Rok Bitwy Warszawskiej

Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską

Bitwa Warszawska jest uważana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Bitwa została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy w czasie wojny polsko-bolszewickiej, która zaczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pokonanie Polski było dla Lenina celem taktycznym - głównym było udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier.

W 2020 roku przypada 100 rocznica stoczenia Bitwy warszawskiej, dlatego też Sejm przyjął ustawę ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. W ustawie zaznaczono - "Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym między innymi przez szefa sztabu generalnego - generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią".

Bitwa Warszawska 1920. PolskieRadio.pl

Quiz Bitwa Warszawska czyli cud nad Wisłą

Artykuły, słuchowiska, komentarze historyków, wspomnienia świadków.

Bitwa Warszawska 1920 r. Dzieje.pl

Bitwa warszawska 1920 roku - szereg artykułów IPN-u

Bitwa warszawska 1920 roku Wojskowe Biuro Historyczne

Bitwa Warszawska – 5 faktów, o których (prawdopodobnie) nie mieliście pojęcia! Ciekawostkihistoryczne.pl

Czy potrzeba było cudu? Bitwa Warszawska 1920 r.  Muzeum Historii Polski.

Radiowywiad – Lustro Piłsudskiego. Muzeum Historii Polski.

Znaczenie radiowywiadu w przebiegu bitwy warszawskiej.

Bitwa Warszawska: Kto stoi za tym zwycięstwem? Andrzej Garlicki. Polityka.

13-25 sierpnia 1920 r. - Bitwa Warszawska Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy

Bitwa Warszawska 1920 r. Warsaw Institute

Bitwa Warszawska 1920 r. uratowała Europę przed sowietyzacją.  Wirtualna Polska

Bitwa Warszawska animacja UMCS/ Instytut Historii TV

Bitwa Warszawska 1920 - film animowany.  IPNtvPL

Dokument Bitwa Warszawska 1920 Cud nad Wisłą.

Dlaczego Rosjanie naprawdę przegrali bitwę warszawską? [Enigma]. Wirtualna Polska.

10 faktów o Bitwie Warszawskiej - HARDKOR HISTORY. Tylko Historia.

Audycje radiowe, podcasty

Cykl audycji "Bitwa Warszawska - stulecie wiktorii". Radio Warszawa.

Bitwa Warszawska 1920 r. W rocznicę posłuchaj najlepszych podcastów o "Cudzie nad Wisłą". RadioTokFM.

Bitwa Warszawska. Historia wg Dzieci.

Scenariusze zajęć

Obraz wojny polsko–bolszewickiej w filmie, literaturze i malarstwie. Małgorzata Wiśniewska. Interklasa.

„Wojna polsko-bolszewicka”. Konspekt lekcji historii, szkoła średnia.  Małgorzata Sawulska. Profesor.pl.

Wojna o Polskę i Europę - scenariusz lekcji historii.  Beata Zając.

Odrodzenie państwa polskiego po I wojnie światowej —wojna polsko-bolszewicka 1920 r. Violetta Urbaniak.

Odrodzenie państwa polskiego po I wojnie światowej —bitwa warszawska 1920 r. Violetta Urbaniak.

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat