logo Wroclaw6

Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip        

                Wiki logoLink

 

                logo WEBowa

 

               ibuk baner3

 

                fronter

 

                Logo Academica

 

Seminarium - Kocham książki: (DO)WOLNOŚĆ czytania

dowolność czytania seminarium
 
Kocham książki: (DO)WOLNOŚĆ czytania

O korzyściach czytania książek mówi się bardzo wiele i od… zawsze.
25 kwietnia br. odbyło się 6. Seminarium organizowane przez naszą Bibliotekę z okazji Międzynarodowego Dnia Książki.

Celem naszego spotkania nie jest przekonywanie do czytania – to jest oczywiste, tylko dyskusja o tworzeniu, potrzebie i przyjemności czytania i dzieleniu się swoją pasją. W tym roku odwołujemy się po raz kolejny do hasła Tygodnia Bibliotek. Na stronie SBP czytamy: „W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości”.

 

 Fotorelacja ze spotkania - zobacz TUTAJ

Sprawozdanie z seminarium - zobacz TUTAJ

Kto i o czym mówił

Czym jest dla poety źródło i jakie sensy skrywa? Wolność, czy dowolność artystycznej przemiany 
dr Robert Mertuszka, doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, konsultant DODN we Wrocławiu, nauczyciel akademicki, publicysta, edukator z zakresu: edukacji polonistycznej, dziennikarskiej, komunikacji interpersonalnej, budowania wizerunku instytucji.

 O czym będzie? - o poetach i ich przemianach, sczególnie o Herbercie i jego wizji popkultury, która wolność daje i odbiera...

Wybitni mieszkańcy dawnego Wrocławia 
dr Maciej Łagiewski, doktor nauk humanistycznych, prawnik i historyk, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

W nawiązaniu do wydanej kilka tygodni temu książki "Wrocław. Wędrówka przez wieki" autor opowie o tym, jak ważne są dla niego: Wrocław oraz badanie jego skomplikowanych dziejów, a także zrozumienie tego, co zdarzyło się dawniej i co ukształtowało naszą współczesność. Opowie także jak jego książki mogą pomóc zrozumieć przeszłość i teraźniejszość Wrocławia.

Mózg na siłowni, czyli co nam daje czytanie książek?
Katarzyna Kowiel-Bombała, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 we Wrocławiu, psycholog dziecięcy, której działalność związana jest z problematyką rozwoju i wychowania dzieci i młodzieży, terapeutka dzieci w wieku przedszkolnym i w wieku szkolnym oraz konsultantka dla rodziców. 
Więcej? - o psychologicznych pożytkach z czytania.

Po swoim referacie pani Katarzyna Kowiel-Bombała będzie udzielała porad czytelniczych i nie tylko... w "Kąciku wsparcia" w holu Biblioteki. 

Działalność biblioteki szkolnej i prezentacja projektów artystycznych Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. A.Osieckiej we Wrocławiu 
Jolanta Nogaj, nauczyciel bibliotekarz LO XVII we Wrocławiu.

Śpiewasz? Grasz? Kochasz poezję? - to hasło zapraszające młodzież z całej Polski do konkursu piosenki Agnieszki Osieckiej "Bardzo Wielka Woda" - jednej z imprez popularyzujacych kulturę, a w tym czytanie, czytanie przez śpiewanie. O tym i wielu innych pomysłach artystycznych utalentowanej młodzieży z tego liceum usłyszymy podczas tego wystąpienia.

Artystyczna dowolność interpretacji tekstów literackich - piosenki w wykonaniu uczniów klas teatralnych Siedemnastki - młodzież LO XVII we Wrocławiu

Hiszpania - gdzie turysta rzadko zagląda 
Anna Wawrykowicz, z urodzenia wrocławianka, z wykształcenia hispanistka, z zamiłowania podróżniczka i fotografka. 

W nawiązaniu do wydanej w ubiegłym roku ksiażki "Miasto niebeskich witraży" autorka podzieli się swoimi pasjami: Hiszpanią i fotografią. Z portfolio autorki: "Czytamy, aby uciec od samotności" (Leemos para no estar solos) - anonim. Od dawna interesuję się literaturą i dużo czytam, Moją pierwszą powieść - oczywiście o miłości:) - napisałam mając 14 lat i do tej pory żałuję, że ją zniszczyłam. Po latach pisania podręczników do nauki hiszpańskiego, postanowiłam zacząć pisać po polsku. Mam w planie bardzo różne książki, w tym serię powieści, których akcja będzie się rozgrywać w Hiszpanii.

Książka a film - konkurenci czy sprzymierzeńcy 
Alina Dyrek, nauczyciel bibliotekarz Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.

Odwieczny problem: Lektura książki czy jej ekranizacja? Na co postawić? Czy rzeczywiście musimy wybierać? Czy miałeś już tak, że dobry film skłonił Cię do przeczytania książki? A ile ekranizacji książek obejrzałeś... i byłeś zachwycony? Czy rzeczywiście większość młodych ludzi nie sięga po książki tylko ogląda filmy? 

Dodatkowo - Wydawnictwo EMKA

Ponadto Pan Krzysztof Głuch z Wydawnictwa EMKA będzie podczas seminarium cały czas do dyspozycji, będzie prezentował ofertę.  Są to książki głównie związane z Wrocławiem, adresowane przede wszystkim do młodych czytelników (dzieci i młodzieży).

Szczególnie będzie zwracał uwagę na książki:

1. WROCŁAW? Ciekawe dlaczego? Arkadiusza Forstera. Autor postawił około 100 intrygujących pytań dotyczących Wrocławia. Np. Dlaczego katedra ma cztery wieże? Dlaczego Panorama Racławicka jest we Wrocławiu a nie w Racławicach? Dlaczego tramwaje są niebieskie? 
Oczywiście na te i pozostałe pytania mamy wyczerpujące odpowiedzi...

2. WROCŁAW. Wędrówka przez wieki. Macieja Łagiewskiego. Jest to zbiór krótkich tematów dotyczących ludzi, miejsc i wydarzeń - oczywiście związanych z Wrocławiem. Książka ta, to ciekawa, prawdziwa wędrówka przez historię naszego miasta.

3. Książki Mariusza Urbanka: Baśnie Dolnego Śląska, Mostek Czarownic, Wrocławskich krasnali historie prawdziwe. Legendy tego znanego i cenionego autora powinny znajdować się już dawno w każdej dolnośląskiej bibliotece. Styl i język opowiadań bardzo odpowiedni do wieku dzieci, którzy są odbiorcami książek Mariusza Urbanka, wydanych we Wrocławskim Wydawnictwie EMKA.

4. WROCŁAW. Przewodnik dla dużych i małych. Anny Wawrykowicz. Często przyjeżdżamy do Wrocławia, pokręcimy się po Rynku, ewentualnie wpadniemy na Ostrów Tumski i wizytę kończymy w jakiejś knajpie. Z przewodnikiem Anny Wawrykowicz może być inaczej. Znajdziemy w nim gotowe trasy - scenariusze - wycieczek. Nie potrzebujemy zatrudniać przewodnika miejskiego, aby w sposób ciekawy i poznać najważniejsze atrakcje Wrocławia. A że w książce mamy też krasnoludki więc spacer będzie udany nawet w gronie marudzących dzieci. Gwarantujemy to!

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/

Współpracujemy:           

 

 

                                              SBP         Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich     dbc    Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego    DTR    CEKDiM    eMKa