logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Herb Województwa Dolnośląskiego        

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

               logo: IBUK libra

 

                logo: Academica

 

Konferencja "SCM - książkowe inspiracje w bibliotece"

Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu,
kim jesteśmy i kim możemy się stać.
 Urszula K. Le Guin

Konferencja została objęta HONOROWYM PATRONATEM DOLNOŚLĄSKIEGO KURATORA OŚWIATY

plakat SCM 2019

Biblioteki są instytucjami kultury, których zadaniem od zawsze było gromadzenie i udostępnianie książek, czasopism oraz innych wydawnictw. Służą rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych różnych grup odbiorców oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi kultury. Są wyznacznikiem rozwoju czytelnictwa. Biblioteka XXI wieku to nowoczesna instytucja kultury, pełna pomysłów, otwarta na użytkowników. Niski poziom czytelnictwa w tzw. czasie wolnym, coraz rzadsze odwiedziny w bibliotekach są impulsem do podjęcia działań promocyjnych bibliotek, książek oraz czytania. Czytania, które pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię, jest przyjemnością i relaksem, wyzwala energię do działania, daje czas na refleksję, poszerza słownictwo i poprawia pamięć. Ile osób, tyle określeń czym jest książka i co daje czytanie: książka to nie rzecz, to wydarzenie; książka to przyjaciel czy towarzysz, to przewodnik i źródło wiedzy, to odskocznia od teraźniejszości, podróż w nieznane, przygoda itd.

Biblioteki organizują przeróżne formy promocji czytelnictwa i rozbudzania zainteresowań czytelniczych: z jednej strony imprezy masowe takie jak gry, akcje i kampanie, konkursy, z drugiej natomiast indywidualną pracę z czytelnikiem. I te właśnie obszary pracy biblioteki będą przedmiotem dyskusji podczas XIII Regionalnej Konferencji dla bibliotekarzy pn. Szkolne Centra Multimedialne - książkowe inspiracje w bibliotece organizowanej przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu, instytucję Samorządu Dolnośląskiego przy współpracy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, oddział we Wrocławiu.

Konferencja odbędzie się 28 października 2019 roku. Konferencja jest nieodpłatna.

Dziękujemy za zgłoszenia - lista uczestników zamknięta.

O czym będzie? - tematyka konferencji

- inicjatywy czytelnicze - wrocławskie i regionalne jako zaproszenie do współpracy na rzecz promocji czytania
- dolnośląskie filmowe projekty na przykładzie literatury
- projekty ogólnopolskie dla dzieci i młodzieży z książką w tle
- biblioterapia - strategie, teksty i formy wykorzystywania literatury w edukacji, profilaktyce i wychowaniu
- biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji

 

Program konferencji

09.30 – powitanie
09.40 – 10.25 – Kreatywne czytanie – frazes czy inspiracja? – Lidia Zyga i Ewa Hartman
10.25 – 11.10  – Ekranizacje utworów literackich z Wrocławiem w tle – Małgorzata Urlich-Kornacka i  Bogdan Bernacki
11.10 – 11.25 – przerwa
11.25 – 12.55 – Biblioterapia - strategie, teksty i formy wykorzystywania literatury w edukacji, profilaktyce i wychowaniu -  dr Wanda Matras
12.55 – 13.30 – przerwa
13.30 – 14.15 – Literatura inspiruje: obraz, słowo, doświadczenie… – Joanna Baran
14.15 – 15.00 – Wszystkie strony książki – projekty MBP we Wrocławiu skierowane do młodzieży – Joanna Grzelczyk
15.00 – podsumowanie konferencji

Prelegenci

- Joanna Baran - z wykształcenia pedagog resocjalizacyjny (absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), z zawodu nauczyciel bibliotekarz (Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Kluczborku), certyfikowany biblioterapeuta i trener, dyplomowany coach. Autorka i prowadząca szkolenia uwzględniające innowacyjne metody pracy bibliotekarzy i nauczycieli takie jak Uważność w edukacji, Storytelling edukacyjny w pracy nauczyciela, Obraz i metafora w edukacji.

- Bogdan Bernacki – filolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, nauczyciel konsultant we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Autor publikacji o serialu „Stawka większa niż życie”, propagator filmowej przeszłości i teraźniejszości Wrocławia i Dolnego Śląska.

- Joanna Grzelczyk - bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Filia nr 12 – Biblioteka na Dworcu Głównym, organizatorka wielu projektów promujących czytelnictwo m.in. Wszystkie strony książki, który trafił do finału nagrody na pomysł promocyjny roku „Zwyrtała 2019" czy Pociąg do komiksu, prowadzi Dyskusyjny Klub Komiksowy „Nowe Tory” dla dzieci i młodzieży.

Ewa Hartman, nauczyciel SP 96 we Wrocławiu, logopeda. Koordynator i inicjator szkolnych działań wspierających rozwój czytelnictwa, integrację, rozwój uczniów, także obcojęzycznych.

- dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.  Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwesytetów Trzeciego Wieku.

- Małgorzata Urlich-Kornacka – absolwentka filologii germańskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, nauczyciel i lektor języka niemieckiego (2001-2015), obecnie przewodnik turystyczny po Wrocławiu, Dolnym Śląsku oraz pilot wycieczek. Autorka kilku przewodników, współorganizatorka wielu imprez turystycznych i kulturalnych. Propagatorka filmowej przeszłości i teraźniejszości Wrocławia i Dolnego Śląska.

- Lidia Zyga - nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel konsultant Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli - promotorka i organizatorka wielu akcji czytelniczych i bookcrossingowych m.in. Cały Wrocław czyta czy Narodowe czytanie, spotkań, happeningów i flash mobów wspólnie z dziećmi i młodzieżą  promuje czytanie i czytelnictwo.

 

Kontakt:
Beata Malentowicz, tel 71 377 28 19, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram Bibliotekiyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                                              logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu