logo Wroclaw6

Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip        

                Wiki logoLink

 

                logo WEBowa

 

               ibuk baner3

 

                fronter

 

                Logo Academica

 

Wielka Liga Czytelników - edycja 2018-2019

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy

Wielka Liga plakat Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu pełni funkcję Koordynatora Wojewódzkiego IV Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników.
Projekt ten to sprawdzone przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Skutecznie oddziałuje on na szeroko pojęty rozwój poprzez rozwijanie kompetencji czytelniczych wpływających na sukces ucznia. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzanie ucznia do świata wartości, budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości, formowanie poczucia godności, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcanie do samokształcenia.

Zapraszamy szkoły i bibliotegio do zgłąszania uczniów i czytelników do konkursu. Poniżej link do strony konkursu oraz Regulamin.

 

Regulamin - edycja 2018-2019

 

Wyniki etapu wojewódzkiego - zobacz TUTAJ

Wyniki drużyn z klas 1-4 wg zdobytej liczby punktów - zobacz TUTAJ
Wyniki drużyn z klas 5-8 wg zdobytej liczby punktów - zobacz TUTAJ

Etap wojewódzki

 

ETAP TRZECI: PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI
Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu
Uczestnicy: uczniowie tworzący zespół (do 3 osób) – po jednej drużynie (w obu kategoriach) z każdego powiatu
Przebieg : test drużynowy - pytania do wcześniej podanej książki
Awans: po jednej drużynie z województwa (mim. 80% punktów z testu)
Termin: 28 marca 2019 r.
Godzina przeprowadzenia testu: 10.00.

Czas trwania: 60 minut

Formularz zgody na przetwarzanie wizerunku - etap wojewódzki - format pdf

Uczestnicy etapu wojewódzkiego

Uczniowie klas 1-4 ze szkół:
- Biblioteka Szkolna przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Maratończyków Polskich w Miłoszycach
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego z oddziałami przedszkolnymi w Strzegomiu
- Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów w Bolesławcu
- Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu
- Szkoła Podstawowa im.Adama Mickiewicza w Pęgowie
- Szkoła Podstawowa im. Jezrego Badury w Międzyborzu

- Szkoła Podstawowa nr 2 we Lwówku Śląskim
- Szkoła Podstawowa Nr 3 w Środzie Śląskiej
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brzegu Dolnym
- Zespół Szkół Muzycznych im.Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 (Szkoła Podstawowa nr 34) we Wrocławiu

Uczniowie klas 5-8 ze szkół:
- Biblioteka Szkolna przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej
- Gminny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Czarnym Borze
- Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów w Bolesławcu
- Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu
- Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Osolinie
- Szkoła Podstawowa im. Jezrego Badury w Międzyborzu
- Szkoła Podstawowa im.Piastów Śląskich w Chrząstawie Wielkiej
- Szkoła Podstawowa nr 2 we Lwówku Śląskim
- Szkoła Podstawowa w Szczepanowie
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brzegu Dolnym

 

Lista książek

KSIĄŻKI DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

Podajemy tytuły książek do etapu wojewódzkiego: kl. 1-4: Sabine Stading: Petronela z Jabłoniowego Sadu: Czary mary; wyd. Esteri kl. 5-8: Piotr Patykiewicz: Łukasz i kostur czarownicy; wyd. BIS (wydanie I lub II)

Zobacz wykaz konkursowych książek - etap szkolny

Odpowiedzi Organizatorów na najczęściej zadawane pytania

Odpowiedzi na pytania: termin przyjmowania zgłoszeń uczniów, termin oddawania formularzy
Do kiedy dzieci mogą zgłaszać udział w konkursie swoim koordynatorom szkolnym? Czy jest jakiś konkretny termin?
Nie ma konkretnego terminu przyjmowania zgłoszeń uczniów. Decyduje o tym koordynator szkolny/biblioteczny.

Aktywacja konta uczestników
Dzień dobry! Dla rozwiania wszelkich wątpliwości informuję, że rodzic/uczeń nie musi aktywować konta. Konto bez potwierdzenia będzie istnieć i Koordynator Szkolny/Biblioteczny będzie mógł przydzielać sprawności. Brak aktywacji wiążę się z brakiem możliwości logowania się przez rodziców/ucznia i nieotrzymywaniem przez nich wiadomości dla uczestników, które będą prezentowane w systemie.

Konta uczestników - adresy e-mail
Dzień dobry. Może się zdarzyć, że rodzic poda dwa takie same adresy e-mail dla dwójki lub większej liczby swoich dzieci. W takim przypadku należy poprosić, aby dla każdego dziecka rodzic przypisał inny adres e-mail. Adres ten stanowi unikalny login uczestnika i dlatego musi być różny. Jeżeli dziecko nie posiada adresu e-mail, a rodzic nie potrafi założyć skrzynki pocztowej, to zalecamy, aby dziecku utworzono konto na lekcji informatyki. W ostateczności koordynator szkolny/biblioteczny może założyć konto pocztowe. Skrzynka pocztowa jest potrzebna tylko jeden raz do aktywacji konta, a później tylko sam adres e-mail służy do logowania. W przypadku poczty z "gmaila" można użyć tego samego adresu, dodając w adresie kropkę np. adres podstawowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., adres dodatkowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Nie wiemy jak jest u pozostałych dostawców poczty.
Jeżeli mimo wszystko nie uda nam się pozyskać adresu e-mail, można wówczas wpisać taki adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wówczas powstanie konto uczestnika, ale nie będzie możliwości logowania się przez rodziców. Będzie można natomiast przydzielać sprawności przez koordynatora szkolnego/bibliotecznego.
Uczniowie mogą oddawać formularze do 5 dni przed testem kwalifikacyjnym w danej placówce, zatem w tym przypadku nie mogą oddać formularzy po feriach. Ferie mogą wykorzystać na przygotowanie się do testu kwalifikacyjnego.

Odpowiedzi na pytania: test kwalifikacyjny, sprawności
1) czy lektura do testu kwalifikacyjnego po etapie szkolnym to jedna z wybranych przez nas 20, czy 21?
Organizator przygotuje co najmniej 2 testy eliminacyjne – do różnych książek z obu kategorii klasowych. Koordynator etapu pierwszego wybierze spośród nich po jednym teście lub opracuje własny test kwalifikacyjny do wybranej przez siebie książki. Szczegóły dotyczące testu przekażę ok. 15 grudnia.

2) w poprzedniej edycji uczniowie mieli przeczytać 10 książek, teraz zdobywają 6 sprawności - czy dobrze rozumiem, że wystarczy zaliczyć testy z 6 książek?
Tak. Uczestnicy konkursu, którzy zdobędą 6 sprawności, biorą udział w szkolnym/bibliotecznym teście kwalifikacyjnym do drugiego etapu – powiatowego

3) czy uczeń może poprawiać niezaliczony test z lektury? (czyli np. pisać go po kilka razy...)
Uczestnik konkursu wypełnia formularz do danej książki tylko raz. Jeżeli nie zaliczy testu, może wybrać inną książkę aż do uzyskania 6 sprawności.

Plakat z harmonogramem

plakat a3 harmonogram

Wykaz Koordynatorów Powiatowych

- powiat bolesławiecki - Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- poqiat głogowski - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jerzmanowej - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
- powiat jeleniogórski - DBP we Wrocławiu filia w Jeleniej Górze - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- powiat kłodzki - Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- powiat legnicki - DBP we Wrocławiu filia w Legnicy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- powiat lwówecki - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna we Lwówku Śląskim - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- powiat oleśnicki - Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- powiat strzeliński - DBP we Wrocławiu filia w Strzelinie - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
- powiat średzki - Biblioteka Pedagogiczna w Środzie Śląskiej - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- powiat świdnicki - DBP we Wrocławiu filia w Świdnicy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
                                 - Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- powiat trzebnicki - Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodyczno-Programowego w Trzebnicy - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- powiat wałbrzyski - DBP we Wrocławiu filia w Wałbrzychu - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- powiat wołowski - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brzegu Dolnym - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- powiat wrocławski grodzki - Szkoła Podstawowa nr 2 im Henryka Sucharskiego - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- powiat wrocławski oraz miejsce uczniów szkół w przypadku, kiedy w danym powiecie nie ma koordynatora - Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Strona www Wielkiej Ligi Czytelników - zobacz TUTAJ

Zadania Koordynatora Powiatowego i Szkolnego

1. Zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz ze stroną WWW.
2. Promocja konkursu: np. informacja na stronie internetowej oraz podczas konferencji. Rozpowszechnianie materiałów promocyjnych (plakatów, ulotek) dostępnych w wersji elektronicznej na stronie konkursu.
3. Przyjmowanie i weryfikacja zgłoszeń do konkursu.
4. Wprowadzenie podstawowych danych ze zgłoszonych placówek do elektronicznego systemu obsługi projektu.
5. Objęcie opieką koordynatorów pierwszego etapu oraz udzielanie informacji.
6. Przeprowadzenie etapu powiatowego:
• Przyjmowanie zgłoszeń do drugiego etapu - powiatowego.
• Przygotowanie sal i listy obecności.
• Nadzór podczas rozwiązywania testów.
• Wprowadzanie odpowiedzi do systemu.
• Wydruk dyplomów z dostępnego na stronie wzoru i wręczenie uczestnikom.
• Zgłoszenie koordynatorowi wojewódzkiemu zwycięzców etapu powiatowego (po 1 drużynie z obu kategorii).
• Sprawozdanie z realizacji konkursu wraz z dokumentacją fotograficzną.
• Propozycja: zorganizowanie lokalnej imprezy czytelniczej np. 11 maja 2019 r. (dzień Wielkiej Zabawy Rodzinnej).
7. Monitorowanie przebiegu konkursu.

Przewodnik dla koordynatorów szkół i bibliotek

WLC Szkoły

Zostań koordynatorem Wielkiej Ligii Czytelników. Organizuj razem z nami ogólnopolski konkurs czytelniczy dla dzieci i młodzieży.
W imieniu organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” zwracamy się z propozycją współpracy przy realizacji projektu objętego patronatem Ministra Edukacji Narodowej - IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” - Zachęcamy biblioteki wojewódzkie, miejskie, pedagogiczne, a także ośrodki szkolenia nauczycieli oraz szkoły do wzięcia udziału w największych zawodach czytelniczych w Polsce.
W tym roku, już po raz czwarty organizujemy Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodzin. Naszym marzeniem jest, aby jak największa liczba młodych czytelników wzięła udział w tej przygodzie z książkami. Aby tak się stało potrzebna jest nam Wasza pomoc.
Konkurs ma charakter etapowy, dlatego stanowisko koordynatora jest dla nas tak ważne. Zadaniem koordynatora jest nadzorowanie przebiegu konkursu na etapie szkolnym i powiatowym.
Lata doświadczeń sprawiły, że wypracowaliśmy sprawny system organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia i z wielką przyjemnością udzielimy wszelkich potrzebnych informacji oraz przekażemy niezbędne materiały, wszystkim chętnym!

Osoby do kontaktu:
Beata Malentowicz,
Koordynator Wojewódzki
tel. 71 377 28 19 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

strony internetowe:
www.wielka-liga.pl
www.facebook.com/wielkaliga

Harmonogram konkursu

ETAP PIERWSZY: SZKOLNO-BIBLIOTECZNY
Miejsce: szkoły, biblioteki publiczne w powiatach, w których działa Koordynator Powiatowy
Uczestnicy: uczniowie (z pomocą rodzin)
Przebieg : - indywidualne zdobywanie 6 sprawności czytelniczych (rozwiązywanie w domu testów z pytaniami do treści określonych książek)
Kwalifikacje: test kwalifikacyjny dla uczniów, którzy zdobyli 6 sprawności (test pisany w szkole/bibliotece publicznej)
Awans: do 3 uczniów (w każdej kategorii – 1-4 i 5-8) – min. 80% punktów z testu kwalifikacyjnego
Termin: 6 listopada 2018 r. – 31 stycznia 2019 r. – zdobywanie sprawności i test kwalifikacyjny

ETAP DRUGI: POWIATOWY
Miejsce: jedno miejsce w każdym powiecie (wskazane przez Koordynatora Powiatowego)
Uczestnicy: uczniowie tworzący zespół (do 3 osób) – po jednej drużynie (w obu kategoriach) z każdej placówki etapu pierwszego
Przebieg : test drużynowy - pytania do wcześniej podanej książki
Awans: po jednej drużynie z powiatu (mim. 80% punktów z testu)
Termin: 28 lutego 2019 r.

ETAP TRZECI: PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI
Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu
Uczestnicy: uczniowie tworzący zespół (do 3 osób) – po jednej drużynie (w obu kategoriach) z każdego powiatu
Przebieg : test drużynowy - pytania do wcześniej podanej książki
Awans: po jednej drużynie z województwa (mim. 80% punktów z testu)
Termin: 28 marca 2019 r.

ETAP CZWARTY: FINAŁ OGÓLNOPOLSKI „VIII Wielka Zabawa Rodzinna”
Miejsce: Katowice
Uczestnicy: uczniowie tworzący zespół (do 3 osób) – po jednej drużynie (w obu kategoriach) z każdego województwa
Przebieg : test drużynowy - pytania do wcześniej podanej książki
Termin: 10 maja 2019 r. – test ;

11 maja 2019 r. wręczenie nagród połączone z licznymi atrakcjami:
Korowód Postaci z Książek, zabawa „Rodzina na medal”, spotkania autorskie, kiermasz książek

 

Osoby do kontaktu:
Beata Malentowicz,
Koordynator Wojewódzki
tel. 71 377 28 19 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

strony internetowe:
www.wielka-liga.pl
www.facebook.com/wielkaliga

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/

Współpracujemy:           

 

 

                                              SBP         Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich     dbc    Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego    DTR    CEKDiM    eMKa