logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

Podróże Juliusza Słowackiego, czyli o romantycznym pielgrzymowaniu - Dolnośląskie Spotkania Regionalistów

Podróże Słowackiego 1

29 października 2020 o godz. 15.00 zapraszamy na niecodzienne spotkanie zorganizowane przez Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne:

Podróże Juliusza Słowackiego, czyli o romantycznym pielgrzymowaniu

Wykład wygłosi dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Ewa Grzęda. W pracach nad projektem uczestniczyła mgr Monika Kościelniak.

Zapraszamy na spotkanie Podróże Juliusza Słowackiego, czyli o romantycznym pielgrzymowaniu  (adres pokoju - kliknij)

Spotkanie ma charakter otwarty. Odbędzie się na platformie zdalnej DBP we Wrocławiu. Wirtualny pokój będzie otwarty 29 października 2020 roku o godz. 15.00.

O czym będzie? Krótki zarys tematu:
Niespełna czterdziestoletnie życie Juliusza Słowackiego w sposób szczególny i jak się wydaje wyjątkowy zostało nacechowane przez doświadczenie podróży, percepcję zmieniających się jak w kalejdoskopie krajobrazów, wielokrotne zmiany miejsca zamieszkania. Poeta nie założył rodziny i nie osiadł nigdzie na stałe. Nawet ostatnie lata jego życia spędzone w Paryżu naznaczone były tymczasowością. Od chwili ukończenia studiów, opuszczenia Wilna oraz rodzinnego Wołynia i rozpoczęcia praktyki urzędniczej w Warszawie, życie Słowackiego można porównać do życia niespokojnego wędrowca - wiecznego pielgrzyma. W ciągu dwudziestu lat dorosłego życia poeta odwiedził Saksonię, rezydując przez kilka miesięcy w Dreźnie, podróżował do Londynu, przez jakiś czas mieszkał w Paryżu, następnie Genewie, z której wyruszył na wędrówkę po Alpach, zwiedził także Rzym, Neapol. Odbył również modną wyprawę na Wschód docierając do Egiptu i Ziemi Świętej. Po powrocie osiadł na jakiś czas we Florencji, aż ostatecznie przeniósł się do Paryża, skąd wyjeżdżał nad Atlantyk w celu poratowania zdrowia, jak również do Wrocławia. W latach czterdziestych pisząc „Beniowskiego” odniósł się do swojej doli wędrowca w słynnej strofie, którą Józef Piłsudski – wielki miłośnik poezji Słowackiego - wybrał sam dla siebie jako nagrobną inskrypcję:
„Gdy mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie
Tak żyłem”.  

Więcej interesujących informacji dowiedzą się Państwo na naszym spotkaniu - 29 października 2020 - godz. 15.00 - adres wirtualngo pokoju (kliknij tutaj)

 

Sylwetki autorek:

dr hab. prof. UWr Ewa Grzęda - historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Autorka ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii poświęconych literaturze i kulturze.

mgr Monika Kościelniak - doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami związków przestrzeni i literatury górskiej. Współpracuje z Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską działającą w Instytucie Filologii Polskiej UWr.

 

Kontakt: 
Beata Malentowicz - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat