Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

logo: Polona

Konkurs - Portret naszego Papieża Jana Pawła II

16 października, w 41. rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, która wyodrębniła laureatów konkursu.

Uroczyste zakończenie Konkursu

Zapraszamy laureatów wraz z opiekunami oraz rodzicami na uroczystą galę podsumowującą konkurs, która odbędzie się 15 listopada 2019 roku o godz. 11.00 w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.

Ramowy program uroczystości

11.00-11.05 – powitanie

11.05-11.15 – wystąpienie Marcina Krzyżanowskiego, Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego

11.15-11.35 – Papież pielgrzym, poeta, polski romantyk – spotkania literackie z Janem Pawłem II,  Ewa Bochynek, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

11.35-11.55 – wręczenie nagród i wyróżnień

11.55-12.20 – Śladami podróży apostolskich Jana Pawła II do krainy Nieposkromionych Lwów, ks. Piotr Sierzchuła, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu

12.20 - 12.40 – Zwiedzanie Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu

Laureaci

Uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych - mapa wybranej pielgrzymki papieskiej

Nagrody:

1 miejsce – Dawid Jurek – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Strzelinie

2 miejsce – Laura Tarkowska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach

3 miejsce – Pola Niżańska – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 19 we Wrocławiu

Wyróżnienia:

Maja Żak – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Brzegu Dolnym

Amelia Marciniak – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzelinie

Kalina Cieślak – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Długołęce

Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych - ilustracja wybranej pielgrzymki papieskiej

Nagrody:

1 miejsce – Ewa Tas – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich

2 miejsce – Michał Lesiński – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Borku Strzelińskim

3 miejsce – Maria Ścigajło – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Przedszkolnymi w Strzegomiu

Wyróżnienia:

Aurelia Rachwalska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach

Maria Ostrowska – Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim

Helena Rybka - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Przedszkolnymi w Strzegomiu

Plakat konkurs Papiez

Podczas drugiego dnia 82. posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2020 r. Uhonorowany został m.in. św. Jan Paweł II.

Izba uczciła pamięć Jana Pawła II. W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” - napisano w dokumencie. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu. „Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo” - głosi tekst uchwały.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat