Logo Academica

Rok Stanisława Moniuszki

Stanislaw MoniuszkoSejm zdecydował o ustanowieniu 2019 r. Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Posłowie podkreślili w dokumencie, że Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty. „Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”.

Postanowienie Sejmu

Kim był Stanisław Moniuszko?

Jeśli zapytać przypadkową osobę (w Polsce albo za granicą), z jakimi twórcami muzyki poważnej kojarzy pan/pani nasz kraj, z pewnością pierwsze padłoby nazwisko Fryderyka Chopina. A dalej? – dopytujemy. Pada wówczas (choć niestety nie zawsze) nazwisko Stanisława Moniuszki. Nieodmiennie zajmuje on drugą pozycję w rankingu polskich kompozytorów, depcząc po piętach wielkiemu fortepianiście. Dlaczego tak jest? Autor „Halki” może także być ikoną.

Biografia Moniuszki obfituje w wydarzenia dramatyczne, frapujące i sama w sobie stanowi intrygującą opowieść. Z kolei dzieła Moniuszki miały uznaną renomę jeszcze za życia kompozytora. Pełne rozmaitych nastrojów, inwencji melodycznej, pomysłowości. Jak na prawdziwego artystę przystało. Przez lata nazbierało się sporo ciekawostek o Moniuszce. Uzupełniają nam one obraz tego niezwykłego człowieka, czynią jego portret nieco niejednoznacznym, ale przez to – o ileż bardziej fascynującym.

Żródło informacji: wiż.pl: http://xn--wi-xva.pl/stanislaw-moniuszko-zycie-i-tworczosc/
Zdjęcie: domena publiczna

Fakty z życia

Strony internetowe z biografią kompozytora:

Stanisław Moniuszko - kompozytorTeatr Wielki Opera Narodowa

Stanisław MoniuszkoCulture.pl - Twórcy

Stanisław Moniuszko - Życiorysy.info

Moniuszko StanisławEncyklopedia PWN

Stanisław Moniuszko - ObliczaLudzi.com

Stanisław Moniuszko – życie i twórczość - Twoje źródło wiedzy: wiż.pl

Stanisław Moniuszko - Wikipedia. Wolna encyklopedia

Wybrane dzieła

O utworach:

Halka1Prząśniczka1Straszny Dwór1

Wszystkie dzieła Stanisława Moniuszki - Wikipedia

Ważniejsze kompozycje - Culture.pl

Krótkie opisy niektórych oper - Fundacja im. Stanisława Moniuszki

Wyszukiwarka Google - hasło:
utwory1
Po wejściu na stronę można przejść na strony z opisami poszczególnych utworów

Moniuszko Stanisław (1819-1872)Muzykoteka Szkolna

Nagrania utworów

Ninateka:

- Prząśniczka - najpopularniejsza pieśń kompozytora
- Bajka - jedyna większa kompozycja symfoniczna repertuarze Moniuszki
- Dziad i baba - epicka pieśń napisana do słów Józefa Ignacego Kraszewskiego
- Mazur z opery Halka
- Mazur z opery Straszny Dwór

Utwory Stanisława Moniuszki - nagrania na YouTube

Varia: prezentacje, ciekawostki, cytaty

- Galeria plakatu Moniuszkowskiego wg Witolda Mysyrowicza

- Film "Straszny dwór" na podstawie opery Stanisława Moniuszki - informacje o filmie: Filmweb i Wikipedia
- Życie i twórczość Stanisława Moniuszki - prezentacja online
- Stanisław Moniuszko - prezentacja online

- Ciekawostki o Stanisławie Moniuszce - życiorysy.info
- Ciekawostki o Stanisławie Moniuszce - obliczaludzi.com

- Cytaty - Stanisław Moniuszko (1819–1872) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista - Wikicytaty
- Cytaty - Halka – polska opera z 1847 roku z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego - Wikicytaty

- Cytaty - Straszny dwór – polska opera w czterech aktach skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861–1864. Libretto napisał Jan Chęciński - Wikicytaty

- NUTY dostępne w bibliotece cyfrowej International Music Score Library Project

Materiały DBP - tablica multimedialna oraz quiz online

p moniuszko q moniuszko

Książki

SM ksiazka2

Moniuszko i jego muzyka
Witold Rudziński

Praca Witolda Rudzińskiego, wybitnego znawcy twórczości i działalności Moniuszki, wyróżnia się tym, że Autor postawił sobie jako cel główny omówienie i ukazanie swoistego piękna muzyki twórcy naszej opery narodowej i naszej pieśni artystycznej.

opis książki
SM książka1

Stanisław Moniuszko. Życie i twórczość
Nadzieja Drucka

Kiedy Moniuszko zmarł, jego trumnę - jak pisze pani Kalergis do córki - odprowadziło na Powązki 70 000 osób w Warszawie, która liczyła wtedy około 350 000 mieszkańców. Na wielkiej czerwonej płycie nagrobnej kompozytora, tuż na tyłach kościoła Karola Boromeusza, wyryto tylko jedno słowo "Moniuszko", bez dat urodzenia i śmierci, bez podanego zawodu. To piękny symbol!

opis książki
SM ksiazka3