logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Herb Województwa Dolnośląskiego        

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

               logo: IBUK libra

 

                logo: Academica

 

Seminarium - "Biblioteka - wokół książki" - 27 września 2019

plakat seminarium 2019

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to już powszechne pytanie jest wiele odpowiedzi, bardziej lub mniej przekonujących: książki to źródło wiedzy, poszerzają słownictwo i dlatego lepiej wypadamy w testach na czytanie ze zrozumieniem oraz testach na inteligencję. Częste czytanie wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu, szybciej i więcej zapamiętujemy, stymulujemy mózg do pracy. A ponadto fikcja literacka czyni nas dużo bardziej wrażliwymi, a rozumienie innych ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Czytanie książek to także relaks, redukcja stresu o ponad 60%.

Co zrobić, żeby dzieci więcej czytały, ale też żeby czytały dla przyjemności i zabawy? 

Jaką książkę wybrać? Tradycyjną papierową, czy e-booka? Zależy nam czytaniu, więc może… każdą. Chociaż warto pamiętać, że przewracanie kartek w książce tradycyjnej to czynność, dzięki której możemy lepiej zrozumieć treść czytanej lektury - fizyczny kontakt z książką, dotyk dłońmi kartek lektury wprowadza do mózgu jej kontekst.

 

27 września 2019 roku zapraszamy na coroczne spotkanie o książce. Temat spotkania - Biblioteka – wokół książki

Seminarium odbędzie się w godz. 10.00-14.30 w sali konferencyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Spotkanie jest nieodpłatne.

Lista uczestników została zamknięta. Dziękujemy za zgłoszenia.

Klauzula informacyjna

Informacje o seminarium

Program ramowy:
10.00 - Powitanie gości i uczestników
10.05 - 10.50 - Niekonwencjonalne metody promocji czytelnictwa - dr hab. Halina Rusińska-Giertych, Uniwersytet Wrocławski IINiB
10.50 - 11.30 - Klasyczne baśnie, w których wciąż wygrywa dobro - dr Anna Gibasiewicz, Liceum Ogólnokształcące nr II we Wrocławiu
11.30 - 12.00 - Legendy w edukacji regionalnej - dr Włodzimierz Ranoszek, Uniwersytet Wrocławski, Wyższa Szkoła Bankowa, przewodnik terenowy i górski
12.00 - 12.30 -  Przerwa
12.30 - 13.15 - Sztuka czytania w dobie druków elektronicznych - prof. Stefan Bednarek, em. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa UWr.   
13.15 - 14.00 - Książki - moje fascynacje, kreacje, relaksacje - Barbara Rejek, założycielka Dolnośląskiej Akademii Balansu, Szkoła Podstawowa nr 118
14.00 -14.15 - Pomysły na czytanie DBP we Wrocławiu i podsumowanie seminarium

Uwaga: Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia ewentualnych zmian w programie.

Więcej informacji o gościach i tematyce:

Prelegenci

1. dr hab. Halina Rusińska-Giertych z wykładem Niekonwencjonalne metody promocji czytelnictwa
- adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, były nauczyciel-bibliotekarz. Naukowo zajmuję się historią kultury książki, kulturą książki polskiej we Lwowie w okresie oświecenia, drukami zakonnymi na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, bibliotekarstwem współczesnym, głównie szkolnym.

2. dr Anna Gibasiewicz z wystąpieniem Klasyczne baśnie, w których wciąż wygrywa dobro
- doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo, autorka książek dla dzieci, w tym Baśni o perle, nauczycielka języka polskiego. Przedmiot badań: życie i twórczość dziewiętnastowiecznego autora literatury dla dzieci i dorosłych, Teofila Nowosielskiego. Laureatka Międzynarodowego Konkursu pt. Miłość niejedno ma imię. (źródło informacji)  

3. dr Włodzimierz Ranoszek z wystąpieniem Legendy w edukacji regionalnej
- doktor nauk przyrodniczych, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Wyższej Szkole Bankowej, licencjonowany przewodnik terenowy po Dolnym Śląsku i górski po Sudetach. Jest autorem i współautorem ponad 30 przewodników turystycznych i innych książek o Dolinie Baryczy, Dolnym Śląsku i Wielkopolsce, m.in. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, Szlak Bursztynowy, Szkolny Przewodnik Turystyczny po Dolnym Śląsku, Bajkowa Dolina Baryczy. Jest także organizatorem gier miejskich i autorem słuchowisk radiowych, opowiadań, ballad i pieśni. Autorskie pieśni i ballady wykonuje z towarzyszeniem liry korbowej.

4. prof. Stefan Bednarek - z wystąpieniem Sztuka czytania w dobie druków elektronicznych
-Od 1998 r. praca w Uniwersytecie Wrocławskim, współzałożyciel uniwersyteckich studiów kulturoznawczych, współautor uniwersyteckich programów tych studiów; autor programów podyplomowych studiów dla nauczycieli w zakresie edukacji regionalnej oraz wiedzy o kulturze, także wykładowca tych studiów. W latach 1998-2014 dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa UWr. Organizator i uczestnik konferencji naukowych i metodycznych nt. edukacji regionalnej i kulturalnej. Współorganizator i członek Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej ‘2000, podczas którego był moderatorem panelu „Edukacja kulturalna”.

5. Barbara Rejek - założycielka DAB – Dolnośląskiej Akademii Balansu, nauczyciel przedszkolny i wczesnoszkolny, pedagog, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i dorosłych, współpracuje z Domem Polonijnym we Wrocławiu w organizacji imprez kulturalnych, Instytutem Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego, Centrum Rozwoju Społecznego w realizacji programu Akademia Talentów i Uzdolnień i Wielokulturowi Wrocławianie oraz z Fairtrade Polska (więcej)

 

  

Kontakt:
Beata Malentowicz, tel 71 377 28 19, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram Bibliotekiyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                                    logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu