logo: Fronter

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling Grudzinski

Posłowie Sejmu  RP w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza, postanowili uczcić 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, ustanawiając Rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

W uchwale podkreślono, że losy i twórczość pisarza stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”, a autor „z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy”.

„Książka Inny Świat była pierwszym w literaturze światowej, artystycznie doskonałym, pełnym miłosierdzia oraz nadziei świadectwem martyrologii więźniów sowieckiego łagru. Napisał ją zaledwie 30-letni autor, który sam doświadczył okrucieństwa komunistycznego miejsca kaźni. Tym większa była gorycz pisarza, gdy część intelektualnych elit Europy nie chciała przyjąć do wiadomości jego relacji” — czytamy w uchwale.

Podkreślono także, że opowiadania Herlinga-Grudzińskiego to „głęboko zakorzeniony w europejskiej kulturze zbiór opowieści o  metafizycznych sekretach losu człowieka (…). Autora fascynuje zmaganie się z tajemnicą, którą opisał słowami Szekspira: «jesteśmy z takiej materii, z jakiej robione są sny». Jego Dziennik pisany nocą stanowi niezwykle oryginalną, eseistyczną, osobistą kronikę historii Polski i Europy w XX wieku, widzianą z emigracji oczami polskiego patrioty i Europejczyka”.

Fakty z życia, wspomnienia, wywiady

Gustaw Herling-Grudziński. Wikipedia

Twórczość pisarza. Lubimy Czytać

Gustaw Herling-Grudziński. Culture.pl

G. H. G.: droga i dom - Wojciech Karpiński

Wspomnienia Gustava Herlinga-Grudzińskiego.  Chłopiec z Kielecczyzny

Chcę być „niesprawiedliwy”. Archiwalny wywiad Krzysztofa Szymoniaka z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim. Zeszyty Poetyckie

Rozmowa z Martą Herling-Grudzińskńą o jej ojcu. Rozm. przepr. Krzysztof Masłoń. Rzeczpospolita, 11.12.2010.

Ciekawostki o Gustawie Herlingu-Grudzińskim

Album Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński. Wikicytaty

Neapol śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Blog Kawacaffè

Książki o pisarzu

1„Cienie wielkich artystów”. Gustaw Herling-Grudziński  i dawne malarstwo europejskie. Pod redakcją Agaty Stankowskiej, Magdaleny Śniedziewskiej i Marcina Telickiego. Poznań 2013.

222

Ewa Bieńkowska Pisarz i los. Pisarz i los. O twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 2002.

Recenzja

22234

Zdzisław Kudelski "Gustaw Herling-Grudziński i "Kultura" paryska". 2019.

Recenzja

Gustaw Herling Grudziski 1 2019 Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Zestawienie bibliograficzne

Audycje radiowe

Gustaw Herling-Grudziński w cyklu audycji Finezje literackie. Ninateka

Gustaw Herling-Grudziński w licznych audycjach Polskiego Radia