Wypalenie zawodowe nauczycieli

Z linki
Skocz do: nawigacja, szukaj


Definicje


EDUKACJA – baza bibliograficzna artykułów z czasopism

  • Nauczyciele – wypalenie zawodowe wyniki wyszukiwania w bazie Edukacja, tworzonej w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu, odsyłające do zbioru artykułów z czasopism, który podlega ciągłej rozbudowie i aktualizacji.


Multimedia

  • Film Syndrom wypalenia zawodowego e-szkolenie dla szkół


Artykuły

  • Wypalenie zawodowe nauczycieli akademickich i nauczycieli szkoły średniej / Waldemar Świętochowski Wyniki badań wskazują na znacznie niższe zagrożenie syndromem wypalenia zawodowego u nauczycieli szkół wyższych w porównaniu z nauczycielami liceum. Wśród indywidualnych czynników wypalenia dużą rolę odgrywają płeć i wiek oraz niektóre tylko cechy temperamentu, a także osobowości (reaktywność emocjonalna, perseweratywność i ekstrawersja). Okazało się również, że odczuwane wsparcie społeczne nie zapobiega rozwojowi syndromu wypalenia.
  • Wypalenie zawodowe nauczycieli wychowania fizycznego / Brudnik Maria W artykule autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie jak nauczyciele wychowania fizycznego narażeni są na wypalenie zawodowe oraz które z wybranych czynników zewnętrznych wpływają na ten proces. Prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w 2003 r. wśród nauczycieli krakowskich szkół różnego typu, studentów I roku i uczestników kursów doskonalenia zawodowego.
  • Wypalenie zawodowe / Sylwester Joanna Autorka artykułu jest konsultantem Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach. Opisuje elementy i fazy wypalenia zawodowego, na podstawie tekstów znawców problematyki. Wymienia czynniki osobowościowe, sytuacyjne, środowiskowe i organizacyjne przyczyniające się do powstania tego stanu. Przedstawia propozycje rozwiązań gdy pojawiają się symptomy wypalenia zawodowego.


Zestawienia bibliograficzne

  • Wypalenie zawodowe Zestawienie bibliograficzne opracowała i zaktualizowała 15.12.2015 r. Karina Flaum z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu filia w Grodzisku Wielkopolskim.
  • Wypalenie zawodowe Wypalenie zawodowe - zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1999-2013 opracowane przez Annę Stefaniak z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.
  • Wypalenie zawodowe Zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1996-2007 opracowane przez Teresę Galias z Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.
  • Wypalenie zawodowe Zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2000-2007 opracowane przez Annę Gnyp z Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim.Dostępność sprawdzono: 24 marca 2020 r.