logo Wroclaw3

Kontrast:

 
 
            Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip
Kwiecień 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Sieci współpracy

 

Sieci wspólpracy jako wsparcie dla placówek oświatowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, DBP we Wrocławiu realizuje wsparcie przedszkoli i szkół i innych placówek oświatowych. Wprowadzony system wspomagania stanowi model unowocześnienia dotychczasowego systemu wspomagania szkół jako działania m.in. koncentrującego się na potrzebach szkoły jako całości, uwzględniającego formy wsparcia do potrzeb danej szkoły, mającego charakter całościowy i długofalowy. Jednym z elementów wspomagania rozwoju szkół jest organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

Zatem sieć współpracy i samokształcenia to międzyszkolny zespół nauczycieli i dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest:
- wymiana doświadczeń między uczestnikami,
- analiza dobrych praktyk stosowanych przez uczestników,
- poszerzenie ich kompetencji,
- tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby szkół uczestniczących w sieci,
- nawiązywanie kontaktów i współpracy między szkołami.
Podobnie jak w przypadku procesu wspomagania, członkowie sieci mogą korzystać zarówno z własnych doświadczeń, ale również z metodycznego i merytorycznego wsparcia zewnętrznych ekspertów. Powyższe cele można realizować za pośrednictwem narzędzi nowoczesnych technologii, jak i spotkań osobistych.

Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów

Planowane spotkania:
- 13.04.2018 - godz. 10.00-13.30
- 29.05.2018

Zapraszamy do grupy - drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapewne wiele razy zastanawialiście się jak pokazać efekty pracy z uczniami, nauczycielami czy rodzicami.
W jaki sposób zaprezentować podejmowane działania: projekty, konkursy, zajęcia, wycieczki i jak zachęcić innych do uczestnictwa w nich.
Na pewno dobrze wiedzieć:
- Czy Twoja promocja dociera do tych adresatów, którzy Cię interesują?
- Czy jest skuteczna i czy jest dobrze odbierana?
- Jak sobie radzić z promocją w Internecie?

Na te, i wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkań sieci wspólpracy "Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów" indywidualne pomysły na promocję: szkoły, biblioteki, klasy, projektu, działania i… siebie.

Tematyka:
- prezentacja szkoły - biblioteki - kultury (promocja i jej formy),
- webwriting - jak przyciągnąć i zaangażować odbiorców,
- narzędzia i łatwy TiK,
- współpraca ze środowiskiem,
- marka i wizerunek.

Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje. Do sieci zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem.

Tematy poszczególnych spotkań zostały uzgodnione na pierwszym spotkaniu. Ponadto ustalono cele pracy sieci oraz tematykę. Zaplanowano spotkania stacjonarne. Na bieżąco będziemy mieli możliwość wymiany doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami. Na dysku w chmurze będziemy gromadzić materiały edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, pomysły na promocję itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Koordynator sieci: Beata Malentowicz
tel. 71 3772819, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci

Zaplanowane spotkania:

- 19.04.2018
- 22.05.2018

Celem sieci współpracy i samokształcenia stworzenie grupy wsparcia, w ramach której będzie możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, a także poszerzenia kompetencji uczestników z zakresu nowych technologii oraz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Podczas spotkań w formie warsztatów pogłębią Państwo wiedzę oraz umiejętności, pomocne w przygotowaniu nowoczesnych i efektywnych zajęć edukacyjnych.

Rekrutacja do grupy - drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy

Zapraszamy do sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej - Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci.

Nowe technologie są obecne w życiu coraz młodszych dzieci i mają coraz większy wpływ na ich życie i rozwój. Dzieci z łatwością potrafią obsługiwać smartfony, tablety i komputery, jednak często traktują je tylko jako zabawkę, „zabijacze czasu", a nie jako wsparcie w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Podczas spotkań sieci Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci nauczyciele będą mieli okazję do poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń związanych z wykorzystaniem technologii IT w codziennej praktyce nauczania. Poznają narzędzia TiK, które będą pomocne w przygotowaniu nieszablonowych i efektywnych zajęć edukacyjnych, które dodatkowo wspierają rozwój uczniów.

Proponowana tematyka na rok szkolny 2017/18:
- kody qr i ich zastosowanie na lekcjach
- aplikacje mobilne dla najmłodszych
- chmury wyrazowe
- programy graficzne - i/lub programy do rysowania - tworzenie awatarów
- zabawy interaktywne
- aplikacje wspomagające naukę matematyki
Ponadto będą Państwo mogli spotykać się na darmowej platformie internetowej - bieżąca wymiana doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami (forum dyskusyjne). Na serwisie gromadzone będą również treści edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Działania sieci współpracy Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci w roku  2016/2017:

kompetencje

Koordynator sieci: Aleksandra Nalazek

tel. 71 3772826, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy

Sieć współpracy i samokształcenia pt. Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy kontynuuje swoją działalność w roku szkolnym 2017/2018. Tym samym będzie to już trzeci rok funkcjonowania sieci. Spotkania odbywają się w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.

Na najbliższe zapraszam 17.04.2018 r.

Proponowane zagadnienia do realizacji w roku szkolnym 2017/2018:

- ciekawe pomysły na pracę z uczniami,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów,
- doskonalenie warsztatu pracy nauczyciela bibliotekarza,
- poznanie programów do gromadzenia i udostępniania materiałów edukacyjnych,
- poznanie wybranych narzędzi do tworzenia prezentacji

Zapraszam wszystkich chętnych nauczycieli bibliotekarzy do udziału w pracach sieci.

 Koordynator sieci: Urszula Tobolska

tel. 71 3772822, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regionalizm w bibliotece pedagogicznej

Regionalizm w bibliotece - prezentacja efektów pracy uczestników sieci współpracy - strona interenetowa z zasobami o Dolnym Śląsku. Strona jest na bieżąco uzupełnieniana o nowe materiały.

Sieć wspólpracy zakończyła działania w grudniu 2015 roku.

Materiały o Dolnym Śląsku opracowane i udostępnione przez sieć bibliotekarzy dolnośląskich bibliotek pedagogicznych Regionalizm w bibliotece. Strona jest na bieżąco aktualizowana. Zapraszamy do przesyłania materiałów.

regionalizm1

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz