logo Wroclaw3

 

 ibuk baner2

 
 

Kontrast:

Grudzień 2017
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

SCM - Biblioteka bogata w zasoby i aktywności - 25 października 2017

SCM 2017

 

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Wrocławiu serdecznie zapraszają na XI Regionalną Konferencję metodyczną, której celem jest pokazanie możliwości tworzenia i realizacji oferty w oparciu o bogactwo form pracy różnych typów bibliotek dla … tego samego użytkownika – ucznia, nauczyciela, rodzica. Podczas konferencji będzie również możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z tematyką spotkania.

 Konferencja jest nieodpłatna

 Dziękujemy za zapisy - lista uczestników zamknięta

  

Program konferencji

9.00 - 9.10    - Powitanie uczestników i gości
9.10 - 10.00  - Bibliotekarz w szkole - obecny - dr Renata Piotrowska (IINiB Uniwersytet Wrocławski)
10.00 -10.30 - 
Żywa Biblioteka – metodą edukacji wielokulturowej w bibliotece – Anna Janus, Miejska Biblioteka Publiczna, Mediateka, Wrocław
10.30 - 11.00 - Edukacja medialna w praktyce - dr Jolanta Wróblewska, Liceum Ogólnokształcące nr I, Wrocław
11.00 - 11.15 - 
Komunikat o Światowym Kongresie Bibliotekarzy IFLA 2017 – Magdalena Pilińska, wicedyrektor Dolnoślaskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu
11.15 - 11.45 - Przerwa 
11.45 - 12.30 - 
Biblioteka miejscem (ważnych?!) spotkań – Jerzy Kumiega, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Wrocław
12.30 - 13.00 - 
Gamifikacja literatury – Aneta Siwka, Miejska Biblioteka Publiczna, Mediateka, Wrocław
13.15 - 15.00 - Warsztaty w grupach:
Warsztaty z bajkoterapii z wykorzystaniem aktywizujących form pracy z grupą – Katarzyna Czaplińska-Białecka, Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 17, Wrocław
- Szybkie czytanie - naprawdę dobre techniki - Alina Dyrek,Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna, Wrocław
Nauczanie zakładkowe – Aleksandra Nalazek, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna, Wrocław
Alternatywne formy pracy z tekstem – Beata Malentowicz, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna, Wrocław

Tematyka

Październik to święto wszystkich nauczycieli bibliotekarzy. Nie ulega wątpliwości, że pomimo iż funkcje i zadania bibliotek różniły się na przestrzeni dziejów, wciąż niezmiennie biblioteki pełnią ważną rolę w życiu społeczeństw. Realizowane przez nie działania różnią się w zależności od typu biblioteki oraz docelowego czytelnika, ale przecież główną zasadą działań każdej biblioteki jest odpowiedź na potrzeby użytkowników. Biblioteki wciąż modyfikują ofertę i działania, formy promocji oraz sposób komunikowania się czy organizację pracy. Zmiany te są konieczne ze względu na nowe zainteresowania i oczekiwania nowych czytelników. Ewoluują także gromadzone i udostępniane zasoby w bibliotekach – tradycyjne wydawnictwa książkowe, czasopisma, zbiory multimedialne oraz zasoby cyfrowe.

Bibliotekarze organizują działania promujące czytelnictwo i angażują się w wiele projektów realizowanych przez ich macierzyste placówki.

Podczas konferencji zostaną przedstawione m.in. wyniki badań poświęconych współpracy pomiędzy nauczycielami przedmiotowymi i bibliotekarzami szkolnymi, które pozwoliły na zaobserwowanie, jak nauczyciele przedmiotowi postrzegają bibliotekę szkolną oraz jak oceniają działania podejmowane przez nauczyciela bibliotekarza oraz grupy nauczycieli, którzy nawiązują współpracę z bibliotekarzem szkolnym oraz jaki przybiera ona kierunek.
Poznamy także o Żywej Bibliotece jako metodzie edukacji wielokulturowej realizowanej w partnerstwie instytucji kultury i organizacji pozarządowe. Zostaną przedstawione: geneza powstania, cele oraz wypracowane w Polsce standardy organizowania tego wydarzenia. Uzyskamy wyjaśnienie dlaczego Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki - biblioteka jako naturalne środowisko pokazujące różnorodność świata na wielu płaszczyznach: zasobów, odbiorców, oferty oraz komunikacji. Dowiemy się także o możliwościach włączenia się do sieci Żywych Bibliotek w Polsce.
Wspólnie zastanowimy się nad rolą biblioteki w życiu współczesnego człowieka.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.