Zgorzelec logo
 
 
Herb Województwa Dolnośląskiego        

Oferta lekcji bibliotecznych na bieżący rok szkolny

Biblioteka organizuje zajęcia dla uczniów wszystkich etapów kształcenia z edukacji czytelniczej, medialnej i regionalnej. Poniższa oferta zajęć jest elementem wspomagania szkół. Nauczyciele bibliotekarze z naszej Biblioteki z przyjemnością zrealizują podane tematy - wystarczy zadzwonić i umówić termin zajęć.

Zapraszamy.

Propozycja tematów zajęć :

  • Poziom nauczania: dzieci przedszkolne:

Temat: „Głośne czytanie na bibliotecznym dywanie”:

Zajęcia z książeczką „Liczypieski” autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak. Pięknie zilustrowana książka przygotowuje dzieci do nauki liczenia, ćwiczy ich spostrzegawczość i pogłębia wrażliwość. W czasie tego spotkania dzieci wysłuchają także fragmentów książeczki „Czy mogę pogłaskać psa?” autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej, tłumaczącej jak postępować z obcymi psami.

Kicia Kocia” Anity Głowińskiej to seria kolorowych, pouczających książeczek dla najmłodszych czytelników (2-6 lat), która znalazła się na liście „10 wspaniałych” według kwartalnika Ryms oraz na „Złotej Liście” książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. W oparciu o serię proponujemy:

„Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej - podczas zajęć dzieci wysłuchają opowiadania, które pokazuje świat biblioteki, dowiedzą się również po co odwiedzamy bibliotekę i dlaczego każdy powinien szanować książki.

Zajęcia z opowiadaniem „Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie”, które uczy zasad zdrowego odżywiania. Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, jakie są skutki jedzenia słodyczy i dlaczego trzeba jeść warzywa i owoce.

"Grzeczny i uprzejmy przedszkolak" - zajęcia na podstawie książki "Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować" Katarzyny Kozłowskiej. 

  • Poziom nauczania: klasy I-III szkoły podstawowej

Temat: "Droga książki od autora do czytelnika. Poznajemy zawody związane z książką". Podczas zajęć uczniowie poznają zawody związane z powstawaniem książki. Droga książki, od pomysłu, jej napisania do rąk czytelnika jest długa i wiele osób musi nad nią pracować. Przybliżenie procesu powstawania książki; rozbudzanie zamiłowania do książki i czytania, wizyta w bibliotece.

Temat:  „Piraci z Wysp Bibliotecznych- Ahoj, Przygodo!” Zajęcia literackie promujące czytelnictwo na podstawie książeczki pt. „Ahoj, przygodo!” autorstwa Agaty Giełczyńskiej. Przybliżenie świata piratów, rozbudzanie zamiłowania do książki i czytania, wizyta w bibliotece.

Temat: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Podczas zajęć opartych na podstawie bestsellerowej serii książek Martina Widmarka Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, uczniowie będą słuchać fragmentów opowiadania oraz  rozwiązywać zagadki detektywistyczne. Rozbudzanie zamiłowania do książki i czytania, wizyta w bibliotece.

Temat: "Książka i jej budowa". Poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji - lekcja dla kl. III - IV SP

  • Poziom nauczania: klasy IV-VI szkoły podstawowej

Temat: "Książka od starożytności po dzień dzisiejszy". Krótka historia książki od początku istnienia po współczesną książkę elektroniczną; ćwiczenia w pisaniu atramentem i ptasim piórem.

Temat: "Czy znasz swoje miasto – Zgorzelec?". Zapoznanie uczniów z zabytkami, znajdującymi się w najstarszej części miasta, Przedmieściu Nyskim oraz jego wybitnymi mieszkańcami. Praca z wykorzystaniem planu miasta.

Temat: "Rzecz o Irenie Sendlerowej". Lekcja przybliża postać Ireny Senlerowej oraz wartości, jakimi się kierowała.

  • Poziom nauczania: kl. VII-VIII szkoły podstawowej

Temat: "Książka od starożytności po dzień dzisiejszy". Krótka historia książki od początku istnienia po współczesną książkę elektroniczną; ćwiczenia w pisaniu atramentem i ptasim piórem.

Temat: "Czy znasz swoje miasto – Zgorzelec?". Zapoznanie uczniów z zabytkami, znajdującymi się w najstarszej części miasta, Przedmieściu Nyskim oraz jego wybitnymi mieszkańcami. Praca z wykorzystaniem planu miasta.

Temat: "Wyszukiwanie informacji w katalogu online". Uczeń dowiaduje się o zasadach działania katalogów komputerowych, sposobó wyszukiwania, zamawiania materiałów bibliotecznych.

Temat: "11 listopada - święto wszystkich Polek i Polaków". Zajęcia i ćwiczenia przypominające i porządkujące wiedzę dotyczącą rozwoju i upadku państwa polskiego, walki o niepodległość i kształtowanie się niepodległej Rzeczpospolitej.

  • Poziom nauczania: szkoły ponadpodstawowe

Temat: "Praktyczne sporządzanie bibliografii załącznikowej". Poprawne sporządzanie opisu bibliograficznego publikacji, z których uczeń korzysta (źródła tradycyjne, elektroniczne, online).

Temat: "Biblioteka pedagogiczna jako centrum informacji". Lekcja porządkuje, aktualizuje i uzupełnia wiedzę o różnych źródłach informacji, zasadach korzystania z bibliotecznego warsztatu informacyjnego oraz zamawiania i prolongaty wypożyczonych zbiorów.© 2018 Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu