Język rosyjski

Z linki
Wersja z dnia 12:01, 28 paź 2020 autorstwa BP Białystok (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Programy, podręczniki

 • Ministerstwo Edukacji NarodowejW menu głównym w dziale Oświata znajdują się min poddziały: Programy nauczania, Podręczniki szkolne, Środki dydaktyczne dla poszczególnych etapów nauczania. Zawierają one wykazy materiałów dopuszczonych do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.
 • Wikibooks.Rosyjski Na stronie zamieszczono podręcznik do języka rosyjskiego tworzony w programie wiki.


Portale, serwisy, fora

 • Centrum Nauczania Języka RosyjskiegoNa stronie, w zakładce „Dla nauczycieli” utworzona w Centrum „Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli Języka Rosyjskiego” proponuje nauczycielom języka rosyjskiego udział w następujących kursach: „Rosyjski ciekawie i niebanalnie”, „Na maturę z certyfikatem językowym (Dostępność, Wygoda, Korzyść”) – do wyboru. Istnieje możliwość zamówienia w Centrum lekcji języka rosyjskiego o dowolnej tematyce zgodnej z zapotrzebowaniem nauczycieli.
 • jRosyjski.pl W serwisie znajduje się dużo materiałów do nauki języka rosyjskiego zarówno z gramatyki, słownictwa i wymowy. Ćwiczenia z rosyjskiego zawsze publikowane są po omówieniu danego tematu, do ćwiczeń dołączony jest zestaw odpowiedzi. Zawiera działy: Gramatyka rosyjska, Słownik rosyjski i słówka rosyjskie, Wymowa w języku rosyjskim, Matura z języka rosyjskiego, Arkusze maturalne z języka rosyjskiego. Na stronie zamieszczono darmowy kurs rosyjskiego, adresowany przede wszystkim do osób zaczynających naukę języka - http://www.jrosyjski.pl/Kurs-rosyjskiego.html
 • Matura na 6 Zakładka - Język rosyjski - zawiera 40 arkuszy maturalnych zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Sprawdzane są umiejętności rozumienia ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego oraz tworzenia użytkowej wypowiedzi pisemnej. Poziom podstawowy różni się od rozszerzonego zakresem wymaganego słownictwa i struktur gramatycznych, a także formą tworzonej wypowiedzi pisemnej.
 • Profesor.plSerwis edukacyjny zawiera artykuły, publikacje, programy nauczania i inne materiały pomocnicze do nauki języka rosyjskiego.
 • Rosja, Ukraina, kraje b. ZSRR Na tej stronie w dziale "Język rosyjski" znajduja się informacje: jak pisać cyrylicą na komputerze, podstawowe zasady języka rosyjskiego oraz dział z darmowymi słownikami języka rosyjskiego. Przedstawione zostały także zwięzłe informacje o rosyjskim alfabecie, ogólne dane o języku rosyjskim oraz sytuacja języka rosyjskiego w byłych republikach ZSRR.
 • Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. Na stronie, w zakładce -Język Rosyjski – znajduje się informacja o Gabinecie Języka Rosyjskiego. Jest to zbiór literatury naukowo – metodycznej i informacyjnej z języka rosyjskiego jako języka obcego, wydanej przez czołowe wydawnictwa rosyjskie, dostępne dla wszystkich kategorii osób studiujących język rosyjski lub nauczających tego języka. Można tu znaleźć podręczniki ze wszystkich działów języka rosyjskiego: fonetyki, leksyki, gramatyki, składni, stylistyki, kultury mowy. Oprócz tego gabinet zawiera bogatą literaturę z dziedziny kulturoznawstwa i kultury Rosji. Jest to bogate źródło wiedzy dla uczniów jak i nauczycieli.
 • Speak.pl Strona poświęcona metodzie nauczania języka rosyjskiego speak


Baza bibliograficzna EDUKACJA

 • Język rosyjski - dydaktyka wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.


Multimedia

 • Nauka rosyjskiego. Lekcja I – odmiana rzeczowników rosyjskich v2. Strona zawiera praktyczne materiały pomocne w nauczaniu i uczeniu się języka rosyjskiego (można wykorzystać je na lekcji z uczniami).
 • Rosyjski na SzóstkęKurs języka rosyjskiego przygotowany w formie e-learning – przeznaczony do samodzielnej nauki przy użyciu komputera i internetu. Każda lekcja kursu posiada nagrania wszystkich nowych słówek i zdań, ćwiczenia interaktywne do utrwalania wiadomości z lekcji i ściągi pełniące rolę podsumowania lekcji. Każdą lekcję można zapisać w pliku PDF lub wydrukować.]Dostępność sprawdzono: 28 października 2020 r.