Dolnośląska Szkoła Ćwiczeń

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu jest partnerem w projekcje Dolnośląska Szkoła Ćwiczeń. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
2.10 Wysoka jakość oświaty

Celem głównym projektu jest stworzenie modelu Szkoły Ćwiczeń, który przyczyni się do podniesienia kompetencji nauczycieli oraz poprawy funkcjonowania i zwiększenia wykorzystania systemu wsparcia szkół w zakresie rozwoju u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych. W ramach opracowanego modelu projektem objęte zostaną następujące przedmioty: matematyka, nauki przyrodnicze, języki obce oraz informatyka.

Działania DBP we Wrocławiu

W ramach projektu Dolnośląska Szkoła Ćwiczeń zakupiono książki z zakresu matematyki, nauk przyrodniczych, języków obcych oraz informatyki, które będą stanowić wsparcie dla nauczycieli uczestniczących w projekcie. Publikacje systematycznie będą pojawiały się w katalogu. Zachęcamy do korzystania.

Spis zakupionych książek (kliknij)

Prezentacja zakupionych książek (kliknij tutaj):

szkoła ćwiczeń języki obce

DBP we Wrocławiu realizuje cykl szkoleń dla nauczycieli z zakresu wykorzystania TIK w pracy edukacyjnej. Szkolenia będą odbywały się w formie zdalnej.
Dostęp do wirtualnego pokoju uzyskają Państwo:
- od koordynatora grupy szkoleniowej - Anna Koronczok (SP nr 83) - adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- od koordynatora projektu w DBP we Wrocławiu - Beata Malentowicz - adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tematy i terminy warsztatów:

• Atrakcyjna wizualizacja projektów
    16.11.2020 - godz. 15.00
    1.12.2020 - godz. 15.00
  • Blog - wielozadaniowe narzędzie edukacyjne
  • Edukacja cyfrowa w szkołach w Europie
  • Infografika – atrakcyjna metoda informacji
  • Jak mogę wykorzystać Internet w pracy?
  • Mapy myśli - rozwijanie kompetencji uczenia się
    18.11.2020 - godz. 15.00
  • Multimedialny nauczyciel – atrakcyjne projekty, użyteczne zasoby
    4.11.2020 - godz. 15.00
    25.11.2020 - godz. 15.00
  • Pracuję w chmurze - tworzenie, współpraca, zarządzanie i dzielenie się zasobami
    23.11.2020 - godz. 15.00
    26.11.2020 - godz. 16.00
  • Przydatne aplikacje do interaktywnych zadań
    10.11.2020 – godz. 15.00
    24.11.2020 – godz. 15.00

Następne terminy wkrótce.

Uczestnicy projektu

W wyniku realizacji projektu powstanie Dolnośląska Szkoła Ćwiczeń dla województwa dolnośląskiego jako wzorcowa placówka w skali kraju, wspierająca w codziennej pracy obecnych i przyszłych nauczycieli. Dolnośląską Szkołę Ćwiczeń  utworzą Liceum Ogólnokształcącym nr X we Wrocławiu w której powstanie 3 wzorcowe pracownie: przyrodnicza, matematyczna oraz informatyczna oraz Szkoła Podstawowa nr 83 we Wrocławiu, w której powstanie pracowania językowa.

Pracownie będą prowadzone przez odpowiednio przygotowanych nauczycieli. Wyposażone zostaną w niezbędne nowoczesne pomoce dydaktyczne, służące nauczycielom województwa dolnośląskiego w doskonaleniu ich umiejętności merytoryczno-metodycznych.

Ponadto wsparcie otrzymają:

• szkoły z Wrocławia:
    - 2 szkoły wiodące (Liceum Ogólnokształcące nr X im. Stefanii Sempołowskiej, Szkoła  Podstawowa nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu);
    - 5 szkół współpracujących (Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 50, Szkoła Podstawowa nr 98, Zespół Szkół Logistycznych).
  • szkoły współpracujące z terenu wiejskiego Gminy Długołęka:
    - Zespół Licealno-Gimnazjalny w Długołęce;
    - Szkoła Podstawowa w Kiełczowie.

Liderem projektu jest Gmina Wrocław. Parnerzy: Gmina Długołęka, Uniwersytet Wrocławski, Województwo Dolnośląskie/Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu. Realizatorem projektu z ramienia Gminy Wrocław jest Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Oficjalna strona projektu (kliknij)

logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat