webowa

moodle logo

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

flaga II rzeczpospolitej"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

źródło tekstu/ ilustracja "Flaga II Rzeczypospolitej z herbem państwowym"-domena publiczna

Oficjalne strony obchodów

Stulecie Odzyskania Niepodległościo Niepodległej

Program Wieloletni NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

100-lecie odzyskania niepodległości: Sprawa bliska sercom wszystkich PolakówPrezydent.pl

Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RPPrezydent.pl

Wrocław: Konferencja i koncert na inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

Zajęcia

Zagadki Niepodległosci
Gra edukacyjna, która ma na celu przybliżyć młodzieży okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy przyjęli rolę detektywów i w oparciu o świadectwa z tamtych czasów (m.in. fragmenty książek, artykuły z czasopism, filmy dokumentalne, fotografie) rozwiązali zagadki dotyczące zagadnień związanych z kształtowaniem się państwowości po odzyskaniu niepodległości oraz postawy patriotycznej mieszkańców z różnych stron Polski.

Więcej informacji...

Ku Niepodległości
Spotkanie z historią to także zajęcia Ku niepodległości, podczas których uczestnicy podzieleni na grupy przygotowali plakat na wylosowany temat. A tematem przewodnim były ... kobiety. Kobiety, które tak jak mężczyźni walczyły o niepodległość kraju.

Na początku spotkania uczniowie zapoznają się z krótką prezentacją o kobietach niepodległości - o walce kobiet o polskość i niepodległość, walce o prawa kobiet - także
wyborcze, o ich życiu społecznym i osobistym. Po obejrzeniu prezentacji i przeczytaniu materiałów - przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy DBP oraz informacji wyszukanych w sieci - uczniowie przygotowują plakaty na temat wylosowanych osób i zaprezentowali je kolegom. Plakaty mogą być poświęcone: Dorocie Kłuszyńskiej, Helenie Paderewskiej i Michalinie Mościckiej. A na zakończenie przeprowadzono mini test wiedzy wykorzystując program Kahoot.

Zobacz fotorelację z zajęć

Historia

Kalendarz Wielokulturowy 2018 wydany w setną rocznicę odzyskania niepodległości - izbapamieci.org

Polska XX wieku - Walka o niepodległość 1914-1918 – dzieje.pl