Oligofrenopedagogika

Z linki
Wersja z dnia 12:34, 21 kwi 2020 autorstwa PBWBielsko-Biała (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukajDefinicje


Podstawy prawne


Programy


Konspekty lekcji

  • O upośledzeniach umysłowych / Lucjana Sordyl. Konspekty do zajęć rewalidacyjnych: Ćwiczenie umiejętności pracy obiema rękami jednocześnie, Ćwiczenia logopedyczne mające na celu poprawę plastyczności twarzy i usprawnianie aparatu artykulacyjnego, Mój przyszły zawód. Konspekty zamieszczone są na portalu „Edukator.org.pl”.


Baza bibliograficzna EDUKACJA

  • Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.


Multimedia

  • Upośledzenie umysłowe. Prezentacja przedstawiająca definicje, klasyfikacje, etiologię, diagnostykę upośledzenia umysłowego, problemy wychowawcze i emocjonalne, sposoby zachowania. Materiał zamieszczony na stronie Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.


Książki


Artykuły

  • Czym jest upośledzenie umysłowe / Joanna Denek-Czajka. Artykuł omawiający kryteria upośledzenia umysłowego i jego przyczyny, funkcjonowanie społeczne, intelektualne, psychiczne i somatyczne osoby upośledzonej w różnym stopniu. Publikacja zamieszczona na stronie Szkoły Podstawowej w Poniatowej.
  • Upośledzenie umysłowe / Paulina Stolorz. Artykuł omawiający rozpoznanie i przyczyny upośledzenia umysłowego, stopnie upośledzenia umysłowego. Publikacja zamieszczona na portalu „ABC Zdrowie” prowadzonym przez serwis „Wirtualna Polska”.
  • Charakterystyka osób upośledzonych umysłowo. Artykuł charakteryzujący dzieci w wieku szkolnym z upośledzeniem w stopniu lekkim, ich rozwój psychiczny, zachowania społeczne oraz plany życiowe młodzieży upośledzonej w stopniu lekkim. Artykuł podaje charakterystykę upośledzenia umysłowego w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim i przyczyny upośledzenia umysłowego. Publikacja zamieszczona na stronie Stowarzyszenia Wspierania Niesłyszących w Przemyślu.
  • Niepełnosprawność intelektualna. Artykuł omawiający terminologię i klasyfikację upośledzenia umysłowego i odnoszący się do zaburzeń rozwoju, podający także definicje. Publikacja zamieszczona na portalu „Szkolnictwo.pl”.
  • Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną : dostosowanie wymagań. Artykuł omawiający trudności ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w środowisku szkolnym oraz podający wskazówki do pracy z uczniem. Dodatkowo zamieszczono ramowy plan nauczania dla szkoły podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Publikacja zamieszczona na portalu „Pedagog szkolny”.


Zestawienia bibliograficzneDostępność sprawdzono: 21 kwietnia 2020 r.