Dzień Praw Zwierząt

22 Maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt. Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia i z tego względu należą im się prawa, które chroniłyby ich autonomię. Jako istoty żywe i zdolne odczuwać cierpienie powinny być traktowane tak, aby tego cierpienia nie odczuwały. Pamiętajmy o tym każdego dnia.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami o zwierzętach:
Dzień Kota - internetowa strona WEBowadbp - zobacz materiał (kliknij)
Dzień Kundelka - internetowa strona WEBowadbp - zobacz materiał (kliknij)

dogs and cats

Dzień Praw Zwierząt, który obchodzą ekolodzy, nawiązuje do uchwalenia przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Stało się to 22 maja 1997 roku. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Jacek Bożek dodał, że słowa ustawy dotyczą nie tylko psów i kotów, ale też zwierząt cyrkowych, czy hodowlanych jak kurczaki i świnie.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków. Angażował się m.in. w akcję poparcia wniosku o przyjęcie ustawy "O ochronie zwierząt". Pod ich petycją w tej sprawie podpisało się 600 tys. Polaków. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju. W 2009 r. dzięki działaniom Klubu Gaja Sejm do listy kręgowców objętych tymi przepisami dopisał też ryby hodowlane.

źródło: http://laboratoria.net/aktualnosci/21472.html

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników