logo Wroclaw6

Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip        

                Wiki logoLink

 

                webowa

 

               ibuk baner3

 

                moodle logo

 

                fronter

 

Sieci współpracy

Sieci współpracy jako wsparcie dla nauczycieli i placówek oświatowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, DBP we Wrocławiu realizuje wsparcie przedszkoli i szkół i innych placówek oświatowych. Wprowadzony system wspomagania stanowi model unowocześnienia dotychczasowego systemu wspomagania szkół jako działania m.in. koncentrującego się na potrzebach szkoły jako całości, uwzględniającego formy wsparcia do potrzeb danej szkoły, mającego charakter całościowy i długofalowy. Jednym z elementów wspomagania rozwoju szkół jest organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

Zatem sieć współpracy i samokształcenia to międzyszkolny zespół nauczycieli i dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest:
- wymiana doświadczeń między uczestnikami,
- analiza dobrych praktyk stosowanych przez uczestników,
- poszerzenie ich kompetencji,
- wzajemne uczenie się,

- tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby szkół uczestniczących w sieci,
- nawiązywanie kontaktów i współpracy między szkołami.
Podobnie jak w przypadku procesu wspomagania, członkowie sieci mogą korzystać zarówno z własnych doświadczeń, ale również z metodycznego i merytorycznego wsparcia zewnętrznych ekspertów. Powyższe cele można realizować za pośrednictwem narzędzi nowoczesnych technologii, jak i spotkań osobistych.

Nasze sieci współpracy i samokształcenia:

Sposób na czytanie – formy i narzędzia wykorzystywane w promocji czytelnictwa - NOWOŚĆ

Serdecznie zapraszam do współpracy w ramach nowej sieci dla bibliotekarzy różnych typów bibliotek pn. Sposób na czytanie – formy i narzędzia wykorzystywane w promocji czytelnictwa.

Celem pracy sieci jest inspirowanie dzieci i młodzieży do czytania oraz popularyzacja wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy z czytelnikami.

Uczestnicy uaktualnią swoją wiedzę w zakresie projektowania małych i dużych wyzwań czytelniczych oraz poznają pomysły na wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w tym zakresie. Wezmą także udział w forum wymiany doświadczeń.

Podczas spotkań omówimy zarówno tradycyjne jak i nowatorskie formy pracy na rzecz promocji czytania. Zadaniem będzie tworzenie nowych rozwiązań oraz banku dobrych pomysłów. Proponowane zagadnienia:
- literatura
- sprawdzone inicjatywy czytelnicze
- otwartość na nowe pomysły zachęcające do czytania
- wsparcie w TIK-u
- motywowanie do czytania
- czytanie w sieci

Powyżej przedstawione pomysły to tylko wstęp do pracy.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 27 marca 2019 o godz. 10.30.

Następne terminy:
-23 maja 2019

Wspólnie omawiamy szczegółowe działania, które podejmiemy podczas pracy sieci współpracy. Do każdego pomysłu dobierzemy formy i narzędzia. Zaprezentujemy przede wszystkim możliwości zastosowania TIK w sposób innowacyjny i nowatorski, który może stać się inspiracją dla różnych działań mających na celu promocję czytelnictwa i wspieranie biblioteki w jej działaniach.

Praca sieci to także dzielenie się doświadczeniami, narzędziami, dobrymi praktykami. W tym celu utworzymy nasze miejsce w sieci.

Zgłoszenia proszę kierować przez formularz zgłoszeniowy

Koordynator sieci: Beata Malentowicz
tel. 71 3772819, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działania biblioterapeutyczne nauczycieli – rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów - NOWOŚĆ

W roku szkolnym 2018/2019 planowane jest rozpoczęcie funkcjonowania nowej sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli pt. Działania biblioterapeutyczne nauczycieli  – rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.   

Celem pracy sieci jest zainicjowanie i prowadzenie spotkań grupy nauczycieli zainteresowanych zagadnieniem i chcących poszerzenia własnych kompetencji  oraz wymiany doświadczeń pomocnych w prowadzeniu zajęć biblioterapeutycznych z elementami arteterapii i logoterapii w przedszkolu, bibliotece, świetlicy.

Propozycje zagadnień obejmują:
- poznawanie edukacyjnej i terapeutycznej wartości literatury, jej roli w kształtowaniu osobowości, wspieraniu rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym wspieranie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych),
- dobór materiałów biblioterapeutycznych do zajęć oraz wykorzystanie alternatywnych materiałów czytelniczych,
- rozwijanie kompetencji czytelniczych poprzez poznawanie technik biblioterapeutycznych zachęcających uczniów do czytania,
- poznawanie metod stymulacji pamięci i rozwoju intelektualnego.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w pracach sieci. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy.

W roku szkolnym 2018/2019 planowane są  trzy spotkania. Pierwsze z nich odbyło się 6 listopada 2018 r. Na nastepne zapraszamy  7 maja2019 roku.

Spotkania będą odbywać się w godzinach od 10.00 do 13.30. Miejscem spotkań będzie Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.

Koordynator sieci: Urszula Tobolska

Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci i nauczycieli - KONTYNUACJA

Zapraszamy do sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej - Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci i nauczycieli, która aktywnie działa od września 2016 roku. Celem funkcjonowania tej sieci współpracy i samokształcenia jest poszerzenie kompetencji uczestników z zakresu nowych technologii oraz bezpieczeństwa w Internecie.

Najbliższe spotkania: 
- 28 marca 2019 - godz. 15.30-18.00 
- 11 kwietnia 2019 - godz. 15.30-18.00 
- 23 maja 2019 - godz. 15.30-18.00

Nowe technologie są obecne w życiu coraz młodszych dzieci i mają coraz większy wpływ na ich życie i rozwój. Dzieci z łatwością potrafią obsługiwać smartfony, tablety i komputery, jednak często traktują je tylko jako zabawkę, „zabijacze czasu", a nie jako wsparcie w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Podczas spotkań sieci nauczyciele będą mieli okazję do poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń związanych z wykorzystaniem technologii IT w codziennej praktyce nauczania. Poznają narzędzia TiK, które będą pomocne w przygotowaniu nieszablonowych i efektywnych zajęć edukacyjnych, które dodatkowo wspierają rozwój uczniów.

Ponadto uczestnicy mogą spotykać się na darmowej platformie internetowej - bieżąca wymiana doświadczeń, dzielenia się ciekawymi pomysłami lub dobrymi praktykami. W serwisie gromadzone są także treści edukacyjne (instrukcje do aplikacji, materiały szkoleniowe, scenariusze zajęć itp.) dostępne dla wszystkich uczestników sieci.

Rekrutacja do grupy - drogą elektroniczną, poprzez formularz zgłoszeniowy

Działania sieci współpracy Rozwijanie cyfrowych kompetencji u dzieci w latach 2016/2017 oraz 2017/2018: 

siec

Koordynator sieci: Aleksandra Nalazek
tel. 71 3772826, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów

Zapewne wiele razy zastanawiali się Państwo jak pokazać efekty pracy z uczniami, nauczycielami czy rodzicami. W jaki sposób zaprezentować podejmowane działania: projekty, konkursy, zajęcia, wycieczki i jak zachęcić innych do uczestnictwa w nich. Dobrze też wiedzieć:
- Czy Twoja promocja dociera do tych adresatów, którzy Cię interesują?
- Czy jest skuteczna i czy jest dobrze odbierana?
- Jak sobie radzić z promocją w Internecie?

Na te, i wiele innych pytań odpowiedzieli uczestnicy sieci współpracy "Fabryka pomysłów na promocję działań, prezentację efektów, korzystanie z mediów".  O szczegółach można przeczytać w relacji z pracy w sieci:

winieta promocja sieć

Koordynatorem sieci była Beata Malentowicz

Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy

Sieć współpracy i samokształcenia pt. Aktywność edukacyjna nauczycieli bibliotekarzy działała od roku 2015 i zakończyła pracę w czerwcu 2018 roku. Spotkania odbywały się w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. 

Koordynatorem sieci była Urszula Tobolska

Regionalizm w bibliotece pedagogicznej

Regionalizm w bibliotece - prezentacja efektów pracy uczestników sieci współpracy - strona interenetowa z zasobami o Dolnym Śląsku. Strona jest na bieżąco uzupełnieniana o nowe materiały.

regionalizm1

Sieć wspólpracy zakończyła działania w grudniu 2015 roku.
Koordynatorem sieci była Beata Malentowicz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

instagramyoutubeissuuhttps://www.pinterest.com/bibliotekadbp/

Współpracujemy:           

 

 

                                              SBP         Korporacja Bibliotekarzy Wroclawskich     dbc    Instyt Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego    DTR    CEKDiM    eMKa