logo: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Baner Jednostki Oświatowej Samorządu Województwa Dolnosląskiego

 

                logo: WikiEduLinki

 

                logo WEBowa

 

                logo: IBUK libra

 

               logo: Polona

Zagadki, zadania i "polecajki-poczytajki" dla dzieci i rodziców - nie tylko edukacja wczesnoszkolna

 

Zapraszamy do wspólnego rozwijania kreatywności dzieci i pobudzania ich wyobraźni, do wspólnego czytania oraz rozwiązywania zadań i zagadek. Twórcze podejście do wyzwań i logiczne myślenie to jedne z kompetencji przyszłości, w realizacji których wspieramy Państwa naszymi propozycjami. Zadania i zagadki są dostępne online - można skorzystać z nich w dogodnym dla siebie czasie. Polecane ksiażki są dostępne najczęściej w wersji elektronicznej (przekierowania w materiałach).

poczytajki książki

poczytajki zadania

poczytajki ciekawostki

 • Wielkanocne tradycje - o różnicach i podobiestwach w obchodzeniu tego święta
 • Walentynkowy zawrót głowy - ciekawostki o obchodach Walentynek w różnych krajach i test spostrzegawczości
 • ... o niedźwiedziach - z okazji Dnia Niedźwiedzia 
 • Zwierzęta domowe - Co wiesz o domowych pupilach? - To zwierzęta trzymane przez człowieka w domu dla osobistej przyjemności lub dla towarzystwa... Mnóstwo ciekawych informacji o różnych zwierzętach domowych, a na zakończenie do rozwiązania quiz. 
 • Zwierzęta hodowlane - Czy umiesz je wymienić i o nich opowiedzieć? - W odróżnieniu od naszych domowych pupili, mieszkają na wsi, trzymane są w celu użytkowym ... i mają swoje własne domki. Ciekawostki o zwierzętach hodowlanych oraz zagadki z nimi związane.

poczytajki podcasty z recenzjami

 • Julie Bogart - Szkoła w domu - Entuzjazm, olśnienia, zwątpienia i momenty załamania – wszystko, czego doświadczyła autorka, organizując domową szkołę dla pięciorga własnych dzieci. A także bardzo konkretne porady i pomysły.
 • Mikołaj Marcela - Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem - Jeśli twojemu dziecku idzie w szkole słabo, to może w domu rośnie wam geniusz? Drogowskaz dla rodziców, w którym kierunku mają iść w kwestii wychowania i edukacji. 
 • Jesper Juul - „Nie” z miłości. Mądrzy rodzice - silne dzieci
   
  - Szczere i stanowcze NIE wypowiedziane przez rodzica jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Mimo to, odmawianie dzieciom przychodzi rodzicom z ogromnym trudem. 
  Rodzice powinni mówić nie z czystym sumieniem zawsze wtedy gdy czują, że chcą to powiedzieć.
 • Temple Grandin - Rozwiń swoją wyobraźnię - Co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa? Dlaczego płatki śniegu są symetryczne, a piłeczki do golfa mają malutkie wgłębienia? Kto i w jakich okolicznościach wynalazł zapięcie na rzepy? Skąd wynalazcy biorą pomysły? Temple Grandin w fascynujący sposób opisuje podstawy naukowe rozmaitych wynalazków i opowiada, jak ich autorzy tworzyli i poprawiali swoje pomysły. Wszystko to okrasza zabawnymi historyjkami o tym, jak sama w dzieciństwie majsterkowała, konstruowała i wprowadzała innowacje. Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą.
 • Roksana Jędrzejewska-Wróbel - Kosmita - Autorka decyduje się na dotknięcie świata, w którym żyje autystyczne dziecko i przedstawia go czytelnikom. Książeczka dla dzieci i dorosłych. Omawia w sposób fabularny, cechy widoczne u dziecka autystycznego.
 • Katarzyna Skolimowska - Podkręć mózg - Publikacja o proaktywności w zachowaniu. Czytelnik dowie się, że tylko dzięki aktywnemu działaniu – jakiekolwiek ono będzie – ma szansę osiągnąć swoje cele; dzięki działaniu może zweryfikować wszystko, co w obszarze myśli będzie wspierające albo blokujące. 
 • Katarzyna Kotowska - Jeż - ... jeśli jakimś rodzicom urodzi się obce dziecko, oddają je na wychowanie do Domu Dzieci i tam prawdziwi rodzice mogą je odnaleźć..
 • Joanna Steinke-Kalembka - Dodaj mi skrzydeł - Niektórzy rodzice z lęku o to, że mogłoby to negatywnie odbić się na samoocenie dziecka, robią wszystko aby nie doświadczyło ono w swoim życiu porażki. W rezultacie dziecko nie ma możliwości podejmowania wyzwań, a tym samym radzić sobie z porażkami.

Facebook BibliotekiTwitter Bibliotekiinstagram BibliotekiOdnośnik do Anchor. Podcasty z recenzjami książekyoutube Bibliotekiissuu Bibliotekipinterest Biblioteki/

Współpracujemy:           

 

 

                 logo: Academica   logo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich   logo: Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich    logo: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa  logo: Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego  logo: Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne   logo: Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży   Wielka Liga Czytelników   Odnośnik do Nukat