logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Herb Województwa Dolnośląskiego        

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

               logo: IBUK libra

 

                logo: Academica

 

Konkurs - Stanisław Moniuszko - muzyczny portret wielkiego polskiego kompozytora

baner konkurs Easy Resize.com 2

 

Zakończył się konkurs dedykowany wielkiemu polskiemu kompozytorowi - Stanisławowi Moniuszce. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i przysłane prace. 
25 kwietnia 2019  Komisja Konkursowa wytypowała laureatów Konkursu:

I miejsce - Letycja Sobańska z Liceum Ogólnokształcące nr I im Danuty Siedzikówny „Inki” we Wrocławiu 

Wyróżnienia:
- Angelika Idczak z Zespołu Szkół w Strzegomiu
- Katarzyna Blachura ze Społeczne Integracyjne Liceum Ogólnokształcące AMIGO we Wrocławiu 

Serdecznie gratulujemy laureatom!

O kompozytorze

Kim był Stanisław Moniuszko?

Jeśli zapytać przypadkową osobę (w Polsce albo za granicą), z jakimi twórcami muzyki poważnej kojarzy pan/pani nasz kraj, z pewnością pierwsze padłoby nazwisko Fryderyka Chopina. A dalej? – dopytujemy. Pada wówczas (choć niestety nie zawsze) nazwisko Stanisława Moniuszki. Nieodmiennie zajmuje on drugą pozycję w rankingu polskich kompozytorów, depcząc po piętach wielkiemu fortepianiście. Dlaczego tak jest? Autor „Halki” może także być ikoną.

Biografia Moniuszki obfituje w wydarzenia dramatyczne, frapujące i sama w sobie stanowi intrygującą opowieść. Z kolei dzieła Moniuszki miały uznaną renomę jeszcze za życia kompozytora. Pełne rozmaitych nastrojów, inwencji melodycznej, pomysłowości. Jak na prawdziwego artystę przystało. Przez lata nazbierało się sporo ciekawostek o Moniuszce. Uzupełniają nam one obraz tego niezwykłego człowieka, czynią jego portret nieco niejednoznacznym, ale przez to – o ileż bardziej fascynującym.

 Źródło informacji

Aby godnie uczcić pamięć Patrona roku 2019 Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zorganizował Konkurs pt. Muzyczny portret wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Realizatorem Konkursu jest Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu. Konkurs prowadzony był na terenie województwa dolnośląskiego i był adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Cele Konkursu

- pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki wśród dzieci i młodzieży;
- popularyzacja twórczości kompozytora;
- upowszechnienie wizerunku Stanisława Moniuszki jako wielkiego patrioty;
- rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci i młodzieży;
- rozwijanie kreatywności uczestników konkursu;
- kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.

Praca konkursowa

1. Przedmiotem pracy jest wykonanie projektu okładki książki z umieszczoną na drugiej stronie krótką zachętą (zapowiedzią) do jej przeczytania. Projekty powinny być ukierunkowane na tradycje narodowe wystepujące w twórczości kompozytora (np. postacie, ubiór, obyczaje).
2. Formą jest odręczna praca plastyczna wykonana dowolną techniką w formacie A4.
3. Prace nadesłane na Konkurs muszą być pracami wykonanymi indywidualnie, własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi, nieprzedstawianymi na innych konkursach.

Informacje o kompozytorze i jego utworach

fakty z życia, utwory, nagrania, artykuły i wywiady

p moniuszko

Sejm zdecydował o ustanowieniu 2019 roku - Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Posłowie podkreślili w dokumencie, że Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty. „Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”.

Postanowienie Sejmu

Opracowała: B. Malentowicz

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram Bibliotekiyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                                              logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu