, która przyniosła mu światowy rozgłos. W 1900 roku, będącego jubileuszem twórczości pisarza otrzymał w dowód uznania społeczeństwa majątek Oblęgorek. W tym samym roku wydana została powieść „Krzyżacy”.

W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

Niedługo po wybuchu I wojny światowej zmuszony był opuścić kraj z powodu swojego zaangażowania w działania ruchu niepodległościowego, kierowanego przez Romana Dmowskiego. Zmarł w 1916 roku w Szwajcarii.

Henryk Sienkiewicz w Wikipedii

Henryk Sienkiewicz w portalu Culture.pl

Dzieła Henryka Sienkiewicza – wybór tekstów

Wolne lektury

Narodowe Czytanie 2016 - "Quo vadis"

baner

Pomysł na lekcję: Trylogia Sienkiewicza – fakty a fikcja literacka

Zaproś uczniów do analizy tekstu Henryka Sienkiewicza i konfrontacji z faktami historycznymi. Jak to przedstawić w formie cyfrowej narracji? - zobacz tutaj

trylogia

 

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/

Współpracujemy:           

 

 

                                              SBP         Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich     dbc    Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego    DTR    CEKDiM    eMKa