logo Wroclaw6

Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip        

                Wiki logoLink

 

                logo WEBowa

 

               ibuk baner3

 

                fronter

 

                Logo Academica

 

Seminarium - "Biblioteka - wokół książki"

plakat seminarium 2019

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to już powszechne pytanie jest wiele odpowiedzi, bardziej lub mniej przekonujących: książki to źródło wiedzy, poszerzają słownictwo i dlatego lepiej wypadamy w testach na czytanie ze zrozumieniem oraz testach na inteligencję. Częste czytanie wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu, szybciej i więcej zapamiętujemy, stymulujemy mózg do pracy. A ponadto fikcja literacka czyni nas dużo bardziej wrażliwymi, a rozumienie innych ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Czytanie książek to także relaks, redukcja stresu o ponad 60%.

Co zrobić, żeby dzieci więcej czytały, ale też żeby czytały dla przyjemności i zabawy? 

Jaką książkę wybrać? Tradycyjną papierową, czy e-booka? Zależy nam czytaniu, więc może… każdą. Chociaż warto pamiętać, że przewracanie kartek w książce tradycyjnej to czynność, dzięki której możemy lepiej zrozumieć treść czytanej lektury - fizyczny kontakt z książką, dotyk dłońmi kartek lektury wprowadza do mózgu jej kontekst.

 

Informacje o seminarium

 27 września 2019 roku zapraszamy na coroczne spotkanie o książce. Temat spotkania - Biblioteka – wokół książki

Seminarium odbędzie się w godz. 10.00-14.30 w sali konferencyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Spotkanie jest nieodpłatne.

Formularz zgłoszeniowy - TUTAJ

Program ramowy:
10.00 - Powitanie gości i uczestników

10.05 - 10.50 - Niekonwencjonalne metody promocji czytelnictwa - dr hab. Halina Rusińska-Giertych, Uniwersytet Wrocławski IINiB
10.50 - 11.30 - Klasyczne baśnie, w których wciąż wygrywa dobrodr Anna Gibasiewicz, Liceum Ogólnokształcące nr II we Wrocławiu
11.30 - 12.00 - Legendy w edukacji regionalnejdr Włodzimierz Ranoszek, Uniwersytet Wrocławski, Wyższa Szkoła Bankowa, przewodnik terenowy i górski
12.00 - Przerwa
12.30 - 13.30 - Czy recenzja jest gatunkiem subiektywnym? Syntetycznie o skróconym rytuale pisania o wrażeniach - dr Robert Mertuszka, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu   
13.30 - 14.15 - Oczytany Facet. Blog literacki. Od pasji do promocji - Jakub Sobieralski, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, autor bloga Oczytany Facet 
14.15 - Podsumowanie seminarium

Uwaga: Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia ewentualnych zmian w programie.

Więcej informacji o gościach i tematyce:

Prelegenci

1. dr hab. Halina Rusińska-Giertych z wykładem Niekonwencjonalne metody promocji czytelnictwa
- adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, były nauczyciel-bibliotekarz. Naukowo zajmuję się historią kultury książki, kulturą książki polskiej we Lwowie w okresie oświecenia, drukami zakonnymi na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, bibliotekarstwem współczesnym, głównie szkolnym.

2. dr Anna Gibasiewicz z wystąpieniem Klasyczne baśnie, w których wciąż wygrywa dobro
- doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo, autorka książek dla dzieci, w tym Baśni o perle, nauczycielka języka polskiego. Przedmiot badań: życie i twórczość dziewiętnastowiecznego autora literatury dla dzieci i dorosłych, Teofila Nowosielskiego. Laureatka Międzynarodowego Konkursu pt. Miłość niejedno ma imię. (źródło informacji)  

3. dr Włodzimierz Ranoszek z wystąpieniem Legendy w edukacji regionalnej
- doktor nauk przyrodniczych, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Wyższej Szkole Bankowej, licencjonowany przewodnik terenowy po Dolnym Śląsku i górski po Sudetach. Jest autorem i współautorem ponad 30 przewodników turystycznych i innych książek o Dolinie Baryczy, Dolnym Śląsku i Wielkopolsce, m.in. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, Szlak Bursztynowy, Szkolny Przewodnik Turystyczny po Dolnym Śląsku, Bajkowa Dolina Baryczy. Jest także organizatorem gier miejskich i autorem słuchowisk radiowych, opowiadań, ballad i pieśni. Autorskie pieśni i ballady wykonuje z towarzyszeniem liry korbowej.

4. dr Robert Mertuszka - z wystąpieniem Czy recenzja jest gatunkiem subiektywnym? Syntetycznie o skróconym rytuale pisania o wrażeniach
- doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, konsultant DODN we Wrocławiu, nauczyciel akademicki, publicysta, edukator z zakresu: edukacji polonistycznej, dziennikarskiej, komunikacji interpersonalnej, budowania wizerunku instytucji.

5. Jakub Sobieralski - z wystąpieniem Oczytany Facet. Blog literacki. Od pasji do promocji
- bibliotekarz po przejściach i z powołania. Pracownik MBP. Od października 2014 roku prowadzi bloga poświęconego książkom, życiu książki, czytelnictwu i bibliotekom. Blog powstał z połączenia dwóch z trzech pasji: czytania i pisania, i miał być tylko chwilową odskocznią od problemów, a pochłania go teraz bez reszty. Trzecią jego pasją jest muzyka, i z połączenia jej z pisaniem, też kiedyś wyłoniło się muzyczne blogowanie. (źróło informacji

O czym będzie: tematyka seminarium

Niekonwencjonalne metody promocji czytelnictwa 
Wystąpienie będzie polegało na prezentacji wybranych niekonwencjonalnych metod pracy z czytelnikiem. Stosowanie atrakcyjnych zachęt do kontaktu z lekturą jest obecnie niezbędne, gdyż ze względu na dużą ilość alternatywnych rozrywek, oferta bibliotek przestaje być dla uczniów ciekawa. Muszą one w tej sytuacji sięgać po projekty niekonwencjonalne, świeże, nieszablonowe, zaskakujące, które nie powielają wciąż wykorzystywanego schematu, i które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pokolenia cyfrowego. Zgłoszone propozycje mogą zainspirować do wielu twórczych inicjatyw i upewnić w przekonaniu, że dobre pomysły przyciągają młodych ludzi do biblioteki.

Klasyczne baśnie, w których wciąż wygrywa dobro
Podczas wystąpienia autorka opowie o swojej baśni - "Baśń o perle" pierwszej i drugiej części oraz o tym jak wyglądają jej spotkania z dziećmi i jak wykorzystuje ich treść do promowania pozytywnych wartości.

Legendy w edukacji regionalnej
Prelegent opowie o swoim zainteresowaniu regionami Dolnego Śląska i jak to przenosi na strony książek i przewodników. Przedstawi także swoją najnowszą książkę "Baśniowy Wrocław. Historia miasta spotkań według krasnoludków". Posłuchamy o Wrocławiu i okolicach, a także o legendach, opowieściach i ciekawych miejscach. I nawet więcej posłuchamy liry korbowej.

Oczytany Facet. "Blog literacki. Od pasji do promocji" 
Prelegent opowie o tym co go skłoniło do założenia bloga, jak to zrobić, jak niewinna zabawa przerodziła się w coś poważniejszego i że można to włączyć w działania bibliotek, dkk i jeszcze więcej. 

Czy recenzja  jest gatunkiem  subiektywnym? Syntetycznie  o skróconym rytuale pisania o wrażeniach
Będzie o: Recenzji jako gatunku.  Autorze, który odpowiada za wybór recenzowanego dzieła i ukazaniu go w odpowiedniej perspektywie. Kryteriach oceny i jakości recenzji. Gustach i obyciu artystycznym. Poziomie intelektualnym i wrażliwości piszącego .... i takie tam jeszcze, ale nie wszystko mogę już teraz zdradzić.

 

  

Kontakt:
Beata Malentowicz, tel 71 377 28 19, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/

Współpracujemy:           

 

 

                                              SBP         Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich     dbc    Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego    DTR    CEKDiM    eMKa