logo: Fronter

Wielka Liga Czytelników 2020

plakat WLC harmonogram

Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju!

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

Zdobywaj z nami sprawności czytelnicze, awansuj do kolejnych etapów, wygrywaj nagrody i baw się świetnie!

Aby wziąć udział w konkursie zgłoś swoją placówkę (szkołę lub bibliotekę) na naszej stronie internetowej – strefa zapisów.

Zapraszamy biblioteki pedagogiczne, szkolne i publiczne do współpracy jako koordynatorów powiatowych - formularz do pobrania (kliknij)

Zapisy do „Wielkiej Ligi Czytelników”

Do szkół i bibliotek w całej Polsce!

Gorąco zachęcamy do zgłoszenia swojej placówki do IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”.

1. Pobierz formularz zgłoszeniowy dla szkół i bibliotek.
  2. Wydrukuj, wypełnij i podpisz.
  3. Dostarcz do koordynatora powiatowego (dopuszcza się przesłanie skanu formularza).

Formularz dla szkół i bibliotek

Drodzy Uczniowie!

Aby wziąć udział w IV Ogólnopolskim konkursie „Wielka Liga Czytelników” wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy i podpisany przez rodzica bądź opiekuna złożyć w szkole lub bibliotece do 30 listopada 2018 roku. Zapraszamy do zabawy.

Formularz dla uczniów

Koordynatorzy powiatowi

Koordynator wojewódzki - Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu - Beata Malentowicz - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Powiat bolesławiecki - Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu - Romualda Terlecka - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Powiat głogowski - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jerzmanowej - Barbara Tuczyńska - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Powiat oleśnicki - Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury Biblioteka Pedagogiczna - Jadwiga Maszorek - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Powiat wołowski - Szkoła Podstawowa nr 5 w Brzegu Dolnym - Małgorzata Sapun - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje ogólne
  1. V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych.
  2. Udział w konkursie jest bezpłatny.
  3. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:
    • przedszkola/szkoły specjalne
    • klasy 1-4 szkół podstawowych
    • 5-8 szkół podstawowych.
  4. Cele konkursu
    • kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży;
    • promocja czytelnictwa;
    • tworzenie społeczności aktywnych czytelników w kraju;
    • wspieranie wartościowych form promocji czytelnictwa poprzez tworzenie platformy wymiany najlepszych praktyk proczytelniczych;
    • promocja klasyki literatury krajowej, w tym utworów patriotycznych;
    • rozpowszechnianie i odświeżanie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej;
    • wzmacnianie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek poprzez uhonorowanie aktywnych czytelników;
    • aktywizacja grupy docelowej poprzez możliwość wyboru tytułów książek konkursowych;
    • integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury budującej więzi rodzinne;
    • wykorzystanie nowoczesnych technologii do promocji czytelnictwa (strona www, serwery bazodanowe);
    • promocja nowości wydawniczych, krajowej literatury współczesnej oraz współpraca ze środowiskiem wydawców i pisarzy;
    • promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie;
    • promocja systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i intensywnej pracy z tekstem wśród uczniów szkół podstawowych.
Więcej informacji na stronie WLC (kliknij)
Regulamin do pobrania

Projekt Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo

Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo” to projekt czytelniczy skierowany do przedszkoli, szkół podstawowych, bibliotek publicznych, szkół specjalnych, szkół średnich oraz szkół policealnych. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Cele projektu
1. Rozwijanie kultury czytelniczej dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży.
2. Kształtowanie nawyku czytania i zainteresowania literaturą.
3. Promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi.
4. Promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytanie w domach i placówkach oświatowych.
5. Promowanie twórczości dziecięcej i młodzieżowej.
6. Promowanie literatury regionalnej i światowej.

Informacje o terminach, formie zgłoszenia, zasadach uzyskania certyfikatu, zadaniach projektowych znajdują się w Regulaminie projektu Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników„Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”w roku szkolnym 2019/2020 (kliknij)

Kontakt

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   logo: Wrocławskie Wydawnictwo EMKA