webowa

moodle logo

Konkurs - Stanisław Moniuszko - muzyczny portret wielkiego polskiego kompozytora

Plakat Konkurs SMoniuszkoSejm zdecydował o ustanowieniu 2019 roku - Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Posłowie podkreślili w dokumencie, że Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty. „Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”.

Postanowienie Sejmu

Kim był Stanisław Moniuszko?

Jeśli zapytać przypadkową osobę (w Polsce albo za granicą), z jakimi twórcami muzyki poważnej kojarzy pan/pani nasz kraj, z pewnością pierwsze padłoby nazwisko Fryderyka Chopina. A dalej? – dopytujemy. Pada wówczas (choć niestety nie zawsze) nazwisko Stanisława Moniuszki. Nieodmiennie zajmuje on drugą pozycję w rankingu polskich kompozytorów, depcząc po piętach wielkiemu fortepianiście. Dlaczego tak jest? Autor „Halki” może także być ikoną.

Biografia Moniuszki obfituje w wydarzenia dramatyczne, frapujące i sama w sobie stanowi intrygującą opowieść. Z kolei dzieła Moniuszki miały uznaną renomę jeszcze za życia kompozytora. Pełne rozmaitych nastrojów, inwencji melodycznej, pomysłowości. Jak na prawdziwego artystę przystało. Przez lata nazbierało się sporo ciekawostek o Moniuszce. Uzupełniają nam one obraz tego niezwykłego człowieka, czynią jego portret nieco niejednoznacznym, ale przez to – o ileż bardziej fascynującym.

Źródło informacji

Aby godnie uczcić pamięć Patrona roku 2019 Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego organizuje Konkurs pt. Muzyczny portret wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Realizatorem Konkursu jest Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu. Konkurs prowadzony jest na terenie województwa dolnośląskiego i adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Cele Konkursu

- pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki wśród dzieci i młodzieży;
- popularyzacja twórczości kompozytora;
- upowszechnienie wizerunku Stanisława Moniuszki jako wielkiego patrioty;
- rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci i młodzieży;
- rozwijanie kreatywności uczestników konkursu;
- kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.

Praca konkursowa

1. Przedmiotem pracy jest wykonanie graficznego projektu okładki książki z umieszczoną na drugiej stronie krótką zachętą (zapowiedzią) do jej przeczytania. Projekty powinny być ukierunkowane na tradycje narodowe wystepujące w twórczości kompozytora (np. postacie, ubiór, obyczaje).
2. Formą jest odręczna praca plastyczna wykonana dowolną techniką w formacie A4.
3. Prace nadesłane na Konkurs muszą być pracami wykonanymi indywidualnie, własnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi, nieprzedstawianymi na innych konkursach.

Terminy przebiegu Konkursu

- 11.02.2019 r. – ogłoszenie konkursu
- 04.03.2019 r. – przesyłanie przez szkoły/placówki deklaracji udziału w konkursie na adres Realizatora (Załącznik nr 1)
- 15.04.2019 r. – przesyłanie prac na adres Realizatora
- 25.04.2019 r. – ocena prac przez komisję konkursową
- maj 2019 r. – uroczysta gala (termin zostanie podany w późniejszym terminie)

Więcej informacji - Regulamun, deklaracja, karta informacyjna pracy

Warunki Konkursu:

- przesłanie deklaracji uczestnictwa uczniów szkoły w konkursie (Załącznik nr 1 do Regulaminu),
- dostarczenie pracy konkursowej w postaci opisanej zgodnie z Regulaminem oraz wypełnionej i podpisanej karty informacyjnej (Załącznik nr 2 do Regulaminu).

Regulamin Konkursu
Załącznik nr 1 - Deklaracja szkoły
Załącznik nr 2 - Karta informacyjna pracy

Kontakt

Pytania na temat konkursu proszę kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby do kontaktu:
Beata Malentowicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 71 3772819
Aleksandra Nalazek: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 71 3772826

Informacje o kompozytorze i jego utworach

fakty z życia, utwory, nagrania, artykuły i wywiady

p moniuszko

Opracowała: B. Malentowicz