logo Wroclaw6

   
   
Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip

                Wiki logoLink

 

                webowa

 

               ibuk baner3

 

                moodle logo

 

                fronter

 

Sieci współpracy

Sieci wspólpracy jako wsparcie dla placówek oświatowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, DBP we Wrocławiu realizuje wsparcie przedszkoli i szkół i innych placówek oświatowych. Wprowadzony system wspomagania stanowi model unowocześnienia dotychczasowego systemu wspomagania szkół jako działania m.in. koncentrującego się na potrzebach szkoły jako całości, uwzględniającego formy wsparcia do potrzeb danej szkoły, mającego charakter całościowy i długofalowy. Jednym z elementów wspomagania rozwoju szkół jest organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

Zatem sieć współpracy i samokształcenia to międzyszkolny zespół nauczycieli i dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest:
- wymiana doświadczeń między uczestnikami,
- analiza dobrych praktyk stosowanych przez uczestników,
- poszerzenie ich kompetencji,
- tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby szkół uczestniczących w sieci,
- nawiązywanie kontaktów i współpracy między szkołami.
Podobnie jak w przypadku procesu wspomagania, członkowie sieci mogą korzystać zarówno z własnych doświadczeń, ale również z metodycznego i merytorycznego wsparcia zewnętrznych ekspertów. Powyższe cele można realizować za pośrednictwem narzędzi nowoczesnych technologii, jak i spotkań osobistych.

Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci

Celem sieci współpracy i samokształcenia jest stworzenie grupy wsparcia, w ramach której będzie możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, a także poszerzenia kompetencji uczestników z zakresu nowych technologii oraz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Podczas spotkań w formie warsztatów uczestnicy pogłębią wiedzę oraz umiejętności, pomocne w przygotowaniu nowoczesnych i efektywnych zajęć edukacyjnych.

Rekrutacja do grupy - drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy

Zapraszamy do sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej - Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci.

Nowe technologie są obecne w życiu coraz młodszych dzieci i mają coraz większy wpływ na ich życie i rozwój. Dzieci z łatwością potrafią obsługiwać smartfony, tablety i komputery, jednak często traktują je tylko jako zabawkę, „zabijacze czasu", a nie jako wsparcie w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Podczas spotkań sieci Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci nauczyciele będą mieli okazję do poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń związanych z wykorzystaniem technologii IT w codziennej praktyce nauczania. Poznają narzędzia TiK, które będą pomocne w przygotowaniu nieszablonowych i efektywnych zajęć edukacyjnych, które dodatkowo wspierają rozwój uczniów.
Ponadto będą mogli spotykać się na darmowej platformie internetowej - bieżąca wymiana doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami (forum dyskusyjne). W serwisie gromadzone będą również treści edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Działania sieci współpracy Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci w latach 2016/2017 oraz 2017/2018: 

siec

Koordynator sieci: Aleksandra Nalazek

tel. 71 3772826, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów

Zapewne wiele razy zastanawiali się Państwo jak pokazać efekty pracy z uczniami, nauczycielami czy rodzicami. W jaki sposób zaprezentować podejmowane działania: projekty, konkursy, zajęcia, wycieczki i jak zachęcić innych do uczestnictwa w nich. Dobrze też wiedzieć:
- Czy Twoja promocja dociera do tych adresatów, którzy Cię interesują?
- Czy jest skuteczna i czy jest dobrze odbierana?
- Jak sobie radzić z promocją w Internecie?

Na te, i wiele innych pytań odpowiedzieli uczestnicy sieci wspólpracy "Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów".  O szczegółach można przeczytać w relacji z pracy w sieci:

winieta promocja sieć

Koordynatorem sieci była Beata Malentowicz

Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy

Sieć współpracy i samokształcenia pt. Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy działała od roku 2015 i zakończyła pracę w czerwcu 2018 roku. Spotkania odbywały się w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. 

Koordynatorem sieci była Urszula Tobolska

Regionalizm w bibliotece pedagogicznej

Regionalizm w bibliotece - prezentacja efektów pracy uczestników sieci współpracy - strona interenetowa z zasobami o Dolnym Śląsku. Strona jest na bieżąco uzupełnieniana o nowe materiały.

regionalizm1

Sieć wspólpracy zakończyła działania w grudniu 2015 roku.
Koordynatorem sieci była Beata Malentowicz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

GooglePlusinstagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/

                                              SBP         Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich     dbc    Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego    DTR    CEKDiM    eMKa