logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Herb Województwa Dolnośląskiego        

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

SCM - Biblioteka jak magnes - wirtualne spotkania konferencyjne

konferencja SCM 2020Październik to miesiąc dedykowany bibliotekarzom szkolnym. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony jest od 1999 roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.

Każdego roku w październiku Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu gościła nauczycieli bibliotekarzy oraz bibliotekarzy bibliotek publicznych czy naukowych na obradach konferencyjnych. Bieżący rok przyniósł moc niespodzianek i okazał się rokiem zmian - wiele projektów i działań wymagało innego podejścia zarówno od organizatorów jak i uczestników.  Zgodnie z trendami przygotowaliśmy konferencję, która bedzie trwała cały miesiąc. Obradujemy w każdym tygodniu na wirtualnych spotkaniach konferencyjnych.

XIV edycja projektu Szkolne Centra Multimedialne - Biblioteka jak magnes już od 6 października w wirtualnej przestrzeni DBP we Wrocławiu. Zapraszamy na cykl niezwykłych spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin, jednak zawsze ukierunkowanych na działania bibliotekarzy. Motywem przewodnim jest promocja czytelnictwa. Święto Bibliotek Szkolnych trwa cały miesiąc!

Webinaria i szkolenia są nieodpłatne. Zgłoszenia przyjmujemy przez formularze online. Liczba miejsc ograniczona.

Sprawozdanie z konferencji 

 

Webinaria

6 października 2020 - godz. 12.00-13.30

Jak promować biblioteki i stymulować życie czytelnicze w mediach społecznościowych po 2020 roku? - Rafał Hetman

Webinar, dzięki któremu, uczestnicy dowiedzą się, jak efektywniej używać mediów społecznościowych w codziennej pracy biblioteki. A także jak wykorzystać najnowsze trendy i zmiany związane z pandemią, na rzecz promocji bibliotek i stymulacji życia czytelników wokół nich. 
W czasie webinaru uczestnicy przeanalizują działanie Facebooka, Instagrama, YouTuba, newsletterów i podcastów, by lepeij rozumieć poszczególne platformy i móc efektywniej wykorzystać je w pracy.

Rafał Hetman - bloger, reporter. Od 2013 roku prowadzi blog poświęcony literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl. Działa na Facebooku, Instagramie, YouTubie, prowadzi podcast, newsletter, jest także obecny na platformie Patronite. 

 

16 października 2020 - godz. 12.00-13.30

Od kanoniczności do rzeczywistości – czyli nauczyciel bibliotekarz przed nowym/starym wyzwaniem - dr Robert Mertuszka

Webinar, na którym omówione będą: kanon lektur, jako wyzwanie przed polonistyką szkolną oraz pracą bibliotek w zreformowanej szkole, filozofia podstawy programowej kształcenia ogólnego wobec możliwych zadań i wyborów nauczyciela-bibliotekarza oraz sytuacja zagrożenia a możliwości współpracy biblioteki i szkoły.

W czasie webinaru przypomniane będą założenia nowych podstaw programowych (SP i ponadpodstawowa) ze szczególnym uwzględnieniem kanonu lektur.  Zostaną zaprezentowane także formy pracy biblioteki uwzgledniające nową rzeczywistość szkolną. Uczestnicy poznają również sposoby promocji czytelnictwa na poziomie szkoły oraz w rzeczywistości pozaszkolnej.

Ramowy program:

  • Wstęp do rozważań – podstawa programowa i jej znaczenie w rzeczywistości szkolnej.
  • Biblioteka szkolna i pedagogiczna wobec nowego/starego położenia polonistyki szkolnej (z uwzględnieniem kontekstu pandemicznego). 
  • Formy pracy nauczyciela-bibliotekarza z tekstem kultury.
  • Możliwości promocji czytelnictwa z poziomu biblioteki – sygnalizacja problemu.

dr Robert Mertuszka - nauczyciel akademicki, Koordynator Centrum Naukowego Fundacji EKOLA, literaturoznawca, publicysta, trener.

 

21 października - godz. 12.00-13.30

Niecodzienna promocja niecodziennych działań - dr Marcin Karwowski

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności w zakresie organizacji niesztampowych działań bibliotecznych oraz promocji wykorzystującej niecodzienne metody. W rezultacie bibliotekarze posiądą wiedzę z zakresu wdrażania do placówki różnorodnych metod i sposobów promocji. Poznają między innymi: podchody stacjonarne, nowoczesne rozgrywki, gry tematyczne, lapbooki czy gamifikację. Uczestnicy zostaną wyposażeni w nowe kompetencje organizacyjne, dydaktyczne, marketingowe i animacyjne, które uatrakcyjnią ofertę bibliotek.

dr Marcin Karwowski - trener, coach i mentor, doktor nauk humanistycznych, dyrektor biblioteki gminnej. Praktyczny naukowiec - w codziennym życiu wykorzystuje dokonania naukowe, by optymalniej pracować i kreatywniej działać.

Lista uczestników zamknięta

 

Szkolenia

26 października 2020 - godz. 12.00-14.00

10 pomysłów na promocję książek w Internecie - Beata Malentowicz

Celem szkolenia jest przedstawienie pomysłów na promocję książek w Internecie. Uczestnicy poznają wybrane narzędzia, dzięki którym będą mogli wykonać niezwykłe prezentacje i grafiki, krótkie filmy czy intrygujące podcasty. W oparciu o omówione sposoby promowania książek takie jak np. wyzwania, maratony, podsumowania czy plany czytelnicze, uczestnicy zaprojektują formę promocji adekwatną do oczekiwań czytelników, ale też potrzeb i możliwości placówki. Szkolenie będzie inspiracją do wyboru formy zdalnej promocji, dopasowanie do niej narzędzi i mediów.

Beata Malentowicz - nauczyciel bibliotekarz Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej, zajmuje się współpracą ze środowiskiem. Poprzez szkolenia i zajęcia promuje wykorzystanie technologii w działalności bibliotekarzy.

Lista uczestników zamknięta

 

27 października 2020 - godz. 12.00-14.00

Lapbook. Książka tworzona na kolanach - Małgorzata Grabowska

Szkolenie online, podczas którego przedstawiona zostanie forma pracy służąca do kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat - lapbook. Można go wykorzystać jako pomoc w nauce, formę realizacji projektu lub kreatywną zabawę dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy poznają także przykładowe narzędzia do opracowania  multimedialnego lapbooka. Będą mieli możliwość wykonać własny miniprojekt.

Omawiane treści: 
  • Co to jest Lapbook?
  • Podstawowe zasady tworzenia.
  • Przykłady i inspiracje.
  • Elektroniczne alternatywy.

Małgorzata Grabowska - nauczyciel bibliotekarz w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, autorka najcześciej udostępnianej strony w WEBowejdbp pt. Lapbook - książka tworzona na kolanach.    

Lista uczestników zamknięta

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram Bibliotekiyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat

 

© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu